Ms Dos komut isteminde klavye ayarı

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Arkadaşlar, Windows Xp de klavye ayarını bölge ve dil seçeneklerinden yapıyoruz. Ancak Ms Dos komut isteminde F veya Q ayarını nasıl yapacağız. Bilen var mı?

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Daha önce Win98'de denemiştim siz aşağıdaki gibi bir deneyin aklımda kalanı ile anlatmaya çalışayım. Umarım olur.

Başlat-Çalıştır kısmına sysedit yazıp tamamı tıklayın .Autoexec.Bat dosyasının seçili olduğundan emin olduktan sonra keyb ile başlayan satıra aşağıdaki kısımları yazın eğer yoksa siz bunları ekleyin.

Kod:
keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2. 

sys /id:440
yazın.Klavyeniz F klavyeye dönüşecektir.

440 yerine 179 yazarsanız klavyeniz, Q klavyeye dönüşecektir.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın fructose, yazdığınız komut istemindeki klavye ayarı win98 için, maalesef windows xp için geçerli olmadı.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Başlat-Çalıştır kısmına gelin regedit yazıp tamamı tıklayın.

HKEY_CURRENT_USER\Keyboard Layout\Preload kısmına gelin sağ tarafta

1 değerin karşında 0000041F yazan bir kısım göreceksiniz göreceksiniz. Bu

değeri 0001041f olarak değiştirin.

HKEY_USERS\.DEFAULT\Keyboard Layout\Preload kısmındaki

1 değerinide yine 0001041f olarak değiştirin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Dos ortamında klavyeniz F klavye olacaktır. Q klavyeye tekrar dönmek için

her iki anahtara yine 0000041F yazmalısınız.

Öneri :
Bunu yaparken regedit dosyanın bir yedeğini alın. Q klavye için bir regedit dosyası olsun F klavye için başka bir regedit dosyası olsun var olan regedit dosyalarını bununla ile değiştirirseniz her seferinde bu kodları yazmasınız.

Umarım bu sefer olur. İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın fructose, bu defa regedit ayarlarındaki değişiklikleri uyguladım, windows xp komut istemindeki klavye problemini çözdü. Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.:hey:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sn. fructose,

Merhaba yanıtınızı yeni gördüm.

Regedit dosyasının yedeğini almayı biliyorum. Ancak, yanıtınızda;

"Q klavye için bir regedit dosyası olsun, F klavye için başka bir regedit dosyası olsun var olan regedit dosyalarını bununla ile değiştirirseniz her seferinde bu kodları yazmazsınız."

diyorsunuz, bunu nasıl yapacağım? Açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:
slm

başlat/çalıştır/regedit/ enter
ctrl+f (kayıt bul) arama yerine kbdtuf yazın veya klavyeniz q is kbtuq yazın son harfi yapmak istediğiniz kalvye türü yapın bu kadar...

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn Assennucler benim verdiklerim MS-DOS içindi o nedenle Preload anahtarı değiştirilerek (önyüklemede DOS ayarı)klavye ayarlarının tanınmasına yarar.
Regedit dosyasının yedeğini almak istersenizde Başlat-Çalıştır-Regedit yazıp açın.Kayıt Defterini tıklayın.Kayıt Dosyası Ver kısmını seçin bir ad verin ve kaydedin hepsi bu kadar.

mnz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (Tr)
Merhaba,
Dos ortamı yardımı ile klavyenin F ve Q kısayol tuşu ayarları nasıl yapılır?
Yani F için : Ctrl + Shift + 9 , Q için : Ctrl + Shift + 8
Bu mümkünmüdür?

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2007
Autoexec.nt Düzenlemesi İle Ms-Dos Tabanlı Programınıza Klavye Ayarı Yapmak;

Öncelikle bilgisayarımıza Masaüstümüze sağ tık yaparak Yeni seçeneği içerisinden bir Yeni Metin Belgesi oluşturalım ve içerisine şu satırları kopyalayalım. Ancak hangi klavye kullanmak istiyorsanız o satırdaki kırmızı olan kısmı açtığımız not defteri içerisine kopyalayalım;

Türkçe Q klavye olarak ayarlamak için: kb16 tr,857 /id:179
Türkçe F klavye olarak ayarlamak
için: kb16 tr,857 /id:440

Olan kodlardan hangisi lazım ise not defterimize kopyalayıp kaydettikten sonra (Eğer şimdi yapacağımız işlemde Autoexec.nt dosyasındaki değişikliği kaydetmenize bilgisayar izin vermezse güvenli moddan devam edeceğiz.) Bilgisayarım>C(işletim sistemimizin kurulu olduğu Harddisk bölümü yani)Windows>System32 Klasörü içerisinde autoexec.nt dosyasını bulalım. Üzerine Sağ Tıklayalım ve Not Defteri ile Aç diyelim. Klavye türünüz hangisi ise Not defteri ile açtığınız satırların sonuna kb16 tr,857 /id:179’i ekleyelim veya 440 id’li olanı. Daha sonra kaydederek çıkış yapmamız lazım.

Eğer kaydetme işlemi esnasında uyarı verip Erişim yok gibi şeyler görürseniz bilgisayarınız o anda o dosyayı kullandığı için bu işlemi gerçekleştiremiyorsunuz demektir. Yada Yönetici Olarak çalıştırmanız gerekmektedir.

Ancak siz en iyisi Güvenli Mod’da iken bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Bu işlemleri yaptığınız esnada bir autoexec.nt nin Kopyasını Masaüstünüze almanızda da fayda görüyorum.

Güvenli modda yukarıdaki adımları gerçekleştirdiğiniz taktirde herhangi bir kaydetme sırasında uyarı almazsınız.

Güvenli moda girebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlattığınız yani tam açılırken esnada F8 tuşuna tekrar tekrar basıp önünüze gelen seçeneklerden Güvenli Modu Seçerek Bilgisayarınızı Güvenli modda açınız Gelen Uyarıları onaylayarak işlemlerinize masaüstünüzdeki not defterinizdeki satırı autoexec.nt dosyasına ekleyebilirsiniz.

Eğer bu işlem sorununuzu çözmenizde faydalı olamadı ise şu yazımdaki genellikle Xp işletim sistemi için kullanılan kayıt defterindeki Dword değerini kontrol ediniz.

Umarım sorununuz çözülmüştür.

Afolog dan alıntıdır...