Soru Olay Defteri Sorgu Oluşturma

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2029
Merhaba arkadaşlar,
Excel ekteki eklediğim örnek Olay Defteri Sorgu 2022 isimli dosyamda;
Kriter bölümüne göre Olay defteri sayfasından verileri TAM ARAMA ve KISMİ ARAMA olarak getirmek istiyorum.
Acaba Kriter (B4:W4 hücre aralığı) bölümüne yazdığım aranacak olan tam veriye (TAM ARAMA) ve bir bölümünü (KİSMİ ARAMA) yazdığım bilgiye göre arama yaptırmak istiyorum.
Acaba macro kodu ne yazılabilir? Macro kodunda da verilerin 10-15 bin SATIR olabileceğinden hız olarak ne yapılabilir?
Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sorunuz ADO ile çözülür. Forumda bir çok örnek ya da internette bir çok kaynak var.

Sorunuzu çözmeye çalışsak bazı soruların cevapları gerekecektir. Vakti olan arkadaş ilgilenir. Ben yine de açıklığa kavuşması için
1. Tam aramadan kasıt Kriter bölgesindeki tüm haneler eşleşecek mi?
2. Tam aramadan kasıt Kriter bölgesindeki dolu haneler mi eşleşecek?
3. Tam aramadan kasıt Kriter bölgesinde yazılanlarda büyük küçük harf eşleşmesi nasıl olacak?
4. Kısmı aramadan kasıt Kriter bölgesindeki sadece dolu olanlar mı eşleşecek?
5. Kısmı aramadan kasıt Kriter bölgesindeki dolu alanlar Olay defterinde ilgili sütunda geçiyorsa anlamında mıdır?
5. Kısmı aramadan kasıt Kriter bölgesindeki yazılanlar birebir eşlecek mi? Büyük küçükharf olayı olacak mı?

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Sayın @ÖmerFaruk bey ilgi ve alakanıza çok çok teşekkür ederim.
Şöyleki;
1.Tam aramadan kasıt Kriter bölgesindeki tüm haneler eşleşecek veri yoksa sadece veri yazdığım hücrelerdeki verilere göre veri getirecek.
2.Tam aramada Kriter bölgesindeki dolu haneler eşleşecek ama veri getirirken tüm satırı getirecektir.
3.Küçük büyük hepsini arasın; Çünkü küçük veya büyük yazıldığını bilemeyiz.
4.Kısmi aramada dolu hücreler eşleşsin.
5.Kısmi aramada Olay defterinde ilgili sütunda geçiyorsa veriyi getirsin.
6.Kısmı aramadan kasıt Kriter bölgesindeki yazılanlar birebir eşleşmesine gerek yok büyük harf küçük harf tüm verileri getirsin.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Benim görüşüm.

Verilerinizi Tablo - Table şeklinde tutun ve aşağıda verdiğim dosyanın son sayfasında yer alan örneği inceleyerek kendinize uyarlayın. Hiç bir şey yapamazsanız da verilerinizi dediğim sayfaya kopyalayın. İstediğiniz hücreden filtre yapmanız mümkün olacak.

Bir diğer husus, dosyanın fazla ağırlaşmaması için. Süsten, püsten kaçınacaksınız.

.

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Sayın @İdris SERDAR hocam öncelikle saygılarımı sunarım. İlgi ve alakanız için de ayrıca teşekkür ederim.
Linkteki dosyayı indiremedim. Dosya yüklemede link kopuyor, hata veriyor. Acaba bizde bir sorun mu var?
Uyarıda ise şu şekilde;

Ulaşmaya çalıştığınız sayfa yoktur veya taşınmıştır. Lütfen aradığınızı bulmak için menüleri veya arama kutusunu kullanın.

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Sayın @İdris SERDAR Hocam örnek dosya için teşekkürler ayrı bir çalışma olmuş ama benim aramak istediğim bazen iki üç kritere kadar çıkıyor.
Farklı hücrelere girdiğim kritere göre verilerimi getirmek istiyorum. Bazen tam arama bazen kısmi arama yapıyorum.
Örneğin; Suç adresinin içerisinde geçen cadde veya sokak isminin bir kısmını giriyorum + suç isminin de bir kısmını giriyorum hırsızlık yazıyorum.
O cadde/sokakta meydana gelen Evden Hırsızlık, Oto Hırsızlığı, Otodan Hırsızlık, Açıktan Hırsızlık, Yankesicilik Suretiyle Hırsızlık, Hurda Hırsızlığı....gib türlerin hepsini getirmek istiyorum. Bunları veri süzden de yapabiliyorum ama bazen zaman alıyor. ADO Yöntemi var birkaç örnekte forumdan hocalarımızın yardımı ile yaptım ama buraya uyarlayacak kadar bilgim yok. O yüzden farklı bir çalışma olduğu için acaba ne yapılabilir diye alternatif arıyorum.

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Sayın @İdris SERDAR Hocam ( Mfğrı ) Klavyeyi değiştirmeden yazmışım düzenleme de kapatılmış yeni farkına vardım. Kusura bakmayın.
Q Klavye ile yazıyorum. Ctrl +Shift tuşuna basmışım Sayın yazacaktım.