Muhasebe Hesap Planı Numaraları Karşılığını Getirmek

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Merhaba ,

740 01 01 02 01 1034 nolu bir Muhasebe hesabım var Yant taraftaki hesa için her bir boşluktan soraki rakamın bir texy değeri var.Ã?yle bir fonksiyon olmalı ki bu hesap numarasını yazdığımda ,

giderler ,maaş, normal maaş,x,y,ali şeklinde yazabilirmi yada bu işlem için ne yapılabilir.

Her bir rakam değerleri ekimde ayrı bir dosyada var bunları tek bir fonksiyonda nasıl yaparım

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

İsmet

Edit xxrt:"HESAP İSİMLERİ" Adlı konu başlığı " Muhasebe Hesap Planına Ait Numaraların Karşılığının Getirilmesi" Olarak değiştirildi.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın ISMET KARAMAN, küçük örnek bir dosya ekleseniz de onun üzerinde konuşsak nasıl olur?

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
Selam,

Necdet bey'in dediğine katılıyorum. Küçük bir dosya ekleyin. Bakalım.

Ama ön çözüm için. Parçaal fonksiyonu ile her bir küçük kodu alın. Ã?rneğin 740 tan sonraki ilk iki hane için =parçaal(a1;5;2) ile "01" değerini elde edersiniz. karşılığını bi yerden bulup yazdırabilirsiniz.

2. çözümde bir sefere mahsus tüm hesap planını yazıp ordan düşeyara fonksiyonu ile aratıp bulursunuz.(ama anladığım kadarıyla tüm hesap planı zaten yok siz her seferinde yeni bir şeyler ekliyorsunuz.)

Neyse nihai çözümü dosyayı gördükten sonra yapalım isterseniz. çünkü nereye yazacak, nasıl yazacak bunları bilmek lazım.

Kolay gelsin.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
6 adet düşey arama yapıp sonuçlarını birleştirmek gerek
verilen hesap numarası olduğuna göre
önce SOLDAN 3 karakter alıp arattırmak, sonra soldan 6 karakteri, sonra 9 karakteri vs diye giderek 6 kere DÜÞEYARA Fonksiyonu kullanmak gerek

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Cevap veren ve yazan arkadaşları üzmediğimi umarak form kuralları gereği (çok acil) kısmını başlıktan kaldırıyorum

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
Yok, yok bişi olmaz. hehehe :mrgreen: ne gerekiyorsa yapın....

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Yinede 4 kırılmalı hesap planına bir örnek yaptım. ben formüllerin içinde kayboldum, 6 kırılmalı hesap planında bu nasıl olur onu bilemem, bende kaybolurum sanırım excelde kaybolur :D

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Necdet Bey,

Ã?ncelikler Yardımalrınız için çok teşekür ediyorum işimi kısmen hallettim.
Ã?rnek bir dosya ektedir.

Dosyanın 2 . Sayfasında "HESAP PLAN ÇALIÞ" ma da hesap no ve ismileri bulunmaktadır. "Sayfa1" e hasap numarasını başka bir programdan çekip yapıştırdığımda koda bağlı güm kırılım metinin yan yana yazılmasını istiyorum.

Not: Hesap numarası başka bir yerden geldiği için kırp mak gerekebilir.

Herşey için çok teşekkür ederim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın ISMET KARAMAN,

Sizin örnek dosyanız üzerinde çalışma yaptım, formül baya uzadı. Bu yüzden de hiç bir kontrol yapmadım, yanlış girişlerde hata verecektir. A1 hücresinde fazladan boşluklar var onları TRIM(KIRP) yapmak gerek.

İyi Çalışmalar

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
ekteki örnekte tanımlanan fonksiyonu kullanabilirsiniz