Soru Microsoft örneğini çalıştıramamak

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-11-2020
Merhaba. 2 sorum olacak. Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

1.soru

bu adreste yer alan

BAĞ_DEĞ_SAY ve EĞER işlevlerini birlikte kullanarak ölçütlere göre sayma

örneğini birebir kopyalamama rağmen bende çalışmadı. Neden acaba ?

2.soru aşağıdaki örnekte sağlık faturalarının tutarını nasıl bulabiliriz? Marpio firmasının faturaları arasından sağlık faturası tutarı olan 5 rakamına erişmek veya başka bir hücrede sermekan firmasının sağlık faturası olan 6 rakamına erişmek. Tekrar teşekkürler....

216455

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Örnek dosyada eklememişsiniz ama ben bir örnek dosya oluşturdum umarım işinizi görür. Acemice birşeyler yaptım.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bahsettiğiniz iki formülü kullanıp sonuç almak için DİZİ formülüne çevirmeniz gerekir.

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
3. Mesaja bilgi ekleyemedim. Hesaplar - yyhy-2020-3 isimli dosya inşallah işinizi görür.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe
03-11-2020
Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkürler. Verdiğiniz örnek dosyalar biraz ufkumu açtı ama çok sayıda veri olan bir excelde işlem çok uzun sürebilir. Yani örnek küçük dosyada kısa sürede yapılan işlemler binlerce satırlık ezcel dosyasında zaman alabilir.Soruyu tekrar sorup örnek bir dosya ekler isem sanırım daha açıklayıcı olur. Cari takibi yaptığımız bir excel dosyası var. Küçük bir örneğini ekleyeceğim. Bu excel dosyasında önceki yılın devirleri ,faturası kesilen borçlar, henüz faturası kesilmeyen borçlar, kaç aylık faturalı borcu olduğu , kaç aylık faturasız borcu olduğu gibi bilgiler basit excel formülleri ile sağlanmış durumda. Dosya incelendiğinde fark edileceği üzere fatura tutarı sabit olduğunda -ki genelde sabittir- sıkıntı olmuyor. Ama değişken bir fatura geldiğinde -misal sağlık faturası- ortalama bir fatura tutarı almadan doğru sonuç vermiyor. Ortalama tutar aldığımız durumda ise faturasız ayı doğru hesaplamıyor.Son satırda D firması için doğru tutar olunca 1 ay faturasız borç gözüküyor ama 2 satır üstte borç göstermiyor. Nisan faturası henüz kesilmediği için göstermesi lazım. Umarım açıklayıcı olmuştur.Ayrıca seçilen değere göre genişleyen grafik gösyerimi süper olmuş. Onu da çeşitli değerler için GRAFİKSEL TAKİP sekmesine eklerseniz sevinirim. Kolay gelsin....

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe
03-11-2020
Tekrar merhaba

Eklediğiniz örnek dosyalarda birleştirme diye eklediğiniz kısım gerekli mi ? Zira verdiğiniz formül ile tamda istediğim şeyi yapabiliyorum. Ama sol tarafta kalan birleştirme işlemini neden yaptık onu anlamadım ....

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe
03-11-2020
Verdiğiniz formülle tam olarak istediklerimi yaptım. Çok teşekkür ederim. Ama sizin gibi tablo eklemek istediğimde (sanırım pivottable) tam beceremedim. Kendisi sabit genişlikte olup seçilen veriye göre sütunları daralıp genişleyen bir pivottable nasıl yapabilirim? Sizinkini düzenlemek istediğim zaman veri seç kısmına müdahale edemiyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum....

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Birleştirme sadece sağ tarafta birleştirilmiş metinleri oluşturmak için kullanmıştım. Herhangi bir bağlantısı yoktur. Vaktim olursa son dosyanızı inceleyeceğim.

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Dosyanız ektedir. İnşallah istediğiniz olmuştur.

Ekli dosyalar