otomatik açılan sayfaya veri aktarımı...

iyi akşamlar..üzerinde çalıştığım yine bu forumda indirdiğim dosya ile ilgili yapmak istediğim kod değişiklikleri için yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim..iyi çalışmalar..(dosya ektedir..)

YAZILAN KODLAR AŞAĞIDAKİ İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR ;

1.) combobox1 de (mesala BF1 i) seçtikten sonra "bu imalat için metraj sayfası aç"butonuna bastıktan sonra otomatik olarak BF1 isimli bir sayfa açılıyor..(excel kitabındaki "METRAJ" isimli sayfanın kopyasını oluşturuyor)

2.) Daha sonra İŞİN YERİ,ADET,BENZERİ,EN,BOY,YÜKSEKLİK textlerine girdiğim rakamları "KAYDET" butonuna basarak bu açılan BF1 adındaki sayfanın ilgili hücrelerine sıra ile aktarıyor..

3.) örnek olarak bu ilgili texlere sıra ile mesala 3 sıra rakam girersek,excel kitabı-BF1 sayfasında 6,7 ve 8.satırlara veri aktarımı yaparak toplamlarını alıyor..fakat bu toplamı alınan sütunda ne kadar veri girersek girelim en son hesaplanan toplam rakamın yazılmasını istiyorum..yani hep bir öncekiler silinerek sadece son toplam rakamı yazılsın.( 3 satırlık veri girilen örneğimizde bu olayı düşünürsek;toplama işlemi sadece (I9 ) hücresine yazılsın..ve (H9) hücresine "TOPLAM" yazsın..

4.) Bu İŞİN YERİ,ADET,BENZERİ,EN,BOY,YÜKSEKLİK textlerine yazmış olduğum bilgileri sayfaya aktarırken,Listbox1 de gösterip "SİL" me ve "DEĞİŞTİRME" işlemleri yapmak istiyorum...

Yukarıda maalesef uzunca bir şekilde anlatmak zorunda kaldığım ,birkaç denemem de gerçekleştiremediğim kod veya kodlar ile ilgili değişiklikleri yapabilecek arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim...iyi çalışmalar

arkadaşlar..yardımlarınızı bekliyorum..galiba anlaşılır bir şekilde anlatamadım derdimi... :kafa: :agla:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Birden fazla soru sorulduğu zaman anlaşılması göç oluyor. Bu şekilde soru yorma yerine bence, sorular tek tek sorulursa çözüm daha kolay olabilir. Eğer bir çalışma yapıyorsanız, bu çalışma ile ilgili sorularınızı parçalara bölün ve her defasında bir parça sorun. Bence bu şekilde çözüm daha kolay olur.

uyarınız için tşk ler sn Seyit Tiken....yeni olduğumuz için sitenin havasına alışmaya çalışıyoruz...ortalık "forum gecekondusuna dönmüş"..ama bu sitenin duruşu çok farklı..gerçekten kalite kokuyor..yinede bütün arkadaşlara tşkler..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyin. Sn Seyit beye katılıyorum sorularınızı parçalı sorarsanız çok hızlı cevap alırsınız.

sn levent bey..gerçekten çok tşk ederim..tam istediğim gibi olmuş..haklısınız..Sn Seyit beyin dediklerini katılıyorum ve bundan sonra o şekilde sorularımı soracağım...iyi akşamlar..

sn leventm bey...sizden bir isteğim daha olacak izin verirseniz..dosyada yaptığınız son düzenlemeler gerçekten çok güzel oldu..ama..benim yapamadığım( hata bende de olabilir..tam anlayamadım,çalıştıramadım)..sorunum şu...sil ve değiştir butonlarını çalıştıramadım..texboxlara bilgi girişini listboxta da aktaramıyorum,göremedim..gerçekten yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden tşk ler..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Öncelikle listboxtaki değiştirilmesi istenen satırı seçip üzerine çift tıklayın. Veriler textboxlara aktarılacaktır. Bundan sonra sil butonuna basarsanız, veri tamamen silinir. Textboxlarda değişiklik yapıp değiştir butonuna basarsanız bu defada verinizi değiştirir.

Kaydet butonuda textboxlara yazdığınız verileri eğer poz no seçili değilse "METRAJ" isimli sayfaya yazar. Eğer poz no seçilip bu poz no ile aynı isimli sayfa oluşturulmuşsa veriler bu seferde bu sayfaya kaydedilecektir.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
BENCE güzel çalışıyor

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
sn.leventm dediği gibi silinecek ve düzeltilecek satırları önce işaretleyin

:kafa: ya arkadaşlar kusura bakmayın..yeterince kafa ütüledim.özür dilerim...ama..ben bir türlü çalıştıramadım..acaba dosyammı bozuldu..

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
sn.excelboy
Ben silip değiştirebiliyorum ama şimdide Mesela bf1 pozuna yeni miktar ilave edemiyorum eklediğim miktarlar önceki veriyi silip üstüne yazıyor.
özür dilerim , merakımı mazur görün ama yapmak istediğiniz şeyin mantığını anlayamadım. Her poz nosu için ayrı bir çalışma sayfası açıyorsunuz. Sizin B.Fiat tablonuzda şimdiden 56 poz var buda 56 çalışma sayfası demektir. Bunları nasıl toplamayı düşünüyorsunuz?

arkadaşlarım..ben verileri girince bunları kaydet dedikten sonra sayfaya kaydediyor,fakat,bu verileri listboxta göremiyorum..yani oraya aktarmıyor..yani listboxta hiç girdiğim verileri göremiyorum..o yüzden seçip silemiyorum..gerçekten ilginç..sizde olupta bende olmaması..yardımcı olurmusunuz..nerde hata yapıyorum..

sn kombo..bende bu makro konusunda daha çok yeniyim..bu dosyayı zamanla geliştrimek istiyorum..sorunuza gelince..ben bu oluşan metraj sayfasındaki en son toplam rakamını birim fiyat tablosundaki ilgili bir sütun açıp oradaki fiyatla çarpıp yazdırmak istiyorum bir sonraki aşamada..zaten aynı anda hiçbir zaman 56 imalatlı bir hakediş ihtimali az olur..ama oldu diyelim..işte o sayfadaki bilgileri yine bu sitedeki, gerçekten yardım ve dayanışma ruhu dolu arkadaşlar ile çözeceğime eminim..yani bu program aşama aşama..bu kısmı hallettikten sonra,o aşamayı düşüneceğiz..sizinde ilginize tşkr ederim..

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Siz silemiyorsunuz ben yeni veri kaydedemiyorum. sil değiştir yaptıktan sonra yeni veri kaydedemez hale geldim. Listbox da veriyi görüyorum ama yeni kayıt yapamıyorum. Şimdi devamlı eskiyi silip üstüne kaydediyor. Özür dilerim bende sizin gibi makrodan fazla anlamıyorum o konuda size yardımcı olamayacağım.
(Mantığımın almadığına gelince, daha bugün yeni bir hk.yaptım net 127 kalem inş. 186 kalem tes. 173 kalem elk. tes. imalatı vardı :)
Ayrıca işinize yararsa Excelde hazırladığım 1996 dan 2005 e kadar B.B. birim fiat kitabımı (3Mb ) email adresinize gönderebilim.

sn kombo..gerçekten ilginize çok tşk ederim..yinede birşeyler yapmaya çalışıyoruz..gönderirseniz sevinirim..ayrıca bu benim yapmaya çalıştığım dosyayı zamanla geliştirmek istiyorum..sitedeki diğer arkadaşlar ile yardımlarınızı esirgemeyeceğinizden eminim..iyi çalışmalar..

teknikyapi09@hotmail.com

iyi çalışmalar

sn kombo..yinede sorum la ilgili birşeyler yapma gayretiniz için gerçekten tşk ler..inşallah zaman içinde makro konusunu bu muhteşem site ile dahada ileriye getireceğiz..bu arada gönderirseniz tabiki çok sevinirim...e-mail adresim;

teknikyapi09@hotmail.com

çalışmalarınızda başarılar dilerim...

bu arada yine sorumu tekrarlamak istiyorum..forum arkadaşlarımdan mutlaka bir çözüm geleceğinden eminim..yukarıdaki,yapmaya çalıştığım hakediş dosyasında textboxlara girdiğim verilerin listboxta görünmesini ve üzerinde değişiklikler yapılmasını istiyorum..ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..saygılar..iyi çalışmalar