Network Üzerİnden Accesİ ÇaliŞtirmak

Hazırlamış olduğum program network üzerinde sorunsuz bi şekilde çalışıyor demişsiniz bende 1,5 ay kadar uğraştığım bir program var yaparak öğrendiğimden vakit biraz uzun sürdü.network üzerinde programı kısayollarla çalıştırmayı denedim olmuyor hatta kullanıcı bilgisayarımda paylaşıma açık olan acces dosyasını açamıyor sadece ben kendi bilgisayarımda açabiliyorum.yeni bir kullanıcı atamak(not: bunu atarken rastgele bir kullanıcı ismi ve parola) tüm kullanıcılara mevcut dosyayı açma olanağı sağlarmı? Aynı şekilde kısa yolla network üzerinden aynı işlem vesilesiyle çalışmak mümkünmüdür?yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Network üzerinden bir access dosyasını açmak istediğinizde bir çok problem karşınıza çıkabilri. Bunlardan bazılarını örnekleyelim:
1- Klasör veya dosya tam erişime açık değildir. (Salt Okunur) Eğer server bir işletim sistemi kullanıyorsanız (windows 2000 -2003- 2008 server gibi ) o zaman kullanıcı ve çalışma grubu yetkilendirmeleri gereklidir. Her bir kullanıcının servere bağlanması için serverde yetkilendirilmiş kullanıcılar olması gereklidir.
2- Kullanılan terminalde güvenlik duvarı-antivirus vb. ağ üzerinden bir uygulamayı çalıştırmaya engel olabilir. Kapatarak denemelisiniz.
3- Dosyanız -eğer siz elle ayarladıysanız- çok kullanıcılı olmayabilir. (Varsayılan olarak çok kullanıcıdır)
4- Access (Sadece Ofice Xp'de) bağlanmak istediğiniz makineyi güvenli bölgeye eklemenizi isteyebilir. Bunun için makineye bağlandığınız ip'yi- klasörü veya dns adını internet explorer'de intranet güvenli bölgesine eklemeniz gerekir. Bununla ilgili microsoft sitesinde geniş bir yardım mevcut.
5- Access'te bir çalışma grubu oluşturmuş, kullanıcılara yetki vermiş olabilirsiniz. system.mdw dosyasını paylaşmanız gerekebilir.

Bunlar dışında da karşılaştığım sorunlar var. Bunlar aklıma şimdi gelenler.. Ama siz nasıl bir hata verdiğini veya nasıl davrandığını yazmadığınız için bu kadar yardımcı olabiliyorum.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
ArkadaŞlar Ben SÖyledİĞİnİz Sorunlarin HİÇbİrİnİ YaŞamadim YaŞanacaĞinida Tahmİn Etmİyorum
Wİn 2000 De Denemedİm Fakat Xp Ve 98 De Kullandim HİÇ Bİr Sorun YaŞamadim
ÇaliŞma Grubunu Ayni Yapin
Accesste AraÇlarda Makro GÜvenlİĞİnİ DÜŞÜrÜn
Access Dosyasinin BulunduĞu Pc Ye AĞ Üzerİnden UlaŞip Bİr Kisayol Yapin Tamam

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
tabiki acces dosyasını paylaşıma açıp
ağkullanıcıları dosyalarımı kullanabilsin seçeneğinide tıklatın

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın edacan19
Herhalde biz de yaşamıyoruz bu sorunları. Ama sorun yaşayan arkadaşlara da yardımcı oluyoruz. Bu yüzden zaman ayırıp olabilecek tüm ihtimalleri yazmak için kafa patlatıyoruz. Bu arada 24.12 tarihinden beri sorunuyla ilgili tık yazmayan arkadaşa da selamlarımızı iletelim.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
kızma arkadaşım ilgili sorunun access paylaşım sorunu değil ağ sorunu olduğunu anlatmaya çalışıyorum