öğrenci tanıma formu için USERFORM'A fotoğraf ekleme ve çağırma

BAZGİRET

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE. 2010
Öncelikle selamlar,
Bu web sitesinden kendime göre derlediğim userforma öğrenci bilgilerimi eklerken resimlerini de eklemek istiyorum. Öğrenciyi seçtiğimde userforma bilgileriyle birlikte resmi de gelsin istiyorum.
Ekteki dosya incelenirse daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Bir de yeni bir metin kutusuna öğrenci numarasını girdiğimde öğrenci bilgilerini userforma getirsin istiyorum. Şimdiden teşekkür ediyor, emeklerinize teşekkürler diyorum...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2024
Bu forumda istediğinizin aynısı var . Araştırın lütfen

BAZGİRET

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE. 2010
Bu forumda istediğinizin aynısı var . Araştırın lütfen
Sayın Cems forumda resim ekleme ile ilgili çok örnek var ama hiçbiri benim işimi görmüyor. aylardır bu forumu araştırıyorum benim ekte gösterdiğim dosyayı bu forumdan alarak kendimce düzenleme yaptım; ama resim ekleme işini çözemedim. Forumda, ekli dosyada amaçladığım gibi bir tasarımla karşılaşmadım Yine de ilginize teşekkürler.
Yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum...

Son düzenleme:

BAZGİRET

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE. 2010
Halit Hocam
kaynak olarak gösterdiğiniz linkteki dosyaları inceledim. Doğrusu muazzam çalışmalar. Ancak orda kişiyi kaydederken okişiye ait resmi kaydedebileceğimiz bir komut göremedim. REsim kişi bilgileriyle birlikte eklenmeli ve o kişiyi çağırdığımızda resim ile birlikte bilgileri gelmelidir.yoksa ben mi excelde çok acemiyim. İlginize katkılarınıza çok teşekkür ederim..

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Halit Hocam
kaynak olarak gösterdiğiniz linkteki dosyaları inceledim. Doğrusu muazzam çalışmalar. Ancak orda kişiyi kaydederken okişiye ait resmi kaydedebileceğimiz bir komut göremedim. REsim kişi bilgileriyle birlikte eklenmeli ve o kişiyi çağırdığımızda resim ile birlikte bilgileri gelmelidir.yoksa ben mi excelde çok acemiyim. İlginize katkılarınıza çok teşekkür ederim..
İlgili linkdeki dosyada resimleri kayıt yapan bir komut düğmesi yok siz dosyanın hemen yanına (Resimler) klasörü oluşturmalısınız c sutünundaki hücredeki isimlerle aynı adı taşıyan resimlerinizide bu klasör içine kendiniz koymalısınız.

BAZGİRET

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE. 2010
ÇOK YORUCU OLUYORUM FARKINDAYIM AMA BİR ŞRY DAHA SORMAK İSTİYORUM. EXCELİ ÖĞRENME VE GELİŞTİRME ADINA TARİF ETTİĞİNİZ UYGULAMAYI BENİM EKLEDİĞİM DOSYAYA DA YAPABİLİR MİYİM.
aNLAYIŞINIZ VE SABRINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER...

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
13-06-2024
Ancak orda kişiyi kaydederken okişiye ait resmi kaydedebileceğimiz bir komut göremedim. REsim kişi bilgileriyle birlikte eklenmeli ..
O kişinin resmi nerede? Bir web kamera görüntüsünde mi? Oradan ekran bölgesi snapshot'u olarak mı almayı ve diğer bilgilerle birlikte kaydetmeyi düşünüyorsunuz ?

Bir scanner görüntüsünden geliyorsa bu durumda oradan kesme yoluyla alıp öğrenci adı vererek Sn Halit3 Hocamızın dediği gibi bir ayrı klasöre atmanız gerek. Bu durumda detayla birlikte resim de çagrılabilir.

Kafanızdaki tasarımı ve eldeki olanakları daha bir açık anlatabilirseniz ilerleme olabilir.

BAZGİRET

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE. 2010
Sayın CEMS Hocam
Resimler bir klasörden alınabilir. Bubenim işimi rahatlıkla görür. Bu bakımdan Halit3'ün çözüm önerisi yararlı çözümdür. Bunun için mesaj 1 de eklediğim dosyada kendi resmimin yerine otomatik resim getirecek bir kod bilgisine ihtiyacım var. Bu benim gibi bir acemi için zor olanbir şey. Bu anlamda size yük oluyoruz hakkınızı helal ediniz lütfen...

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Ben burada şunu söyleyim kimse sizin dosyanıza sıfırdan kod yazma zahmetinde bulunmuyacağına inanıyorum.

Burada hazır kodları yazılmış kaynak link vermiştim aşağı yukarı dosyanızla hücre formatları tamamen aynı

Ekli dosyanıza userform2 olarak ekledim.

Ekli dosyalar

mt621

Altın Üye
08-09-2028
Selam Halit bey
bu forma birde formdaki düzene göre yazdırma yaptırabilirmiyiz.

mt621

Altın Üye
08-09-2028
A4 Sayfasına sadece resimdeki bilgilerin yazılması için mevcut forma bir buton eklerseniz sevinirim.
Şimdiden Teşekkürler..

Ekli dosyalar

mzsakall

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
15-06-2025
Halit hocam resim eklediğimde userform üzerinde eklediğim resim yan çıkıyor sizin eklediğiniz resim düz nasıl çözülebilir.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
eklenen resim yan olduğunda şunu yapmak gerekiyor resim dosyasını windows fotoğraf görüntüleyici ile açın resimi sola veya sağa 90 derece döndürdüğünüzde resim düz gözüküyorsa proğramda da düzelmiş olacak

Son düzenleme:

mzsakall

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
15-06-2025
Halil bey video yerine dosyayı eklemenizi tavsiye ederim

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 LTSC
14-10-2023
Konuya faydalı olması amacıyla.

Yukarıda paylaşılan dosya 97-2003 excel dosyası olduğu için haliyle yeni excelde kodları 64 bite güncelleme hatası ve bazı birkaç hatalardan dolayı çalışmıyordu.

Birtakım yapay zeka yardımı ve birkaç düzenleme ile çalışır hale getirildi. Haricen herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Ekli dosyalar