Mobilya Üretim Takip Excel'i

sembek

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 - TR 64bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-04-2027
Merhabalar,

Excel basit seviye kullanıcısıyım. Şu an aktif olarak kullandığımız herhangi bir ERP yazılımı yok. Aslında bilerek yok çünkü ihtiyaçlarımı karşılayan bir yazılım bulamadım. Zaten hepsi excel tabanlı olduğu için buradaki profesyonellerden destek almak istedim. Konuyu da nereye açacağımı bilemedim.

İsteyeceğim bir çok özelleştirme ile birlikte bana excel ile yapılabilecek ERP'de yardımcı olacak çalışma arkadaşı arıyorum? Eğer öyle ise lütfen özel mesaj yoluyla iletişime geçiniz. Tüm detayları taleplerimi örneklerimi anlatacağım. Talebim ücreti karşılığında olacak.

Ön bilgilendirme;
Üretim ölçü listesi(veri girişi)
Üretim raporlama
Bitmiş ürün ihtiyaç listesi(adetlere göre)
vb.

Bunlardan harici taleplerim olabilir/olacaktır ancak basit olarak böyle adlandırabildim. Bu taleplere iç detayları da ekleyeceğim.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Gunaydın @sembek

ERP yazılımı da olsa birebir işi anlayan duzen kurmak pahalı ve uzun sureç alsa da excel yazılımında istenen daha kolay ve kısa zamanda daha az maliyetli ve eldeki olanaklar dairesinde oluşturulabilir.

Bir prototip için cevap olarak düşününce , oncelikle formullerle cozum dosya buyudukce yavaşlamasına sebep olabilir. Bunun yerine VBA alt yazıılımlarını bir yada fazla userform üzerine on bilgilendirmede orneklediğiniz basamakları multipage sayfalar oluşturmak ekranı tasarruflu kullanmayı saglayabilir.
MultiPage ile stok girişi, malzeme raporlaması ve üretim takibi gibi sayfalar oluşturabiliriz. Aşağıdaki adımlarla başlayalım:

Kod:
MultiPage Oluştur:

UserForm üzerinde Toolbox'tan MultiPage kontrolünü ekle.
Sayfaları Ekle:

MultiPage’a üç sayfa ekle:
Stok Girişi
Malzeme Raporlama
Üretim Takibi

Stok Girişi Sayfası:
Stok Girişi sayfasına iki TextBox (malzeme adı ve miktar) ve bir CommandButton (kaydet) ekle.

Kod:
Private Sub btnKaydet_Click()
Dim ws As Worksheet
Set ws = ThisWorkbook.Sheets("Stok")
Dim sonSatir As Long
sonSatir = ws.Cells(ws.Rows.Count, 1).End(xlUp).Row + 1
ws.Cells(sonSatir, 1).Value = txtMalzeme.Value
ws.Cells(sonSatir, 2).Value = txtMiktar.Value
txtMalzeme.Value = ""
txtMiktar.Value = ""
MsgBox "Stok başarıyla kaydedildi!"
End Sub

Malzeme Raporlama Sayfası:
Bu sayfada bir ListBox ekleyerek, stok bilgilerini görüntüleyebilirsin.
Kod:

Private Sub UserForm_Initialize()
Dim ws As Worksheet
Set ws = ThisWorkbook.Sheets("Stok")
Dim i As Long
' ListBox'a veri ekle
For i = 2 To ws.Cells(ws.Rows.Count, 1).End(xlUp).Row
ListBox1.AddItem ws.Cells(i, 1).Value
ListBox1.List(ListBox1.ListCount - 1, 1) = ws.Cells(i, 2).Value
Next i
End Sub

Üretim Takibi Sayfası:
Üretim için bir TextBox (üretim adı) ve bir CommandButton (kaydet) ekleyebilirsin.
Kod:

Private Sub btnUretimKaydet_Click()
Dim ws As Worksheet
Set ws = ThisWorkbook.Sheets("Uretim")
Dim sonSatir As Long
sonSatir = ws.Cells(ws.Rows.Count, 1).End(xlUp).Row + 1
ws.Cells(sonSatir, 1).Value = txtUretimAd.Text
MsgBox "Üretim kaydedildi!"
End Sub

Sayfaları Oluştur:

"Stok" ve "Uretim" adında iki yeni sayfa oluştur.
Bu biçimleme ve kodlama onerileri sadece prototip duşunme amaçlı bir örnektir. Herşeyden önce kaptan her zaman işi ve ayrıntılarını bilendir. Bunun anlamı siz istediğinizi oluşturacak verilere ait excel sayfa düzenini ne kadar iyi ve doğru betimleyerek her sütun başlığını her ayrı konuda oluşturursanız geri donusler ve duzeltmeler en aza inerek sayfaların kontrolü sağlanabilir.

Ozelden yazmadım zira şu an konunuz fikir teatilerine açık ve benimki de sadece bir fikir, sitedeki çok değerli ustalar ve hoca duzeyinde bilenler de cevap yazacaktır ve siz de özelde çalışmaya devam amacı ile seçiminizi yaparsınız....

Son düzenleme:

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Düşünce, tasarı aşamasında olan bir konu için, ERP programlarına benzer deniliyorsa veri girişi ve girilen verinin raporlanması bakımından ikiye ayırmakta fayda var.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Zaten once veri girisi anlamında bir bölüm olmalı ve buna dair kayıt ortamı olmalı ki olan ve eksilen verilerden hesap yapan bir ikinci bolum olsun.
Aksi takdirde veri ve sonuclar birbirine kacınılmaz girer ve anlaması da anlatması da hata gorme ve duzeltme de zor olur:

Basit tasarım olarak dusunulurse bir ana userform ustunde birinci multipage ustunde iki alt multipage olur. İlk alt multipage veri girisler için ikinci multipage ise sonuc gormek icin olur. Bu alt mltipagelerin de kendi icinde alt multipageler konursa konu daha inceye goturulebilir.
Kod ve verilen userform araçları kullanılacağından dosya da hantallaşmayabilir.
Bu calısma da gereken surec tarifleri sutun basları kodlamalar ve denemeleri ile onaylanmaları zaman ve mesai alıcı olacaktır

Son düzenleme: