OTOMATİK SAYFA İSMİ ATAMA..

MERHABA..yine bu siteden faydalandığım aşağıda yazmış olduğu kod,bir sayfaya veri aktarımı yapıyor..fakat benim birtürlü yapmak istediğim fakat yapamadığım :kafa: olay ise;buradaki sayfa 1 sayfasının benim seçtiğim (bir butona basarak ve ismini oradan alan) sayfa ismini nasıl tanımlarız..tşkürler

say = WorksheetFunction.CountA(Worksheets("Sayfa1").Range("A:A"))
TextBox1.Value = say
If TextBox2 = "" Then MsgBox "İş yeri kısmı boş olamaz", vbCritical, "Kontrol Edin": Exit Sub
If TextBox3 = "" Then MsgBox "Adet kısmı boş olamaz", vbCritical, "Kontrol Edin": Exit Sub
If TextBox4 = "" Then MsgBox "Benz kısmı boş olamaz", vbCritical, "Kontrol Edin": Exit Sub
If TextBox5 = "" Then MsgBox "En kısmı boş olamaz", vbCritical, "Kontrol Edin": Exit Sub
If TextBox6 = "" Then MsgBox "Boy kısmı boş olamaz", vbCritical, "Kontrol Edin": Exit Sub
If TextBox7 = "" Then MsgBox "Yük kısmı boş olamaz", vbCritical, "Kontrol Edin": Exit Sub

Range("A" & say + 1).Value = TextBox1.Value
Range("B" & say + 1).Value = TextBox2.Value
Range("C" & say + 1).Value = TextBox3.Value
Range("D" & say + 1).Value = TextBox4.Value
Range("E" & say + 1).Value = TextBox5.Value
Range("F" & say + 1).Value = TextBox6.Value
Range("G" & say + 1).Value = TextBox7.Value
Range("H" & say + 1).Value = Val(TextBox3) * Val(TextBox4) * Val(TextBox5) * Val(TextBox6) * Val(TextBox7)
Range("H" & say + 2).Value = WorksheetFunction.Sum(Worksheets("Sayfa1").Range("H2:H100"))
For i = 3 To WorksheetFunction.CountA(Worksheets("Sayfa1").Range("A:A"))
Range("A2") = 1
Range("A" & i).Value = Range("A" & i - 1).Value + 1
Next

say = WorksheetFunction.CountA(Worksheets("Sayfa1").Range("A:A"))
ListBox1.RowSource = "Sayfa1!" & "A1" & ":" & "G" & say

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer verileri istediğiniz bir sayfaya aktarmak isterseniz hücre tanımlamalarının başında sayfa adını belirtmeniz gerekir. Örneğin;

[vb:1:5a8c3c5b02]sheets("sayfa2").Range("A" & say + 1).Value = TextBox1.Value[/vb:1:5a8c3c5b02]

eğer sayfa adı değişkense örneğin A1 hücresinden alınıyor ise bu durumda kodlama aşağıdaki gibi olabilir.

[vb:1:5a8c3c5b02]Set s1=sheets(range("A1"))
s1.Range("A" & say + 1).Value = TextBox1.Value[/vb:1:5a8c3c5b02]

sn leventm bey..iyi akşamlar..öncelikli olarak verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı..ama yine birşey soracağım..çünkü kafam çok karıştı :kafa:

ben combobox1 deki isme göre sayfayı otomatik açtırıyorum..ama daha sonraki başka kodlarda bu sayfayı tanımlaymıyorum..yardımcı olumusunuz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu durumda kodu aşağıdaki gibi düzenlemeniz yeterli görünüyor.

[vb:1:37c0f01194]Set s1=sheets(combobox1)
s1.Range("A" & say + 1).Value = TextBox1.Value [/vb:1:37c0f01194]

SN leventm bey..gerçekten bilgiler için saloun..ben szşden kısaca bu yazılan kodun açıklamasını alabilirmiyim..teşekürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Set komutu ile s1 değişkenine ismi comboboxtan (sheets(combobox1))
alınan sayfa tanımlanır. (Set s1=sheets(combobox1))

İsmi comboboxtan seçilen sayfanın A sütunundaki sat değişkeniş ile belirlenen hücresine Textbox1 in değeri yazılır. (s1.Range("A" & say + 1).Value = TextBox1.Value)

sn leventm verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok tşkürler...