Soru Özel Filtreleme Ve Değişken Sayısını Belirleme

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Herkese merhabalar.

Elimizde süreye göre değişiklik gösteren bir sütun veri mevcut. Bir kısmı şöyle:

Süre(ms)
7
106
207
306
306
507
606
707
806
906
1006
1106
1207

Büyüklük
9.1
9.0
9.3
9.4
9.0
9.6
9.0
9.9
10.8
12.2
10.4
8.5
7.9

- Burada büyüklüğü 10 ve üzerinde olan kaç tane hücrenin olduğu bulunmak isteniyor.
- EĞERSAY ile bu sayı 3 olarak bulunuyor, bu 3 tane değerin arasındaki fark 200 ms civarında.

- Asıl istenen ise bu fark 200 ms altında olduğunda, bunların hepsi tek bir değişken olarak kabul edilsin ve ortalaması alınarak 1 tane sayılsın.
- 1 tane sayılan bu değerlerin ortalama değeri de gösterilsin.
- Binlerce satırdan oluşan buna benzer bir örnekte bu işlem mümkün olabilir mi?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Sorularınızı örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.
Örnek belge özellikleri ve örnek belge yükleme yöntemine ilişkin kısa açıklama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.
.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Sorularınızı örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.
Örnek belge özellikleri ve örnek belge yükleme yöntemine ilişkin kısa açıklama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.
.
Uyarı için teşekkür ederim. Verdiğim 2 sütun için ayrıca dosya hazırlamaya gerek olmadığını düşünmüştüm. Excel dosyasını Google Drive üzerinden paylaşıma açtım:

https://drive.google.com/file/d/1e2VU2iXFRmcNv0tEWekPtxahhEnxw9nn/view?usp=sharing

Konu ile ilgili olarak bilgi verebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Örnek belgede mevcut verilere göre; olması gereken sonuçları, olması gereken konumlarına elle yazarak gösterseydiniz keşke.
Ulaşılması gereken nihai yapıyı nasıl tasarlıyorsunuz? Hesaplamayı bir miktar açıklamışsınız ancak örnek belge üzerinde göstermemişsiniz.

Bu üç değer 806, 906 ve 1.006, bunların ortalaması da 906 bulunuyor, farkları da 100 ve 200.
Bundan sonra ne yapılacak belli değil.

Örneğin bu üç değeri başka bir alanda listelemek (üzerinde başka işlem/hesaplama yapmak üzere) istiyorsanız;
D1 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp, boş sonuç elde edinceye kadar aşağı doğru kopyalarsanız;
=EĞER(SATIR(A1)>EĞERSAY($B$2:$B$14;">=10");"";KAYDIR($A$1;KAÇINCI(BÜYÜK($B$2:$B$14;SATIR(A1));$B$2:$B$14;0);))
bu değerler listelenmiş olur vs...

Yani bir miktar daha veri ve olması gereken sonuçların gösterilmesine ihtiyaç var. Mevcut haliyle ihtiyaç çok anlaşılmıyor bence.

Muhtemel tüm seçenekleri içerecek şekilde yeteri miktarda veri içermek ve olması gereken sonuçların gösterildiği yeni bir örnek belge eklemeniz yerinde olur diye düşünüyorum.
.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Tekrar izâh etmeye çalışayım:

• "Büyüklük" sütununda değeri 10.0 ve üzerinde olan kaç tane değer olduğunu bulmak istiyorum(gönderdiğim örnek veriye göre bu sayı 3).
  • Ayrıca "Süre" sütunundan da bu değerler arasındaki farka bakılacak. Eğer fark 300 ms'nin altında ise; büyüklüğü 10.0 ve üzerinde olan değerleri 3 değil de 1 tane olarak saymalı.
Teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sanırım tam ifade edemiyorum.
Diyorum ki; formülleri bir kenara bırakıp;
-- örnek belgede, tüm seçeneklerin gerçekleşeceği (farkların bir kısmı 300'ün altında, bir kısmı 300'e eşit, bir kısmı 300'ün üstünde olacak şekilde) veriler olsun,
-- bu örnek verilere göre nereye hangi sonucun gelmesi gerekiyorsa oraya o sonucu haricen hesaplayıp (formül kullanmaya lüzum yok)
olması gereken sonucu yazın. Bu sonuca nasıl ulaştığınıza dair kısa bir açıklama da ekleyin.

Muhtemel tüm seçenekler diye vurgulamamın nedeni, lüzumsuz karşılıklı mesajlaşma olmadan doğrudan nokta atışı sonuç veren yöntemin/formülün/formüllerin oluşturulmasını istememdendi. Tercih sizin elbette.

Düşündüğüm şey ekteki belgede formüle edildi, umarım işinize yarar.
.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Sanırım tam ifade edemiyorum.
Diyorum ki; formülleri bir kenara bırakıp;
-- örnek belgede, tüm seçeneklerin gerçekleşeceği (farkların bir kısmı 300'ün altında, bir kısmı 300'e eşit, bir kısmı 300'ün üstünde olacak şekilde) veriler olsun,
-- bu örnek verilere göre nereye hangi sonucun gelmesi gerekiyorsa oraya o sonucu haricen hesaplayıp (formül kullanmaya lüzum yok)
olması gereken sonucu yazın. Bu sonuca nasıl ulaştığınıza dair kısa bir açıklama da ekleyin.

Muhtemel tüm seçenekler diye vurgulamamın nedeni, lüzumsuz karşılıklı mesajlaşma olmadan doğrudan nokta atışı sonuç veren yöntemin/formülün/formüllerin oluşturulmasını istememdendi. Tercih sizin elbette.

Düşündüğüm şey ekteki belgede formüle edildi, umarım işinize yarar.
.
Tekrar merhaba,

Gönderdiğiniz dosyayı indiremedim. O nedenle, dosyanın içerisindeki veri sayısını artırıp bulunması istenen sonucun nasıl olması gerektiğini manuel ve detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

İlginiz için teşekkür ederim.

Örnek dosya:
https://drive.google.com/drive/folders/1ZvSwgIlkXVrCYTJfuf6QLowYOMfMGTWu?usp=sharing

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Örnek belgenize baktığımda; 10'dan büyük değerlerin ardarda sıralandığını gördüm ve buna göre formül oluşturdum.
Aşağıdaki formülü dizi formülüne dönüştürerek bir hücreye uygulayın.

Formülü dizi formülüne dönüştürmek için;
-- formülü formül çubuğuna yapıştırın,
-- ENTER değil CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayın.
İşlem doğru yapılmışsa formül kendiliğinden {....} gibi köşeli parantez arasına alınır.

300 değeriyle ilgili yazdıklarınızı tam olarak anlamadım doğrusu,
aşağıdaki formül mevcut verilere göre 4 sonucunu verir durumda.
=TOPLA(EĞER($B$2:$B$37>=10;EĞER($B$1:$B$36<10;1)))

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Formül işe yarıyor gibi görünüyor. Daha büyük veri setinde denemelere devam edeceğim.

Teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Formül aynı şekilde dizi formülü olarak kullanılmak üzere, aşağıdaki gibi düzenlendiğinde daha şık durdu.
Dikkat: Önceki formülde yer alan 1 adet = işaretini sildim.
=TOPLA(($B$2:$B$37>=10)*($B$1:$B$36<10))

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Önce bir önceki cevabımı okuyunuz. Art arda ikinci cevap oldu.
Verdiğim formüllerin çalışma mantığının daha iyi anlaşılması için;
aşağıdaki formülü C2 hücresine uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
Aradığınız değer, bu formül sonuçlarındaki 1'lerin adeti oluyor.
=EĞER(B2>$H$2;TOPLA(C1;1);"")