Özet Tablo (Pivot Table) Yenileme

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 4.000 kayıtlı bir dosyada 20'ye yakın çalışma sayfası olan ve yaklaşık 10 sayfasında da Pivot Table uygulaması olan bir dosya var.

Özet tablo alanı Dinamik Ad'la tanımlıdır.

Özet tablonun olduğu sayfa aktif olduğunda otomatik olarak özet tablolar yenilenmektedir. Ancak :
Bazı özet tablolarda yenileme işlemi olmamakta ve şöyle bir hata mesajı almaktayım, bu mesajı da anlamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Mesaj: Bu komut, en az iki satır kaynak verisine gereksinim duyuyor. Komutu yalnızca tek satırda bulunan bir seçimde kullanamazsınız. Aşağıdakileri deneyin :
Gelişmiş bir ilitre kullanıyorsanız en az iki veri satırı içeren bir hücre aralığı seçin. Daha sonra gelişmiş Filtre Komutunu yeniden çalıştırın.
Bir Pivot Table raporu veya PivotChart raporu oluşturuyorsanız, bir hücre başvurusu yazın ya da en az iki veri satırı içeren bir aralık seçin

özet Tabloda filtre var. Örneğin tüm illeri değil belli iller seçili olabiliyor.

Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe
hocam sorununuzu resimlerden incelerseniz bir anlam çıkabilir.
sanırım filtre sonunda herhangi bir değer kalmadığı için bu hatayı alıyorsunuz.

Kod:
http://hizliresim.com/651PNv
Kod:
http://hizliresim.com/W1PkD8

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba sametozyavuz, inceledim ama bir bağlantı kuramadım.
Yapılan grafik te değil, hatta tüm filtreleri bile kaldırdım ama nafile :)

Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe
1. resimde pivot table için veri alanı sadece A1:B1 ve sizinle aynı hatayı verdi.
ama
2. resimde pivot table için veri alanı sadece A1:B2 ve hata vermedi.

acaba sizin veri alanınız bir hata sonucu değişmiş olabilir mi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Necdet Bey,

Dinamik ad tanımlamalarınızı bir kontrol edin. 1 satır olarak sabitlenmiş olabilir. Sadece başlık olunca özet tablo bu hatayı verir.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Necdet bey, merhaba.

PT'ler oluşturulduğunda bir sorun yoksa, güncellenirken de sorun olmaması lazım. Bir de tektek manuel güncelleme yapın bir sorun oluyor mu?

.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba Korhan bey,

dinamik ad tanımında sorun yok.

Merhaba İdris bey,

Ben de anlamadım, alanları silip yeniden ve değişik liste oluşturuyorum yine doğru hesaplamıyor, ama toptan silip yeniden oluşturunca sorun olmuyor, hesaplamalar doğru görünüyor ama el ile yenile deyince yine aynı hatayı alıyorum.

Bir kaç hata gördüm acaba onlardan mı kaynaklanıyor diye, onun üzerine düşünüyorum ama düşüncemi gerçekleştiremedim. Sayfada birden fazla pt var gibi görünüyor ama tek bir pt var. Bundan olabilir mi bilmiyorum, makro ile gereksizleri sileceğim. Ancak pazartesi günü sonucu söyleyebilirim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Özet tabloların bazılarında veri kaynağında sorun varmış onları düzelttim.
Sayfa aktif hale geldiğinde makro ile otomatik yenileme yaptırıyorum, burada hata vermiyor ama manuel olarak yenile dediğimde "PivotTable raporu başka bir PivotTable raporuyla üst üste gelemez" mesajı veriyor.

Son durum bu. Bunun haricinde sorun yok gibi. Arkadaşlar kullandıklarında bakalım başka sorunlar çıkar mı bilemiyorum.

İlginize teşekkürler.