office 365 yeni formüllerle ilgili

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
henüz office 365 kullanmaya başlamadım çalıştığım yerde lisanslı office 2019 kullanmaktayım
excel videolarına baktığımda office 365 ile gelen yeni formüllerle ilgili bir detay sormak istiyorum.

filtre formülünde koşullara göre filtre formülü ile bulunan değerler GRİ renkli görünüyor. bunu anlayamadım bu değerler bir defalık mı bulunuyor bulunan sonuçalrı başka yerlerde kullanamıyor muyuz. bu gri renkli kısmını anlayamadım

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
formül sonuçlarının, formül çubuğunda gri renkli görünmesi detayını soracaktım.
filtre formülü ile bulunan liste mesela C4:C20 aralığında listeliyo. o aralıktaki sonuçları başka bir formülde kullanamıyor muyuz.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Office365 te FİLTRE, BENZERSİZ ...vs gibi işlevlerde
SPILL yani Dökülme olayı mevcuttur...

Örnekle anlatacak olursam,
A1 : A10 arasında , Pazar, Pazar, Cuma,Cuma, Cuma, Pazar, Pazar, Salı, Cuma, Pazar değerleri olsun
(Yani dizi olarak {"Pazar"\"Pazar"\"Cuma"\"Cuma"\"Cuma"\"Pazar"\"Pazar"\"Salı"\"Cuma"\"Pazar"} şeklinde)

B1 hücresine (yani dökülme alanının ilk hücresine) =BENZERSİZ(A1:A10)
Formülü yazdığınızda, B1 hücresindeki formül SİYAH görünür...
Ve Pazar, Cuma ve Salı olarak 3 satırlık Veri B1:B3 aralığına otomatik olarak dökülür. B1:B3 aralığı Dökülme alanı olarak adlandırılır ve
Dökülme alanının içerisindeki herhangi bir hücrede iken dökülme alanının çevresi MAVİ çizgiyle gösterilir.

B1, formül yazılan ilk hücre olduğundan SİYAH tır. B2 ve B3 hücrelerine bakarsanız bunlar GRİ dir. Ve GRİ hücrelerde değişiklik yapılamaz. Değişiklik yapılacaksa da ilk hücre olan B1 hücresinde yapılmalıdır...

Eğer, Dökülme alanında örneğe göre örneğin B3 hücresinde, eskiden kalma bir veri var ve doluysa, B1 : B3 dökülme alanının içerisinde kaldığından dökülme işlemi olamayacak ve #TAŞMA hatası verecektir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Emin değilim ama sanırım bir veri dizisi ürettiği için formülün uygulandığı ilk hücre haricinde diğer hücreler formül çubuğunda soluk gri renk olarak görünüyor. Sanırım bağlantılı dizi ürettiği için bu şekilde sonuç veriyor. Soluk gri renkli görünen hücreyi delete ile silsenizde formül çalışmaya devam ediyor. Listenen verileri başka formül içinde kullanabiliyorsunuz. Ek olarak ikinci görselde göreceğiniz üzere formül içinde FİLTRE formülü oluşan tabloyu kullandığınızda bunu diyez (#) sembolü ile tanımlıyor.

229695

229696

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Dökülme alanındaki verileri, başka formüllerde kullanabilirsiniz... örneğin, Dökülme alanındaki 2. veriyi bulmak istersek, örneğin C1 hücresine
=İNDİS(B1#;2)
formülünü yazarsınız ve dökülme alanının 2. satırı olan B2 hücresindeki değeri (yani Cuma) yazacaktır...
Burada B1# : B1 den itibaren dökülme alanını belirtmektedir.... B2# yazdığınızda ise #BAŞV! hatası verecektir. Çünkü B2 dökülme alanının ilk hücresi değildir (B2, GRİ yazan formülün bulunduğu hücredir)