Mouse buton üstüne gelince mesaj formu çıksın

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ingilizce
Selam arkadaşlar herkese kolay gelsin,

Herhangibir komut butonu üzerine mouse işaretçisini tıklamadan bu butonun üstüne geldiğinde bir mesaj görünsün istersek nasıl bir makro yazmalıyız:

Private Sub Mouse....
Msgbox = "Programı görmek için tıklayınız"

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Aşağıdaki kodları denermisiniz?

Kod:
Private Sub CommandButton3_MouseMove(ByVal Button As Integer, ByVal Shift As Integer, ByVal X As Single, ByVal Y As Single)
MsgBox "Programı görmek için tıklayınız"
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ingilizce
Mesaj Box, butona basmama engel oluyor

Cevaplarınız için çok saolun. Ancak küçük bir problem var. Mesaj kutusu butona basmama engel olmakta. Ne yapacaz peki şimdi..:???:

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
O zaman Sn.leventm'nin çözümü sizin için uygundur.Çünkü önce mesaj kutusunu kapatmanız gerekiyor.Fakat bu seferde tekrar butona basmak için üzerine geldiğinizde mesaj kutusu tekrar ekrana gelir.Böyle olunca bir türlü butona basma ihtimaliniz olamaz. :D

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ingilizce
Özellikler alanında bu bölüm bulunmuyor

Versiyonum 2003 excel acaba bu versiyonda bu eklenti yokmu ben de yok ya da bulamadım_:roll:

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
O zaman Sn.leventm'nin çözümü sizin için uygundur..... :D
Userform'daki için tamam da, Sheet'e konan "Command Button"un böyle bir özelliğini bir türlü bulamadım ben.????

Sayın Ulucdinc'in dediğini yapmak için, Belki, bu ifadeyi "Icon" olarak yapıp, Properties'den Mouseicon olarak seçmek ve MousePointer'i en sonda yer alan 99 nolu custom seçeneğini seçerek mümkün olabilir.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Userform'daki için tamam da, Sheet'e konan "Command Button"un böyle bir özelliğini bir türlü bulamadım ben.????
Userform üzerinde command butona tıkladığınızda properties penceresi görünür, bu penceredeki "controltiptext" kısmına istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Böylece fare buton üzerine gelince bu mesaj görünecektir.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Userform üzerinde command butona tıkladığınızda properties penceresi görünür, bu penceredeki "controltiptext" kısmına istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Böylece fare buton üzerine gelince bu mesaj görünecektir.
Sayın Leventm,

Soru Userform için değil. Userform için OK diyorum. Bunda şüphe yok. Ama soru Sayfa'ya (Sheet'e) konulmuş "Command Button" için soruluyor.

Soru bu dosyadaki düğme için soruluyor.

http://www.excel.web.tr/attachment.php?attachmentid=4006&d=1159179198

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Soru Userform için değil. Userform için OK diyorum. Bunda şüphe yok. Ama soru Sayfa'ya (Sheet'e) konulmuş "Command Button" için soruluyor.
O zaman durum değişir, sorunun sayfa üzerindeki bir buton için istenildiği belirtilmemiş maalesef. Bu durumda kod kullanmak veya mouse icon yada picture özelliği ile birşeyler yapılabilir.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayfa'ya eklenen CommanButton için Sn Ripek'in kodlarına aşağıdaki ilaveler
yapılırsa butona basmak için 2 sn zaman kazanırız.

pausetime=2 değeri değiştirilerek zamanı ayarlayabiliriz.

Kod:
Private Sub CommandButton1_MouseMove(ByVal Button As Integer, ByVal Shift As Integer, ByVal X As Single, ByVal Y As Single)
MsgBox "Programı görmek için tıklayınız"
[COLOR=red]pausetime = 2[/COLOR]
[COLOR=red]Start = Timer[/COLOR]
[COLOR=red]Do While Timer < Start + pausetime[/COLOR]
[COLOR=red]DoEvents[/COLOR]
[COLOR=red]Loop[/COLOR]
End Sub