Soru Nöbet listesine otomatik gündüz ve gece mesaisi atama

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 türkçe
45 KİŞİLİK bir listeye otomatik butonla gündüz(8) ve gece(16) mesaisi atamak istiyorum.ama bunu çalışanların özel isteklerini girdikten sonra geri kalan alanlara otomatik ve rastgele şekilde yapmak istiyorum.özel istekleri boş hücrelere gündüz(8), gece(16), yıllık izin(Yİ), rapor(R), boşluk(*)vb olarak gireceğim bu tarz değişkenleri otomatik atama değiştirmemesi lazım
Gündüz yani 8 eklerken her sütunda 12 adet ve bunu her satıra eşit şekilde dağıtması lazım,örneğin sütunlara 12 eklerken satırın birine 1 diğerine 10 tane 8 gelmesin
eşit dağılsın bir diğer konu ben kendim 8 eklediğim kişiler olacak o zaman bunları 12 ye eklemesi lazım örneğin bir sütuna ben 4 tane 8 girmişsem otomatik atamaya bastığımda 8 adet 8 girmesi lazım,bu atamaları yaparken 16 olan günlerin hemen bir yanına yerleştirmemesi lazım,çünkü 16 nöbet olduğu için bir sonraki gün boş olması lazım
Gece yani 16 eklerken yukarıdaki aynı şartlar olacak,farlı olarak 16 atarken çift boşluk bulunan yerlere ataması lazım,çünkü nöbet sonu boş olması lazım
bu otomatik alanın kapsayacağı alan kişi sayısı ve gün aralıkları içinde olabilir,kişi sayısı artıp azalabilir ,günlerde uzayıp kısalabilir
çok uzun oldu farkındayım ama tekrar tekrar soru sormamak için yazdım,yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 türkçe
Yardımcı olabilecek yok mu,nasıl bir yol izleyeceğimi bilsem bile yeterli