özet tabloda aynı isimleri sayma

Excel Vers. ve Dili
office 2014
tür - ad soyad - adet - yıl -ay-
yatan - excel -1 - 2017 -9
ayaktan -word -1 -2016 -10
yatan -excel -1 -2017 -9
yatan - access -1 -2017- 8

Merhaba iyi çalışmalar. özet tablo konusunda bir sorum olacaktı.

aynı isimleri bir başlık altında saydırmak istiyorum ama sütun olarakda koysam değerlerede taşısam her seferinde satır sayısı alıyorum.
2017 yılında z doktora 3 yatış yapılmış. bunların 2 si yatan,1 tanesi günibirlik. fakat bu 2 yatış adeti bilgisinin yanına bu aslında 1 hastadır diyebilmem lazım. hasta isim/tc gibi bilgileri belli kriterlerde tek saydırmam lazım.

sütun sayısı ve kriter fazla, doktor yıl ay yatış türü gibi değerlerin hepsini, değerlerde/sütun-satır etiketlerinde farklı tasarımlarla adet sütunu üzerinden toplamlarını alıyorum fakat hasta adı gibi bir sütunu bu tasarım içinde tek saydıramıyorum.

çok fazla farklı veri ve sorgu için toplam ve farklı sayı almam gerekiyor. ve belki yüzbinlerce satır için bunu yapmam lazım.bu nedenle özet tablo üzerinden yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Yardımcı sütun kullanarak, EĞER-EĞERSAY/ÇOKEĞERSAY formülleriyle o sütunda her kişi için ilk geçtiği satırı 1 yazdırılıp, özet tabloda bu yardımcı sütunun toplamı alınabilir.

Excel Vers. ve Dili
office 2014
hocam aynı kişi 5 satır olabiliyor bunların 2 tanesi farklı bir kriterde tek sayılacak, 3 tanesi farklı
2017 yılında aynı kişinin 3 gelişi olabilir fakat 1 tanesi farklı bir ay içersinde gelmiş olabilir mesela.
ve çok fazla veri türüne göre alacağım için özet tabloda yapmam gerkiyor. bir yolu yok mudur?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ben belirttiğim yöntemi kullanıyorum. Eğer farklı kriterler olacaksa farklı sütunlarda ayrı ayrı hesaplama yapılabilir. Ancak verilerinizin yüzbinlerce satır olduğundan bahsediyorsunuz. Belirttiğim yöntem bu miktarda veri için çok yavaş çalışır ver verimli olmaz.

Eğer örnek (gerçek veri içermeyen ama gerçek tablonuzla aynı yapıda olan) bir dosya paylaşıp tam olarak ne istediğinizi açıklarsanız tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ekli dosyayı inceleyin. Yalnız dediğim gibi Ürün sayfasında J ve K sütunlarına yazdığım formüller veri çoğaldıkça yavaş çalışırlar:

https://drive.google.com/file/d/11DW6So54-njSTzbzeRgsfD-FMgDrZm82/view?usp=sharing

Eğer verileriniz sonradan değişmeyecekse formülü bir kere çalıştırdıktan sonra kopyalayıp aynı sütuna değer olarak yapıştırırsanız en azından daha sonra daha rahat çalışırsınız.

Excel Vers. ve Dili
office 2014
Yusuf bey elinize emeğinize sağlık. yardımcı sütun olmadan yapılmıyor dediğiniz gibi.
İyi çalışmalar