Soru Olasılıklı Eğer işlevi

Excel Vers. ve Dili
Office 365 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-03-2022
Merhaba üstadlar,

Aşağıda belirttiğim tabloyu açıklamam gerekirse "CarID" sütununda peşe 2-3-4 tekrarlı numaralar olabilir yada benzersiz(tekrarsız). Ben bu ID leri tekrar durumuna göre pozisyonluyorum. Örneğin ilk 2 satırda CarID peşpeşe tekrarlı ve bunlara 1B1'den başlamak şartıyla önce 1B1 sonrasında 2B1 pozisyonu veriyorum. CarID'de ki peşpeşe tekrar sayısı 2 değilde 3 olsaydı sırasıyla "1B1 - 1B2 - 2B1" olarak pozisyonlar, eğer CarID peşpeşe 4 tekrarlı olsaydı sırasıyla "1B1 - 1B2 - 2B1 - 2B2" olarak pozisyonlardım.

Yukarıda bahsettiğim durumu Eğer ve Çokeğer ile yapmayı denedim ama ne yazık ki başaralı olamadım.

- Verebileceğim pozisyonlar CarID tekrarınca sırasıyla 1B1 - 2B1 - 1B2 - 2B2 olabilir başka alternatifi yok.
- CarID sıralaması, her işlem esnasında değişiyor. Hiç tekrarsızda olabilir, hepsi 2 tekrarlı yada 3 tekrarlı, yada bazısı 2 tekrarlı, bazısı 3, bazısı da tekrarsız olabilir. Olasılık durumu kestirelemediği için işlemlerin formülasyonunda başarısız oldum.

Makrosuz, formüllü bir şekilde bu işlemi daha kolay hala getirebilemek mümkün mü? Makro şart ise makro işlemlerde bilgimin sıfır olduğu excele nasıl eklendiğini daha bilmediğimi belirtmek isterim. İşlemler Office 365 üzerinde yapılmakta.

https://www.dosya.tc/server33/wwqxjm/CarID-Position.xlsx.html

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Dokumanınıza göre
B2 hücresine

Kod:
=EĞER(EĞERSAY($A$2:$A$32;A2)<3;EĞERSAY($A$2:A2;A2)&"B1";TAMSAYI((EĞERSAY($A$2:A2;A2)-1)/2)+1&"B"&ELEMAN(MOD(EĞERSAY($A$2:A2;A2);2)+1;2;1))
formülünü yazıp, aşağıya doğru kopyalayınız.....

Not : Kodlama
"Ben bu ID leri tekrar durumuna göre pozisyonluyorum. Örneğin ilk 2 satırda CarID peşpeşe tekrarlı ve bunlara 1B1'den başlamak şartıyla önce 1B1 sonrasında 2B1 pozisyonu veriyorum. CarID'de ki peşpeşe tekrar sayısı 2 değilde 3 olsaydı sırasıyla "1B1 - 1B2 - 2B1" olarak pozisyonlar, eğer CarID peşpeşe 4 tekrarlı olsaydı sırasıyla "1B1 - 1B2 - 2B1 - 2B2" olarak pozisyonlardım."
ifadenize göre yapıldı....

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Şunu belirtmeliyim ki,
Tekrarlarda peşpeşe tekrar durumu değil, tekrar adedi ele alındı....

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR

Dosyanız ektedir...
Dosyanızda, belirtilen kodlama kriterine uygun olarak,
*** ilk mesajımda belirttiğim Tekrar Adedine göre Position kodlaması (4 ten fazla tekrar da olabilir)
*** Maxi 4 defa peşpeşe tekrar için Position kodlaması
*** 4 defadan fazla da tekrar olabilecek şekilde peşpeşe tekrarlar için Position kodlaması
formüle edildi....

Excel Vers. ve Dili
Office 365 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-03-2022

Dosyanız ektedir...
Dosyanızda, belirtilen kodlama kriterine uygun olarak,
*** ilk mesajımda belirttiğim Tekrar Adedine göre Position kodlaması (4 ten fazla tekrar da olabilir)
*** Maxi 4 defa peşpeşe tekrar için Position kodlaması
*** 4 defadan fazla da tekrar olabilecek şekilde peşpeşe tekrarlar için Position kodlaması
formüle edildi....
Çok çok çok teşekkür ederim. Tam olarak kafamda planladığım gibi olmuş. Gerçekten çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum...
İyi günler sizlere...

Excel Vers. ve Dili
2010 TR
Ben teşekkür ediyorum...
İyi günler sizlere...

Eğer ile ilgili bana da yardımcı olur musunuz?

A-G sütunlarındaki gibi data var. I ve J Sütunlarındaki Fatura sayısı ile satış adetinde yazan rakamları açıklama kısmında belirttiğim koşullara göre formülle getirebilir miyim?örnek dosya