Ölçüte uygun olanı bulma

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe
Öncelikle gerçekten bu siteyi bu kadar her gün office kullanan biri olarak geç keşfettiğim için baya bozuldum. İncelediğim kadarıyla tecrübeye tecrübe katacak bir site çok teşekkürler tüm emeği olanlara. Ayrıca yanlış bir başlıkta yanlış bir telafuz kullanıyorsamda kusuruma bakmayın.

(=ARA) Formülünden yola çıkarak bir işlem gerçekleştirmek istedim. Yapmak istediğim (Ekli Resimden de anlaşılacağı üzere) örneğin A sütunumda 57947 kişinin TC kimlik numarası bulunmakta B sütununda bu kişilerin ANNE adları yazmakta. Bunlar benim verilerim. Elimde TC kimlik numaraları yazan ancak ANNE adları XX gözüken 5000 kişilik manuel bir liste var ve XX lere yazılması gereken isimleri ctrl+F diyerek bulup kalemle bu listeye işlemek takdir edersiniz ki büyük zaman alacak. Bu yüzden C sütununa elimdeki listede mevcut TC numaralarını kopyalayarak D sütununda ANNE adlarını kendiliğinden yazmasını istiyorum. Buraya kadar doğru yaptığımı düşünüyorum ancak bu bahsettiğim formülü küçük çaplı bir denemede örneğin 10 satır-10 sütunlu gayet güzel hatasız olarak istediğim işlemi yapıyor. 57 binlik listeye formülü uyguladığımda hiçbir ANNE adı kontrol ettiğimde olması gereken yerde olmuyor. Annesi aslında Ayşe olanın Fatma çıkıyor. Sorunuma yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevineceğim inanın sabaha kadar bu cevabı bekliyeceğim. Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Sorunuz bu şekilde net olarak anlaşılmıyor. Küçük bir örnek dosya ekleyerek açıklarmısınız..

.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe
Karşılamanıza ve ilginize çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe
Gerçekten çok minnetarım büyük bir zaman kaybından kurtuldum. Ancak anlıyamadığım benim uyguladığım formül ufak çaplı tabloda doğru sonuçları verirken istediğim tabloda neden hata veriyor?? Veya nerede yanlış yaptım? Tekrar çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe
Formül hatası

Kod:
=DÜŞEYARA(A1;H:L;5;0)
Denermisiniz..

.

Tekrar Merhabalar.
Formül gayet güzel çalışmakta ancak şu anda farklı bir problem ile karşı karşıyayım. Yukarıdaki formulü farklı çalışma sayfalarında da kullanıyorum ancak formülden sonucu alamamaktayım. Örneğin;
A1:Aranan numara
B1:Formül
C1:BOŞ
D1:BOŞ
E1:BOŞ
F1:BOŞ
G1:İLÇESİ
H1:TC.NUMARASI
I1:SOYADI
J1:ADI
K1:BABA ADI
L1:ANA ADI

yukarıdaki gibi aşağıya doğru devam eden bilgilerim mevcut. A1 hücresine H1 hücresindeki herhangi bir TC numarasını manuel lolarak yazdığımda formül bu TC Numarasının karşısındaki Anne adını yazmıyor. İlginç tarafı H1 hücresindeki TC kumluk numarasını A1 hücresine kopyalayıp yapıştırdığım zaman karşılığındaki Anne adını formül bulup yazıyor. Kısaca özetlemek gerekirse maunel olarak girdiğimde aradığımı bulamıyor aradığım değeri yerinden kopyalayıp yapıştırırsam sonuca ulaşıyorum. Konu hakkında çok acil yardıma ihtiyacım var şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

Not: Sayfada mevcut tüm hücreler aynı özelliklere sahip. Kalın, İtalik, 9, Arial, vb.