• Merhaba Dostlar,
    yeni forum ile yola devam ediyoruz. Bu büyüklükte bir forum yeni bir sisteme taşımak epey bir yordu bizi. Üstelik bir de yeni XenForo Forum altyapısına geçtik.
    Eminim çok yerde hatalar ve eksikler vardır. Kısa sürede toparlayıp hızlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.
    Lütfen gördüğünüz eksik ve hataları aşağıdaki bölüme dönderin. Sırasıyla inceleyip yapılabilirliği varsa üzerinde çalışacağım.
    HATA BİLDİRİM BAŞLIĞI
    Forumdaki kullanıcı adınızla ile giriş yapamıyorsanız kullanıcı adınızın sonuna 1 veya 2 gibi rakamlar ekleyerek deneyin.

Hepimize Hayırlı Olsun!
    Hüseyin
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi
-----------------------

Çözüldü Nöbet hazırlama (Çözüldü)

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Merhabalar, öncelikle belirteyim ki sitedeki nöbet çizelgeleri benim yapmaya çalıştığım listeden farklı. Yaklaşık bir aydır kendim yapmaya çalışıyorum fakat bir türlü işin içinden çıkamadım. Sorunları örnek dosyada anlattım. Mümkün ise makrosuz yapmak istiyorum çünkü makrolar mobilde çalışmıyor. Yardımcı olan herkese şimdiden şükranlarımı sunarım.

Ekli dosyalar

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe 64 Bit
Merhaba Arkadaş,
Önce 1. ve 2. maddelere baktım. Kontrol edin eksik kalan kısmına bir daha bakalım.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
zaman ayırdığınız için teşekkürler. o örnek için uygun oldu ama veriler değişince çalışmadı. örnek dosyada güncellediğim alanların karakter rengini kırmızı yaptım. umarım şu an daha anlaşılır olmuştur.

düzenleme: örnek dosyada hata olmuş, düzelterek yeniden ekledim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe 64 Bit
Merhaba Arkadaş,
Anladığım kadarı ile fazlalık varsa ilk 6 kişi ve son 6 kişiye paylaştırılacak. Doğru mu?
Eğer böyle ise ilk, son, ikinci, sondan ikinci, ... diye dağıtılabilir. Konuyu anlayabilmek için az önceki cevabı göndermiştim. Gönderdiğim örnek üzerinde çalışırsak belki daha hızlı sonuca varırız.
Değişkenler D3, D4 ve D5 te değil mi? Başka yerde var mı?
Kolay gelsin

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
grup sayısı sabit değil, fakat en fazla 20 grup olabilir. fazla süre en sondan en başa doğru 5'er dakika olarak paylaştırılacak. sizin örneğinizde grup sayısı değiştiğinde ayarladığınız 5 dakika da değişiyor. örneğin bugün 11 saat 30 dakika olarak 5 grup, yarın süre ve grup sayısı değişerek 10 saat 8 grup olabilir. artan süre olursa dediğim gibi en sondan en başa doğru 5'er dakika olarak paylaştırılacak, eksik kalan süre olursa ise en baştan aşağıya doğru 5'er dakika eksiltilecek. yani sürenin her gruba eşit olarak dağıtılamadığı durumlarda fazla ya da eksik süreye göre en sondakiler 5'er dakika fazla olacak.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe 64 Bit
Merhaba,
Sanırım probleminiz saat farklarından dolayı oluşmuştu. Konuyu biraz daha düşüneyim. Bir çözüm yolu bulurum diye düşünüyorum.
Kolay gelsin

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe 64 Bit
Merhaba Arkadaş,
Ekli dosyayı deneyin lütfen. Eksik kalan noktalara yeniden bakalım. (Sarı boyalı hücrelere dokunmayın)
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TÜRKÇE
Merhaba.

Sayın KURŞUN'un çözüm önerisini incelemedim.
Sorununuz çözülmüşse alternatif olsun.
Ekteki belge üzerinde denemeler yapınız.

Ekli dosyalar

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Sayın BARAN, dosyanızı inceledim. Çalışıyor fakat bazen bitiş saatini yanlış hesaplıyor. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Sayın KURŞUN'un çözüm önerisinde birkaç küçük değişiklik yaparak tam anlamıyla istediğim gibi çalışmasını başarabildim. Kendisine emek verdiği için teşekkürlerimi sunuyorum. Değişiklik yaptığım dosyayı herkesin faydalanabilmesi için ekliyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TÜRKÇE
Tekrar merhaba.
Doğrusu, bunca zamandır Ms.Excel ile meşgulüm,
bazen durumuna hiç rastlamadım.
Belli durumda oluşan istenmeyen sonuç varsa bu durumu bulup düzeltme yapmayı tercih ederim.
Örneklendirmediğiniz için, bazen durumuna ilişkin değişiklik önerisende bulunmam mümkün değil.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe 64 Bit
Rica ederim arkadaşım,
Sarı hücrelerdeki harflerin boyutunu 1 pt yaparsanız, ya da sarı hücrelerin rengini silip harflerin rengini beyaz yaparsanız o bölge de gözünüze batmaz. İyi çalışmalar

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Sayın Baran, sizin yüklemiş olduğunuz dosyadan örnekleyeyim o zaman. Lütfen adımları takip edin.
Gönderdiğiniz dosyada başlangıç saatini 05:10, bitiş saatini 22:35, grup sayısını da 9 yapın. Sonra saat aralığı kısmında 9. gruba bakın; nöbet bitiş saatinin 22:35 değil 22:25 olduğunu göreceksiniz. Bunu her kombinasyonda değil bazı verilerde yapıyor. İlginiz için teşekkür ederim.

Düzenleme: İmla

Son düzenleme:

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Rica ederim arkadaşım,
Sarı hücrelerdeki harflerin boyutunu 1 pt yaparsanız, ya da sarı hücrelerin rengini silip harflerin rengini beyaz yaparsanız o bölge de gözünüze batmaz. İyi çalışmalar
Sayın Kurşun, biçimlendirme işini çoktan tamamladım zaten fakat buraya koyduğum dosyada indirmek isteyenler mantığını anlayabilsin diye oynama yapmadım. Sayenizde istediğim şekilde oldu; bu mantık aklıma gelmişti fakat uygulamaya bir türlü geçirememiştim; bilgi eksikliğinden olsa gerek.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TÜRKÇE
Gönderdiğim belgeye göre; nöbet bitiş saatinin hesaplandığı J3 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirirseniz sorun halloluyor.
Önceki cevabımın ekindeki belgeyi de buna göre güncelledim.
=EĞER(G3="";"";H3+TAMSAYI($D$6/$D$5/"00:05")*"00:05"+(SATIR(A1)>$D$5-($D$6-TAMSAYI($D$6/$D$5/"00:05")*"00:05"*$D$5)/"00:05")*"00:05")

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Gönderdiğim belgeye göre; nöbet bitiş saatinin hesaplandığı J3 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirirseniz sorun halloluyor.
Önceki cevabımın ekindeki belgeyi de buna göre güncelledim.
Sağolun Ömer Bey, şimdi tadından yenmez oldu işte :) Emeğinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TÜRKÇE
J3 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirip, aşağı doğru kopyalayın.
=EĞER(G3="";"";H3+(TAMSAYI($D$7/$D$9)+(SATIR(A1)>($D$5-(TAMSAYI($D$6/$D$9)-TAMSAYI(TAMSAYI($D$7/$D$9)*$D$5)))))*$D$9)

Celasun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Tekrar teşekkürler Sayın Baran. Açıklamanız mantığı kavramamı sağladı. Herhangi bir sorun olursa kendim halletmeye çalışırım.