Soru Müşteri Bazında Bir Tarih Aralığındaki Satış Miktarını Bulma

tgybsl39

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-10-2025
Elimde örnek bir excel var A sütunu Gün C sütunu Müşteri İsmi F sütunu miktar şeklinde. Satışveİade excelinden veri çekip sayfa2 de seçeceğim tarihler arasında en çok ödeme yapan 5 müşterimin büyükten küçüğe doğru sıralamasını istiyorum. Bunu aynı şekilde en çok ürün alan müşteri bazında da adet olarak nasıl yapabilirim ? Ayrıca bunu ürün bazında örneğin en çok buzdolabı alan 3 müşteriyi nasıl gösterebilirim ? Bu konuda kod şeklinde bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Forumda yeniyim bir hata yaptıysam konuda affola.
Kolay Gelsin

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Ulaşmak istediğiniz raporlarla ilgili örnekleri dosyanıza ekleyip paylaşır mısınız?

tgybsl39

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
21-10-2025
Örneğin yukarıda belirttiğim ölçütlerde Satışveİade sekmesinden isimleri alıp Performans sekmesinde B1 ve B2 de seçtiğim tarih aralığında B7-B11 arası İsim ve C7-C11 arası bu isimlerin ne kadarlık bir ürün aldığını büyükten küçüğe göstermek istiyorum. Sabit bir veri olmayacak buraya sürekli yeni müşteriler eklenecek. Ayrıca örneğin Performans sekmesinde B18 B22 arasına ürün bazlı kime en çok satış yapmışız büyükten küçüğe ilk 5i sıralamak istiyorum. Bununla ilgili yardımcı olursanız memnun olurum

Ekli dosyalar

tgybsl39

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
21-10-2025
merhaba Korhan Bey yukarıdaki talebi mi acaba makro yerine formül ile çözme şansımız var mıdır ?

tgybsl39

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
21-10-2025
evet haklısınız kod olayını ben formül olarak düşünmüştüm hatta fonksiyon forumuna açmıştım konumu buraya taşımıştınız. Yeni olduğum için excelde yanlış ifade etmişim kendimi özür dilerim. Bu şekilde yardımcı olunma ihtimali mevcutsa çok memnun kalırım Korhan Bey

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Dosyanızdaki tablonuzu TABLO formatına dönüştürdüm. İşlemlerin kolay yapılabilmesi için iki adet yardımcı sütun ekledim ve bunları gruplandırdım. Yani gizleyebilirsiniz.

Sonrasında Özet Tablo kullanarak talep ettiğiniz analizleri oluşturdum. Özet tabloları güncellemek için özet tabloda herhangi bir hücreyi seçip ALT+F5 tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Ya da özet tablo üzerinde sağ tıklayıp "Yenile" komutunu çalıştırabilirsiniz.

Ekli dosyalar