MsgBox daki Karakter Sayısı?

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Koray Bey İlginiz için Teşekkürler
Olay şu K.Kerim meali programında yaklaşık 60'a yakın yazarın meali var programda sure ve sayfa meallerinde sıkıntı yok textbox ile çözdük. Ben Ayet kısmına gelince Tüm meallerin ayetlerini alt alta gelmesini istiyorum. Bunu ListvieW ile yapmaya çalıştık ama Listview de karakter sınırı ve satırların Multiline olmaması sorun oldu.
Aağıdaki dosyada Listview nesnesinin yaptığı işlemi textBox işlemine yaptırmak istiyorum ister tıpkı önceki kodda olduğu gibi yeni bir UserFom ve Textbox ile olabilir veya mevcut UserForm'a Textbox eklenerek olabilir.
Dosyada "ComboBox3, ComboBox4 ve ComboBox5" nesneleri ile Listview nesnesi bağlantılı. Bu nesnelerle bağlantılı Listview nesnesinin görevini Textbox üstlenecek.
Listview Nesnesi Useform açılınca gizli olarak geliyor. "CommandButton10" ile açılıp kapatılıyor.
Listview de bulunan Sıra No sütununun yer almasına gerek yok. Eğer TextBox nesnesi 2 sütun halinde dizayn edilemez ise Meal yazarı ve Ayet meali alt alta olabilir. Sizin yukarıdaki MsgBox kodunda olduğu gibi. Zaten bu sistem olursa Listview satırına çift tıklatınca açılan MsgBox kutusu da iptal edilebilir. (Bilmiyorum TextBox kutusu satırına çift tıklatınca MsgBox nesnesi açılabilir mi????)

221740

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ibrahimpeng

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003-2007 dili Türkçe
27-04-2035
sayın udentr2002 : msgbox' daki karekter sayısı bence twitterdaki kadardır..aklımda yanlış kalmadıysa 200 karakter kadar...saygılarımla..ibrahimpeng

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Son eklediğiniz kod bloğu diğer gibi değil. Bu son paylaştığınızda döngü ile nesneye veriler yükleniyor.

Bu sebeple örnek dosya paylaşıp durumu tarif etmelisiniz.
Korhan Bey dediğiniz şekilde açıklama yaparak Dosya paylaştım. Yardımcı olabilirmisiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

TextBox nesnesi bir kayıt görüntülemek için daha uygundur.

Belki ListBox deneyebilirsiniz.

Ya da seçilen ayetin tamamını görüntülemek için ayrı bir form tasarlayabilirsiniz.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Merhaba,

TextBox nesnesi bir kayıt görüntülemek için daha uygundur.

Belki ListBox deneyebilirsiniz.

Ya da seçilen ayetin tamamını görüntülemek için ayrı bir form tasarlayabilirsiniz.
Siz Yardımcı olabilirmisiniz?
TextBox nesnesi en uygun olanı. Dosyadaki Listview'in yaptığı görevi textbox yapacak. Seçilen ayetin tüm meallerce verilen tercümeyi alt alta gösterecek.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosyanızı harici bir siteye rarlamadan yükleyip linkini paylaşınız.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Textbox uygulamasından beklentiniz nedir? Boşa kürek çekmemek adına soruyorum.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Dosyadaki Listview deki görüntünün yani şu an itibariyle Listview yaptığı işlemi Textbox un yapması.
Listviewde karakter sınırlaması ve Multilene özelliğinin olmaması sebebiyle bu işlemi en iyi yapacak Textbox gibi görünüyor. Listview iptal edilecek ve Listview in şu an yaptığı görevi Textbox yapacak.
Daha da iyi anlatabilmek amacıyla aşağıdaki linkteki şekilde olacak

Yani Programda şuan ki listview deki ekran görüntüsü
221838

Textbox ile aşağıdaki şekilde olacak (TextBox 2 sütun olmaz ise Yazar ismi üstte ayet meali altta olabilir Tıpkı sizin MsgBox için yazdığınız kod da olduğu gibi)

221840

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Bunu beklediğinizi tahmin ettiğim için bu soruyu sormuştum.

TextBox nesnesine veriler bir şekilde sizin istediğiniz gibi yüklenebilir. Ama Listview gibi davranmaz.

Bana sorarsanız siz Listview kullanmaya devam edin. Ama mealler kısmını Listview'de değilde satırı tıklayınca başka bir userform+textbox üzerinde ya da hemen Listview nesnesinin yanına konumlandıracağınız textbox nesnesinde görüntülemeyi tasarlayın. Böyle daha kullanışlı olacaktır.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Merhaba,

Bunu beklediğinizi tahmin ettiğim için bu soruyu sormuştum.

TextBox nesnesine veriler bir şekilde sizin istediğiniz gibi yüklenebilir. Ama Listview gibi davranmaz.
Koray Bey TextBox nesnesinin Listview gibi davranmasını istemiyorum. Sadece istediğim aynı ayetin farklı meallerdeki tercümelerin alt alta gelmesi. Yani yukarıdaki şekilde belirttiğim gibi olması. Listview de aynı ayete verilen manalar alt alta. Ama sıkıntı şu Listview de maksimum karakter sayısı çok az sanırım 255 karakter. Ama bazı ayetlerin bazı meallerdeki karakter sayısı 2400 adeti buluyor. neredeyse 10 katı. yine Listview de çoklu satır olmadığı için ayetin tercümesini okumakta satırı takip açısından çok zor oluyor. Eğer bunu Textbox ile çözebilirsek süper olacak.
İkinci kısımdaki yani Listview satırına çift tıklatınca harici Userform ve buna bağlı Textbox açılmasına gerek kalmayacak. Bu kodu iptal edebiliriz. Bu kısmı geçici çözüm için kullanmıştık. Sadece şuan ki Listview nesnesinin gördüğü işlevi Textbox görsün yeterli
Eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum. Ben işin içinden çıkamadım. daha doğrusu beni aşan bir durumdayım.
Saygılarımla...