o anda bulunulan hücrenin sütununa göre sıralama

sıralama hakkinda epey baslik acilmis fakat aradigimi yine bulamadim. ben makronun o anda seçilmiş hücre hangisiyse, o hücrenin sütununu sıralamada baz almasını istiyorum... ekteki ornekte de anlatmaya calistim...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekli dosyayı inceleyin.

sayın Leventm benim hatamdan kaynaklanıyor..sadece sutun kendi icinde sıralansın gibi yazmisim...tum tablonun da buna gore sıralanmasını istiyorum...yani E4:K10 arası..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. Levent beyin örnek dosyada önerdiği kodu aşağıdaki ile değiştirip denermisiniz.

Kod:
Sub SIRALA()
    SÜTUN = ActiveCell.Column
    If [C3] = 1 Then
    Range(Cells(4, "E"), Cells(10, "K")).Sort Key1:=Cells(4, SÜTUN), Order1:=xlAscending
    Else
    Range(Cells(4, "E"), Cells(10, "K")).Sort Key1:=Cells(4, SÜTUN), Order1:=xlDescending
    End If
End Sub

Son düzenleme:
herkese iyi calismalar...aktif hucrenin bulundugu sutuna gore siralamayi sormustum...
daha once sordugum sorunun biraz farklisini sormak istiyorum. Aktif hucrenin bulundugu sutunla, kendinden once gelen sutunun arasındaki farka gore sıralama yapacak sekilde asagidaki kod duzenlenebilir mi? Yani C3 hücresindeysem C sütunundaki değerlere gore tum tabloyu, B sütunuyla arasındaki fark en büyük olandan(ya da en kucuk olandan) baslayarak sıralayacak... Yani sıralama ölçütü olarak C eksi B yi almak istiyorum..

Sub SIRALA()
SÜTUN = ActiveCell.Column
If [C3] = 1 Then
Range(Cells(4, "E"), Cells(10, "K")).Sort Key1:=Cells(4, SÜTUN), Order1:=xlAscending
Else
Range(Cells(4, "E"), Cells(10, "K")).Sort Key1:=Cells(4, SÜTUN), Order1:=xlDescending
End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
diğer sütuna

arkadaşım bunun en kolay yolu başka bir sütuna bu sütunları sıralayıp ona göre sıralamak olacakatır...

fakat sutun sayısı cok oldugundan boyle bir yonteme ihtiyacim var..