Öğrenci Otomasyonu

Excel Vers. ve Dili
2010 versiyonu kulanmaktayım
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13/01/2022
Merhabalar arkadaşlar;
Excelde Öğrenci Otomasyonu Yapmak istiyorum.

Excel Dosyayı ekledim açıklamalarını yazdım eğer arkadaşlar bu şekilde bir çalışmamda yardımcı olabilirseniz Okullarda Kullanılabilecek.birçok kişiye faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Özet Olarak ;
2 bilgisayar kullanacağım

1 bilgisayda Verileri Manüel olarak giriş yapacağım.

Diğer bilgisayarda
Öğrencinin Tc Kimlik numarasını girdikten sonra otomatik olarak veriler ekrana gelecek bu veriler doğrultusunda indirimi varsa indirimi ve ödeme şeklini seçecegim hesapla diyince fiyatlar hesaplanacak.Ödeme butonuna tıklayınca ödeme sayfama eklenmesini istiyorum.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Çift bilgisayar olayıyla ilgili olarak destek veremem ancak; diğer konular halledilebilir gibi geydi bana.

Yalnız, fiyat/indirim türleri/indirim oranlanı ile taksit konusunda biraz daha detay bilgi vermeli, isteklerinizi dtaylandırmalısınız.
Vereceğiniz bilgileri, eklediğiniz belgeye farklı seçenekleri içerecek şekilde örnek veriler ekleyerek açıklamanız
ve buna göre örnek belgenizi yenilemenizde yarar var sanırım.
.

Excel Vers. ve Dili
13/01/2022
Merhaba.

Çift bilgisayar olayıyla ilgili olarak destek veremem ancak; diğer konular halledilebilir gibi geydi bana.

Yalnız, fiyat/indirim türleri/indirim oranlanı ile taksit konusunda biraz daha detay bilgi vermeli, isteklerinizi dtaylandırmalısınız.
Vereceğiniz bilgileri, eklediğiniz belgeye farklı seçenekleri içerecek şekilde örnek veriler ekleyerek açıklamanız
ve buna göre örnek belgenizi yenilemenizde yarar var sanırım.
.
Ömer Bey Merhaba,

İndirim Türleri Sonradan ekleme yapılabilir.
indirimler şu şekildedir.

Kamu%10
Kardeş %10
Kurum Personeli %60
Şirket %30

Fiyat sayfasında İlkokul(1-4) Sınıflar Ortaokul (5-8)Sınıflar Lise (9-12) gibi bilgiler baz alınacaktır. Aylara göre fiyatlar fiyat sayfasında mevcuttur.

Şuan için tasarım mantığını öğrenmek ve tabloyu genişletmek istiyorum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Tekrar merhaba.

Sizin için birşeyler yapmak için örnek belgenize ve açıklamalarınıza tekrar bakıyorum ama biraz daha net açıklamalara ihtiyaç var sanırım.

İndirimlerin birlikte olma olasılığı var mıdır?
Örneğin, hem kardeş, hem kurum indirimi olabilecek mi, yoksa indirimlerden sadece biri mi seçilebilir?

Ödeme Sayfasından beklentiniz tam olarak nedir?
Ödeme düğmesi, tahsilata ilişkin verinin kaydı mıdır yoksa bir anlamda ödeme planı oluşturma işlevi mi görecek?

İşlem zamanına ilişkin bir alan olacak mıdır? Aylara göre fiyatlar olduğuna göre gerekli sanırım.

Veri girişi ve Barkodlu sayfaların işlevi birbirine karışmayacak mı?

Bunun gibi netleşmesi gereken hususlar mevcut.
Anladığım kadarıyla belgenin tasarımı ve kullanış biçimi üzerinde durmalı,
tasarımı ve işleyiş aşamalarını eksiksiz tanımlandıktan sonra belge/kodlar/formüller yeniden değerlendirilmeli gibi geldi bana.
.

sorucu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2016 türkçe
25-08-2027
çift bilgisayar olarak destek verebilirim. aynı anda bir kullanıcı tüm sayfaları diğer kullanıcı hiçbir sayfayı görmeyebilir. bunun birden cok yolu mevcut.

-vba da 1. sayfa için form oluşturabilirsiniz ve bunu sadece 1 nolu bilgisayar dosyaya girdiğinde açılacak sekilde ayarlayabilirsiniz.

-diğer bir yöntem dosyayı veri tabanı olarak gösterip üzerine programa (kendim c# kullanıyorum) kodu ile istediğiniz arayüzleri oluşturabilirsiniz. (tercih ettiğim yöntemdir.)

-diğer bir yöntem 1 ve 2 nolu pc ye düzenleme yapabilecekleri aralıkları tanımlayabilir aynı sayfada olsa dahi o aralıklara şifre koyabilir veya belirlediğiniz bilgisayarlar haricinde duzenleme yapılmasını engelleyebilirsiniz.

başka bir konu 1 nolu pc nin girdiği veri doğru mu kabul edilecek yoksa 2. nolu pc nin onayına mı sunulacak? 2 nolu pc onaylamadan veri bankasına veri girişi olmasın onaylandıktan sonra dosyaya yazılsın gibi seçenekler de mevcut.

bu bahsettiğim yöntemler aynı anda aynı dosyada çalışma yapmak içindir. eğer ki istediğiniz 1 nolu pc dosyayı kapatınca sonradan 2 nolu pc işlem yapsın ise durum çok daha kolaylaşıyor.

sizin istediğinizi tam anlamayamdığımdan bir kaç örnek verdim. sizin istediğiniz tam olarak hangisi ?

Excel Vers. ve Dili
13/01/2022
-diğer bir yöntem 1 ve 2 nolu pc ye düzenleme yapabilecekleri aralıkları tanımlayabilir aynı sayfada olsa dahi o aralıklara şifre koyabilir veya belirlediğiniz bilgisayarlar haricinde duzenleme yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Sayın Sorucu Teşekkür ederim öncelikle
yukarıdaki yöntemi kullanmak istesem nasıl bir yol izleyebilirim.

1.pc verileri girecek.
2.pc o verilerin üzerinde düzeltmeler veya hesaplamalar yapacak.