Mouse ile tıkladığımız hücreyi renklendirmek

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-10-2028
merhabalar bu konuda internette bazı örnekler var ama tam olarak aradığım şeyi bulamadım. çalışma kitabımda 5-6 sayfa var ve tüm sayfaları tablo olarak kullanmaktayım.
tam olarak yapmayı istediğim şey tablodaki herhangi bir hücreye tıkladığımda dikine ve genişliğine tabloyu taşmayacak şekilde tüm sütun ve tüm satırı renklendirmek istiyorum ve bunu tüm çalışma sayfalarıma uygulamak istiyorum. mümkünse yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim. örnek ektedir

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Türkçe excel 2016
İngilizce excel 2016
19-10-2021
merhabalar bu konuda internette bazı örnekler var ama tam olarak aradığım şeyi bulamadım. çalışma kitabımda 5-6 sayfa var ve tüm sayfaları tablo olarak kullanmaktayım.
tam olarak yapmayı istediğim şey tablodaki herhangi bir hücreye tıkladığımda dikine ve genişliğine tabloyu taşmayacak şekilde tüm sütun ve tüm satırı renklendirmek istiyorum ve bunu tüm çalışma sayfalarıma uygulamak istiyorum. mümkünse yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim. örnek ektedir
Deneyiniz

Ekli dosyalar

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
metin bey ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. tam olarak istediğim şey fakat yazmayı unuttuğum bir şey var tabloya yeni satır yada sütun eklediğimizde veya alttan tutup sürükleyerek tabloyu büyüttüğümüzde formülün yeni satır ve sütunlarda çalışması mümkün mü birde mouse ile tıkladığımız hücre farklı bir renk olabilir mi

Excel Vers. ve Dili
Türkçe excel 2016
İngilizce excel 2016
19-10-2021
metin bey ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. tam olarak istediğim şey fakat yazmayı unuttuğum bir şey var tabloya yeni satır yada sütun eklediğimizde veya alttan tutup sürükleyerek tabloyu büyüttüğümüzde formülün yeni satır ve sütunlarda çalışması mümkün mü birde mouse ile tıkladığımız hücre farklı bir renk olabilir mi
Çalışmanızın satır ve sütun sayısı değişirse makroyu ona göre revize etmeniz gerekir. Makronun içerisine açıklama ekledim dosyayı güncelledim

Ekli dosyalar

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Çalışmanızın satır ve sütun sayısı değişirse makroyu ona göre revize etmeniz gerekir. Makronun içerisine açıklama ekledim dosyayı güncelledim
hocam tablo boyutu değişken olduğu için sık sık revize etmek gerekir onun yerine şöyle birşey yapabilirmiyiz sadece tıkladığımız hücre renkli olabilirmi ama tabloyu büyütsekte küçültsekte herhangi birşey yapmaya gerek duymadan hatta tüm sayfada olabilir

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Koşullu biçimlendirmede uygulama hedefini toblonuza göre ayarlayın.

çalışmanızın mantığı çok güzel tabloyu büyütüncede otomatik olarak tabloya göre ayarlanıyor tek sorun hücreye 2 defa tıklamak zorunda kalmak hücrede veri varsa silinmesinden çekinebiliriz tek tıklama yada başka birşey yapılamazmı acaba

Excel Vers. ve Dili
2016 Pro Plus TR
tablo dışında boş bir hücreye çift tık, sonra tablodaki esas hücreye tıklayın sorun kalmaz

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
her esas hücreye tıklamadan önce tabloda veya tablo dışında herhangi bir hücreye 2 kez tıklamamız gerekiyor aksi taktirde renklendirme yapmıyor

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
tablo dışında boş bir hücreye çift tık, sonra tablodaki esas hücreye tıklayın sorun kalmaz
her esas hücreye tıklamadan önce tabloda veya tablo dışında herhangi bir hücreye 2 kez tıklamamız gerekiyor aksi taktirde renklendirme yapmıyor

Excel Vers. ve Dili
2016 Pro Plus TR
aktif hücre ile seçilen hücrenin satır ve sütun numarasının eşitliği kontrol edilmekte.
çift tık yerine esas hücrenin bir üstündeki hücreye tıklayıp F2 (fonksiyon tuşu) yapıp enter de yapabilirsiniz.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
aktif hücre ile seçilen hücrenin satır ve sütun numarasının eşitliği kontrol edilmekte.
çift tık yerine esas hücrenin bir üstündeki hücreye tıklayıp F2 (fonksiyon tuşu) yapıp enter de yapabilirsiniz.
uzun zamandır böyle birşey arıyordum nette benzer bazı hazır makrolar var ama tabloya taşmayan tablo genişliğine göre kendini ayarlayabilen bu tarz bir makro bulamadım tek sorun her seferinde çift tıklamak zorunda kalmamız her farklı hücreye tıkladığımızda renklendirme yapabilseydi keşke

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Alternatif;

Aşağıdaki kodu "BuÇalışmaKitabı" bölümüne uygulayıp deneyiniz.

C++:
Option Explicit

Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
    Dim Tablo As Object, Tablo_Adi As String

On Error Resume Next

For Each Tablo In Sh.ListObjects
        Tablo_Adi = Tablo.Name
    Next

Sh.ListObjects(Tablo_Adi).Range.Interior.ColorIndex = Null

If Intersect(Target, Sh.ListObjects(Tablo_Adi).DataBodyRange) Is Nothing Then Exit Sub

Application.EnableEvents = False

With Sh.ListObjects(Tablo_Adi)
        .Range.Interior.ColorIndex = Null
        .DataBodyRange.Interior.ColorIndex = Null
        .ListColumns(Target.Column - 4).Range.Interior.ColorIndex = 6
        .ListRows(Target.Row - 6).Range.Interior.ColorIndex = 6
         Target.Interior.ColorIndex = 15
    End With

Application.EnableEvents = True
End Sub

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Alternatif;

Aşağıdaki kodu "BuÇalışmaKitabı" bölümüne uygulayıp deneyiniz.

C++:
Option Explicit

Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
    Dim Tablo As Object, Tablo_Adi As String

On Error Resume Next

For Each Tablo In Sh.ListObjects
        Tablo_Adi = Tablo.Name
    Next

Sh.ListObjects(Tablo_Adi).Range.Interior.ColorIndex = Null

If Intersect(Target, Sh.ListObjects(Tablo_Adi).DataBodyRange) Is Nothing Then Exit Sub

Application.EnableEvents = False

With Sh.ListObjects(Tablo_Adi)
        .Range.Interior.ColorIndex = Null
        .DataBodyRange.Interior.ColorIndex = Null
        .ListColumns(Target.Column - 4).Range.Interior.ColorIndex = 6
        .ListRows(Target.Row - 6).Range.Interior.ColorIndex = 6
    End With

Application.EnableEvents = True
End Sub
Korhan Hocam gerçekten harikasınız tam aradığım ve istediğim şey yeni sayfa ekleyip tablo olarak biçimlendirdiğimiz de bile çalışıyor:) peki bunu örnek dosya yerine farklı bir dosyaya eklemek istersek tam olarak neyi değiştirmemiz gerekiyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Aktif hücreyi de gri olacak şekilde revize ettim. Son halini denersiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Tablonuzun başladığı satır ve sütun önem arz ediyor. Bu değerlere göre kod içindeki -4 ve -6 değerleri ile oynayarak ayarlama yapmalısınız.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Tablonuzun başladığı satır ve sütun önem arz ediyor. Bu değerlere göre kod içindeki -4 ve -6 değerleri ile oynayarak ayarlama yapmalısınız.
orjinal tablomada uyguladım gayet güzel çalışıyor sadece şöyle ufak bir sorun var mesela yandaki satır numalarından satır seçtiğimizde satır gri oluyor vazgeçtiğimizde yani başka bir satıra tıkladığımızda bile ilk tıkladığımız satır rengi gri kalıyor. örnek ekliyorum

Ekli dosyalar

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
hocam birde son olarak veriyi yazdırmaya çalıştığımızda seçili hücre renkli görünüyor yazıcıdan aktif hücreyi normal görünmesi mümkünmü