mutlak değer

a1*b1 sonucu c1 sütununda daima pozitif görünsün istiyorum ne yapmam gerekir?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Ya da....

=MUTLAK(A1*B1) şeklinde kullanabilirsiniz.

tesekkurler altan son bisi daha sorabilirmiyim a b c d e f sütunlarım var. a sütununda x yada y yazıyorum. c ve d çarpımları e sütununda görünüyor. f sütunuda mutlak değerli sütundu oradaki problemi sayende aştım. benim bi problemim daha var a sütununda x yazdıklarım c sütununda eksi bir ile çarpılmış gözüksün yada negatif görünsün nasıl oluyorsa işte. y yazdıklarım ise pozitif görünsün yada aynen kalsın. ilginiz için tesekkurler

dataları dosya bir yerden indirmiyor kendim elle giriyorum. ilk başta ben de sizin yolladığınız şekilde düzenlemiştim. alış ve satışlar için ayrı adet sütunları açmıştım ama bir süre sonra filtreleri kullanmama rağmen tablo kontrolden çıktı. hepsini tek bir sütunda toplamak işimi kolaylaştırır diye düşünmüştüm. Çünki hem stok görmek için hem de kar - zararı da hesaplamak için. Kar= (satış adedi*satış tutarı-(alış tutarı*alış adedi + alış tutarı*kdv+satış tutarı*kdv) den oluşmakta. bi de takdir edersinizki ilk başlangıç , karlarla yeniden gofret alma durumları, bazen zararına gofret satmak , son stok durumu kar zarar hesabını baya bi karmaşıklaştırıyor . Verdiğiniz emek ve bilgiler için çok tesekkurler