otomatik hes.......

daha önceden böle bi başlık açmıştım ama aynı forma ekstradan bi şeyler eklemek zorunda kaldımm.eklediğim verileri de otomatik olarak hesaplatmak istiyorum.buna bi kez daha el atarsanız sevinirim...şimdi
Std’a,Avantaja,2.Klt'ye,Iskarta'ya,Karantina'ya girilen değerlerin toplamı Tpl. Fire'ye yazılacak ve bu girilen her bir değerin Tpl. Fire'ye göre yüzdesi hesaaplanacak.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ferene,

Yapılacak iş çok basit aslında.

Yüzde hesaplanmasını istiyorsunuz ama form tasarımınızda gerekli metin kutuları yok. Siz aynı zamanda form tasarımı da istiyorsunuz. Tabi bu kadar kalabalık bir formda da bu iş zahmetli. Metin kutularını yerleştireceksiniz, adlandıracaksınız. Sanırım sizin sorunuza cevap olarak yazmıştım. Forma eklediğiniz araçları adlandırırken başına üç harfli bir önek koymanız daha sonra kod yazarken veya deyim oluştururken çok yardımı oluyor. Sona koyduğunuz zaman aynı cins araçlar beraber olarak görünmüyorlar bu da sizin formdaki gibi 200 küsur araç arasında arama demek, bu da çok zor bir iş.

Ayrıca yine yanlış hatırlamıyorsam yine size cevap olarak yazmıştım, formlarda hesaplanan alanlar için tablolarda ayrıca sütun ayırmanız gereksiz. Bu hesaplamalar sorgularla da oluyor.

Ayrıca aynı metin kutusu üstünden hem hesaplama hemde tabloya kayıt zor.

Gelelim hesaplama konusuna. Bu işin en kolay yolu accessin bir yardımcı aracı olan deyim oluşturucuyu kullanmak. Özellikler sekmesinden toplam alacağınız metin kutusunun veri sekmesinin denetim kutucuğunun yanında ... var. Bunları tıklarsanız açılan pencereden burayı bir kod parçası bir deyim veya makroyla ilişkilendirebilirsiniz. Tıkladığınızda bunlarla ilgili pencere açılıyor. Deyim oluşturucu yardımcı araç penceresi açıldığında biraz deneme yanılma yoluyla bu işi çabuk öğrenebilirsiniz.

Fazla ukalalık etmek istemiyorum ama bu foruma soru yazan ve cevap bekleyen arkadaşların düzeyleri çok farklı. Herkese yararlı olması için bu bilgileri devamlı olarak tekrarlıyorum ama yine de aynı çeşit sorular geliyor.

Yine de form üzerindeki eklemeleri yaparsanız (yüzde alınacak metin kutuları yok) yardımcı olmaya çalışırım. Ama uygulama geliştirmek biraz araştırma ve zaman ister. Aynı hesaplamayı yine sizin örnek üzerinde takrar yaptım. Biraz zaman ayırıp, onu incelerseniz nasıl yapılacağını çözebilirdiniz.

Ayrıca her sorunun da bir cevabı yok. Kod yazarak ta yapılabilir. Yapmak istediğiniz uygulamaya göre değişebilir.

İyi çalışmalar :)