Soru ORAN BULMA

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2024
Merhabalar.

Örnek tablomda iki öğretmen var. Başarı sıralamasında ilk 10'a;

OYA öğretmen 4 öğrenci sokmuşken

IŞIL öğretmen 6 öğrenci sokmuştur.

Bu sayılara bakınca IŞIL öğretmen daha başarılı görünüyor ama durum böyle değil çünkü IŞIL öğretmen 6 şubenin dersine girerken OYA öğretmen 1 şubenin dersine girmektedir. Yani IŞIL öğretmenin daha büyük bir öğrenci grubu vardır.

Ben bu örnekteki kişilerin grubun büyüklüğüne göre oransal başarılarını bulmak istiyorum ama nasıl formüle edebileceğimi bulamadım.

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 - İngilizce
Bunun için her öğretmenin yanındaki hücreye "ilk 10'a giren öğrenci sayısını" , "şubelerindeki toplam öğrenci sayısına" böldüğünüzde, oranı en büyük olanın daha başarılı olduğunu bulabilirsiniz

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Başarı oranı : ilk 10'a giren öğrenci sayısı / Toplam öğrenci sayısı
Ya da
Başarı oranı : Grupta ilk 10'a giren öğrenci sayısı / Gruptaki öğrenci sayısı

Başarı oranı şube sayısına göre değil şubelerdeki toplam öğrensi sayısına göre hesaplanır.

Umarım bu konuyu bir öğretmen açmamıştır.
"IŞIL öğretmen 6 öğrenci sokmuştur" sanki bal arısından bahsediyoruz.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Bunun için her öğretmenin yanındaki hücreye "ilk 10'a giren öğrenci sayısını" , "şubelerindeki toplam öğrenci sayısına" böldüğünüzde, oranı en büyük olanın daha başarılı olduğunu bulabilirsiniz
Hocam ben şube sayısına oranlama yapmak istiyorum, dinamik bir tablo çünkü.

Ayrıca sizin yönteminizle denesek de yüzdelik bir oran vermeyecek.

Yanıt için teşekkür ederim.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Merhaba

Başarı oranı : ilk 10'a giren öğrenci sayısı / Toplam öğrenci sayısı
Ya da
Başarı oranı : Grupta ilk 10'a giren öğrenci sayısı / Gruptaki öğrenci sayısı

Başarı oranı şube sayısına göre değil şubelerdeki toplam öğrensi sayısına göre hesaplanır.

Umarım bu konuyu bir öğretmen açmamıştır.
"IŞIL öğretmen 6 öğrenci sokmuştur" sanki bal arısından bahsediyoruz.

Hocam şimdi fark ettim de metne dikkatle bakarsanız cümle üst satırda "ilk 10'a" ifadesi içeriyor. Bir ifade hatası yapmamışım.

Sizin yönteminizi denesem bile iki kişinin yüzdelik oranını vermeyecek. İki öğretmenin birbiriyle karşılaştıran yüzdelik oranı istiyorum ben. Eğer yanlış anladıysam da örnek tablo ile gösterirseniz memnun olurum.

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

İstatistik hesaplarda veri kümesini ve kümenin elemanlarını kullanacağımıza göre buna göre eldeki verileri tabloya işlemeniz gerekiyor.
246117

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Subelerdeki toplam ogrenci sayisi uzerinden hesaplamak gerekir.

Eger her subede ogrenci sayisi esitse o zaman sadece sube adedi yeterli olur...

.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Merhaba

İstatistik hesaplarda veri kümesini ve kümenin elemanlarını kullanacağımıza göre buna göre eldeki verileri tabloya işlemeniz gerekiyor.
Ekli dosyayı görüntüle 246117
Merhaba

Ekli dosyayı görüntüle 246117
Hocam bu yöntem istediğim sonucu vermiyor. İlginiz için teşekkürler.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Subelerdeki toplam ogrenci sayisi uzerinden hesaplamak gerekir.

Eger her subede ogrenci sayisi esitse o zaman sadece sube adedi yeterli olur...

.

Hocam, şöyle ki ben toplam öğrenciye göre başarıya bakmak istemiyorum.

Öğrenci grubumuzun büyüklüğü 10 olacak.

İlk 10 öğrenciye göre başarıya bakmak istediğimden şube sayısı önem kazanıyor diye düşünüyorum bu durumda.

Örnek dosyada iki öğretmenin ilk 10'daki öğrenci sayısına göre birbirine oranı yüzdelik olarak verilmeli; örneğin 1. öğretmen %60, 2. Öğretmen %40 gibi.

Az şube ile daha çok öğrenciyi ilk 10 arasına sokan daha başarılı olacak yani.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ben kendi düşünceme göre ekli dosyadaki formülleri hazırladım, incelersiniz...

Formüller dizi formülleridir (Ctrl+Shift+Enter)

1. mesajınızdaki örnek tabloya göre; Okan öğretmenin başarı yüzdesi %28,57 ve Mete öğretmenin başarı yüzdesi %71,43

.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Ben kendi düşünceme göre ekli dosyadaki formülleri hazırladım, incelersiniz...

Formüller dizi formülleridir (Ctrl+Shift+Enter)

.
Evet hocam, tam istediğim gibi olmuş. Çok teşekkür ederim.

Uzun süre yanıt gelmeyince ben de uğraşıp yaptım sanırım. Sanırım başardım ben de.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sizin dosyadaki verileri benim dosyadaki verilerle değiştirince sonuçlar aynı çıkmıyor, bilginiz olsun....

Benim yöntemin doğru olduğunu düşünüyorum.

.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Sizin dosyadaki verileri benim dosyadaki verilerle değiştirince sonuçlar aynı çıkmıyor, bilginiz olsun....

Benim yöntemin doğru olduğunu düşünüyorum.

.
Tamam hocam, muhtemelen hata yapmışımdır. Sizinkini kullanayım. Çok teşekkür ederim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ben, benim önerimi mutlaka kullanın demiyorum...... sadece doğru olduğunu düşünüyorum dedim.

Problemin özünde, eğer şube adetleri her 2 öğretmende aynı olsaydı zaten problem olmayacaktı. 1-2 tane sayıyı toplayıp bölerek sonuca ulaşırdık.

Ama her 2 öğretmende Şube adeti farklı olunca, durum karışıyor. Yani; her 2 öğretmende şube sayıları aynı olsaydı elmayla elmayı karşılaştırırdık ve sorun olmazdı. Ama Şube sayıları farklı olunca o zaman elmayla elmayı değil, elmayla armutu karşılaştırmak durumunda kalıyoruz.

O zaman, yapacağımız karşılaştırmada Şube adetlerinden kurtulmak için karşılaştırmayı Şube başına giren ilk 10 öğrenci üzerinden yapmamız gerekir diye düşündüm. (Şubelerde eşit sayıda öğrenci olduğu kabul edildi)

Açıklayıcı olması açısından ekli dosyada dizi formül yerine yardımcı sütun kullanarak hesaplamayı yaptım, incelersiniz.

Diğer yandan, forumumuzda bulunan Matematik Öğretmeni @Tevfik_Kursun eğer bu konuyu görürse, en doğru yolu gösterecektir diye düşünüyorum.

Açıklamalı dosya;

.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Ben, benim önerimi mutlaka kullanın demiyorum...... sadece doğru olduğunu düşünüyorum dedim.

Problemin özünde, eğer şube adetleri her 2 öğretmende aynı olsaydı zaten problem olmayacaktı. 1-2 tane sayıyı toplayıp bölerek sonuca ulaşırdık.

Ama her 2 öğretmende Şube adeti farklı olunca, durum karışıyor. Yani; her 2 öğretmende şube sayıları aynı olsaydı elmayla elmayı karşılaştırırdık ve sorun olmazdı. Ama Şube sayıları farklı olunca o zaman elmayla elmayı değil, elmayla armutu karşılaştırmak durumunda kalıyoruz.

O zaman, yapacağımız karşılaştırmada Şube adetlerinden kurtulmak için karşılaştırmayı Şube başına giren ilk 10 öğrenci üzerinden yapmamız gerekir diye düşündüm. (Şubelerde eşit sayıda öğrenci olduğu kabul edildi)

Açıklayıcı olması açısından ekli dosyada dizi formül yerine yardımcı sütun kullanarak hesaplamayı yaptım, incelersiniz.

Diğer yandan, forumumuzda bulunan Matematik Öğretmeni @Tevfik_Kursun eğer bu konuyu görürse, en doğru yolu gösterecektir diye düşünüyorum.

Açıklamalı dosya;

.

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Gönderdiğiniz dosyaları inceleyeyim biraz. Kendi çalışmamama uyarlayabilecek miyim, bakayım.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Arkadaşım,
Sayın UzmanAmele 6 nolu mesajda doğru yolu göstermiş. Ben de kendi düşündüğüme göre örnek hazırladım. İnceleyiniz
SNF_OGR_PRF

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba
@Tevfik_Kursun hocam ile aynı düşünüyoruz. @Haluk üstadımız da bizimle aynı fikirde.
Oranlar; başarılı öğrenci / toplam öğrenci şeklinde olmalı.
Bir şubede 10 öğrencinin 10'u başarılı iken diğer şubede 10 öğrenciden 1'i başarılı olabilir.
Bu durum yanıltıcı sonuçlar doğurur.
Her şubede aynı sayıda öğrenci olsa bile başarı oranını belirleyen, toplam öğrenci sayısındaki başarılı öğrenci sayısı olacağından, kümelerdeki tüm elemanların sayısını dikkate almak zorundasınız.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

14 No'lu mesajımdaki yöntemle, bu kez 10 Öğretmen için birbirlerine göre başarı yüzdesinin hesaplandığı tablo ektedir... (Şubelerde eşit sayıda öğrenci olduğu kabul edilerek, Şube sayısına göre hesap yapılmıştır)

Doğal olarak, az sayıda Şubeye sahip olan ama fazla sayıda ilk 10'a öğrenci sokan Öğretmenin başarı yüzdesi daha fazla oluyor...

.

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba;

14 No'lu mesajımdaki yöntemle, bu kez 10 Öğretmen için birbirlerine göre başarı yüzdesinin hesaplandığı tablo ektedir... (Şubelerde eşit sayıda öğrenci olduğu kabul edilerek, Şube sayısına göre hesap yapılmıştır)

Doğal olarak, az sayıda Şubeye sahip olan ama fazla sayıda ilk 10'a öğrenci sokan Öğretmenin başarı yüzdesi daha fazla oluyor...

.
Haluk Bey,
Her şubede 10 öğrenci olmak üzere; şubelerdeki başarılı öğrenci sayısı farklı olduğunda; 5 şubenin dersine giren öğretmen ile 2 şubenin dersine giren öğretmen başarı oranı ne olur?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Şu anda dışarı çıkmam gerekiyor ama, bu dediklerinizi eklediğim dosyada yapsanız olmuyor mu?

.