Ortalama (Değişik hücrelerdekini)

Excelin fonksiyon yardımlarından şöyle bir formül buldum: =EĞERORTALAMA(A1:A10;">0").
Bu formül bu aralıktaki hücreleri sıfırları katmadan ortalamalarını alıyormuş ve işimede yaradı. Ben sadece belli aralıktakiler değilde; başka aralıklarda eklemek istiyorum. Mesela: A1:A10 artı A15:A20 ve A25:A35 gibi üç ayrı aralıktaki hücrelerdeki sayıların ortalamasını lmak istiyorum. Bunu formülle nasıl yaparım. Yardımlarınız için şimden teşekürler.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Sn. Namsot, Bulduğunuz formülü 2003'de yapmak için uzamanlarımız dizi formüllerle uğraşıyor ki gerçekten çok zor. Bulduğunuz bu ve bunun gibi bilgileri forumda paylaşmanız gerçekten güzel olurdu. Fakat 2004 yılında üye olup mesaj sayınız 3 olunca bu zor gibi geldi bana. İstediğiniz şeyin mutlaka çözümü vardır ama örnek ekleyin ve derdinizi anltatın, bırakın 2007'yi

Sn. Ali beyin aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Ortalama Fonksiyonu Uygulamaları

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Standart fonksiyonlarda böyle bir fonksiyon yok.Toolpakta varmıdır onu bilemiyecem.Yoksa bilinki Kullanıcı Tanımlı fonksiyondur.Varsada istendiğinde zaten Fonksiyon uzmanı arkadaşalrımız var, mutlaka verirlerdi.
Ayıca Bizde burada bir sürü KTF yaptık.
Lazım olursa yinede yaparız.:cool:

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Ekteki örnekte 2 farklı formül var. En azından size fikir verir.
Bunu dışında sanırım KTF gerekir.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Verdiğiniz formül 2007 de var sanırım. 2007 olmadığı için deneme fırsatım olmadı. Ali Bey'in hazırladığı linkte konuyla ilgili detaylı bilgiye ulalabilirsiniz.

Sayın muygun cevaplamış, benimkide alternatif olsun.

Kod:
=ORTALAMA(EĞER(A1:A5>0;A1:A5;EĞER(D1:D5>0;D1:D5;EĞER(G1:G5>0;G1:G5))))
Dizi formülüdür. ctrl shift enter tuş kombinasyonu ile girişini tamamlayınız.

Aralıkları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Tam incelemedim ama morefunction eklentisinde COUNTDIFF KTF'si ilede yapılabilir.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Excelin fonksiyon yardımlarından şöyle bir formül buldum: =EĞERORTALAMA(A1:A10;">0").
Bu formül bu aralıktaki hücreleri sıfırları katmadan ortalamalarını alıyormuş ve işimede yaradı. Ben sadece belli aralıktakiler değilde; başka aralıklarda eklemek istiyorum. Mesela: A1:A10 artı A15:A20 ve A25:A35 gibi üç ayrı aralıktaki hücrelerdeki sayıların ortalamasını lmak istiyorum. Bunu formülle nasıl yaparım. Yardımlarınız için şimden teşekürler.
.

Aşağıdaki formülü de alternatif olarak deneyin.

=(SUMIF(A1:A10;">0")+SUMIF(A15:A20;">0")+SUMIF(A25:A35;">0"))/(COUNTIF(A1:A10;">=0")+COUNTIF(A15:A20;">=0")+COUNTIF(A25:A35;">=0"))

SUMIF=ETOPLA
COUNTIF=EĞERSAY

.

Maşallah cevaplar için çok teşekür ederim maça baıyordum pek buraya bakamadım yazdıklarınızı deneyeceğim. S.Yiğit arkadaşım sitemde haklısınız. Üye olduğum senelerde excele bi merakım vardı. Ama yapım gereği çok çabuk sıkılıyorum ve uğraşmak bana ölüm geliyor. Onun için bıraktım uğraşmayı. Şimdide arkadaşın basit bir dosyası için bişeyler yapmaya çalışıyorumda pek beceremiyorum. Bu arada 2007 sürümünü kullanıyorum.

Birde çoklu ortalama varmış ama bunu uygulayamadım. Açıklamasını kopyalayıp buraya yapıştırıyorum.
Birden çok ölçüte uyan tüm hücrelerin ortalamasını (aritmetik ortalama) hesaplar.

Sözdizimi

ÇOKEĞERORTALAMA(toplam_aralık,ölçüt_aralığı1,ölçüt1,ölçüt_aralığı2,ölçüt2…)

Ortalama_aralık , sayılar veya adlar, diziler veya sayı içeren referanslar dahil olmak üzere ortalaması alınacak bir veya daha fazla hücredir.

Ölçüt_aralığı1, ölçüt_aralığı2, … ilişkilendirilen ölçütlerin değerlendirileceği 1 ile 127 arasında aralıktır.

Ölçüt1, ölçüt2 hangi hücrelerin ortalamasının alınacağını tanımlayan sayı, ifade, hücre başvurusu ya da metin biçimindeki en az 1 en fazla 127 ölçüttür. Örneğin, ölçüt 32, "32", ">32", "elmalar" veya B4 olarak ifade edilebilir.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Sn. Namsot KTF kullanıcı tanımlı fonksiyon demek. KTF makro ile yapılıyor. Sizin için gerekli değil. 2007 kullandığınız için ÇOKEĞERORTALAMA sizin için yeterlidir. ÇOKEĞERORTALAMA ile ilgili bende bir örnek var ama iş yerimle alakalı oldduğu için ekleyemiyorum. Gerçi kullanmıyorum. Bu formül yerne Sn. Ömer beyin yukarıda yazdığı formülün benzerini kullanıyorum. Siz bu formülü kurcalayın deneme yanılma yoluyla sonuca ulaşabilirsiniz. İllede KTF derseniz örnek ekleyin ve sorunuzu sorun..

Ömer arkadaşın formülü hata verdi muygun ve yurttaş arkadaşlarınkini ya beceremedim yada formülden hata verdi. Neyse sağlık olsun Ali beyin verdiği formülleri inceleyim. Hepinize teşekürler.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Hata vermesinin nedeni formülü dizi formülüne çevirememiş olmanızdan kaynalanıyor olabilir.

Dizi formüllünün çalışması için,

Formülü hücreye yazdıktan sonra direk entera basmadan sırası ile ctrl shift enter tuş kombinasyonuna basarak formülün girişini tamamlamanız gerekir. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } ayıraçları otomatik olarak eklenir.

.

Hata vermesinin nedeni formülü dizi formülüne çevirememiş olmanızdan kaynalanıyor olabilir.

Dizi formüllünün çalışması için,

Formülü hücreye yazdıktan sonra direk entera basmadan sırası ile ctrl shift enter tuş kombinasyonuna basarak formülün girişini tamamlamanız gerekir. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } ayıraçları otomatik olarak eklenir.

.
Hımm teşekürler.