metni benim belirlediğim özelliklere göre sayıya çevirmek

0140DY046----PESDÜZPR-------MRLNYF
0140DY046----PESDÜZTR-------BYZNYF
0150DY046----PESDÜZPR-------DSTNYF
0150DY046----PESDÜZPR-------B.MNYF
0150DY046----PESDÜZPR-------B.MNYF
0150DY046----PESDÜZPR-------BDRNYF
0150DY046----PESDÜZPR-------CUPNYFyukarıdaki kodun sayısal kısımları aynı kalacak fakat hücre icinde pes kelimesi görünce onun yerine 01 kelimesini görünce onun yerine 02 pr kelimesi görünce onun yerine de 03 koymak istiyorum yani benim verdiğim kodu sayısal bir koda otomatik olarak çevirme şansım varmı ?
Örn:
0140DY-046----PES-DÜZ-PR-------MRL-NYF
0140-01-046----02-03-04-----05-06
OLARAK METİNLERİN YERİNE BENİM İSTEDİĞİM RAKAMLARI NASIL GETİREBİLİRİM.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Ctrl+H tuşlarına basarak değiştir menüsünü açın.

Aranan kısmına değiştirilmesi istenen kelimeyi yeni değer kısmınada sayınızı yazıp değiştir butonu ile değiştirin.

bunu otoatik yaptıramazmıyız rkadasım

verdiğim örnek kodlardan sayfalarca var ben bu örnek kodları otomatik olarak değiştirmek istiyorum üstelik orginal formatı bozulmadan yani
1.hücrede benim yazdığım orginal kod olacak 2.hücreye 1.hücredeki koda bakarak otomatik sayısal kod uluşturması lazım bunu yapamazmıyız..

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn Ahmet en pratik yöntemi bunu diye bu önerdim Bu durumda şöyle yapabilirsiniz.A sütununda orijinal verileriniz olsun B sütundada değişecekler olsun. A sütunun birebir kopyasını B sütununa oluşturun B sütununu komple seçin(B sütunundaki B yazını tıkladığınızsa tüm sütun seçilecektir). Ctrl+H ile yukarıdaki belirttiklerimi yaparsanız. A sütunundaki verileriniz değişmeden kalacak B sütunundaki verileriniz istediğiniz sayılar ile değişecektir.

ilginiz için çok teşekkür ederim

ama benim verdiğim kod içinde alfasayısal karakterler 3.er karakterlik grouplar halinde değişmesi gerekiyor örnek olarak ekte bir çalışma sayfası gönderiyorum belki durumu daha iyi anlarsınız teşekkürler..

peki sayın ahmettr99 bu değerlerin hepsi ayrı sütunlarda olabilirmi yani 014 len baslayan A sütununda PES ile baslayan B sütununda vs. gibi

aynı stunda

sayısal karakterler olduğu gibi kalacak alfasayısal karakterler 3 er grup halinde benim belirlediğim değişkenlere göre değişecek yani kod dönüştükten sona yeni kodun tamamı tek hücrede olması lazım
0140DY046----PESDÜZPR-------MRLNYF
sadece altı çizili olan karakterler benim verdiğim sayısal değerlerle değişmesini istiyorum yani var olan kodu farklı bir koda çevirmiş oluyorum.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eklediğiniz son örnek için düşünürsek

PESDÜZPR olan kısım 01-01-01 olacak olsun
DY olacak kısımda 02 olsun bu durumda aşağıdaki kodlar eski değerleri yeni değerler ile değiştirecektir.

Sub Duzelt()
Columns("A:A").EntireColumn.Select
Selection.Replace What:="PESDÜZPR", Replacement:="01-01-01", LookAt:= _
xlPart, SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
ReplaceFormat:=False
Selection.Replace What:="DY", Replacement:="02", LookAt:=xlPart, _
SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
ReplaceFormat:=False
End Sub

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ahmet99,

Bir fonksiyon yazıp uyguladım bir bakın.

iyi çalışmalar :hey:

çok teşekkürler ellerine sağlık modalı

çok teşekkürler ellerine sağlık modalı