Otomatik Sayı

Merhaba Üstadlar;
"dosya.mdb! isimli veritabanımdaki d_sayfa1 tablosunun ilk alanı "ID" olarak tanımladım ve değerini otomatik sayı olarak verdiğim için her kayıtta otomatik olarak birer sayı artıyor.Sorunum ise;veritabanından kayıt sildiğim zaman otomatik sayı sıralaması bozuluyor.Yani 1,2,3,4 diye devam eden kayıtlarından 2 nolu kaydı sildiğimde sıralama 1,3,4 olarak bozuluyor.Sıralamanın yeniden kodla yapılması mümkünmü acaba.Selamlarımla.

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
veritabanında id alanını otomatik sayı seçmenin yanında, eğer bu alanı birincil anahtar olarak tanımlamış iseniz 'Yineleme' yapamazsınız. Access'ten ilgili tabloyu tasarım görünümünde açarsanız, aşağı tarafında bahsettiğim ayarlara ulaşabilirsiniz. Orada, 'sıralı' kısmında 'yineleme var' seçmeniz gerekir. Daha sonra da, bir döngüyle bile sıralama yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Accesste bahsettiğiniz şeyin pratik bir çaresi yok. Otomatik sayı alanından bir kayıt silindiğinde bir otomatik sayı yok olur. Olayın bu yönden bir çözümü mümkün değil. Fakat otomatik sayıyı tamamen sizin hayal gücünüzle bulacağınız bir yöntemle oluşturmanız mümkün.. Bunun için ben olsam her yeni kayıt açıldığında, olmayan en küçük sayıyı bulan ve onun yerine kayıt açan bir kod arardım. Bunun için bir çok yol olabilir. Dediğim gibi sizin hayal gücünüzle sınırlı..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Syın Gökhan Gümüş,

Soru sormadan önce lütfen forumda arama yapın. Bu soruya üçüncü cevap verişim.

Tabloyu tasarım görünümünde açın ve ID alanını silin. Tabloyu kapatıp tekrar aynı alanı ekeyin ve türünü otomatik sayı olarak ayarlayın.

Çözüm bukadar.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın Modalı.. Bence soruyu tam okumadınız.
"Yani 1,2,3,4 diye devam eden kayıtlarından 2 nolu kaydı sildiğimde sıralama 1,3,4 olarak bozuluyor.Sıralamanın yeniden kodla yapılması mümkünmü acaba."
Arkadaş bu işi kodla yapmayı ve silinen kayıt durumunda sıralamanın yeniden yapılmasını soruyor. Ayrıca tablo tasarımına girip otomatik sayı alanının yeniden oluşturulması, bu numarayla bağlanmış alt formlar varsa hiç de iyi bir durum ortaya çıkartmıyor:) Mesela benim başıma gelmişti. Kayıt noyu otomatik sayı yapmıştım ve formda buna bağlı alt hareketler vardı. Mesela işlem no otomatik sayı, buna bağlı alt formdaki tüm alt satış hareketleri de bu otomatik sayıyı kendi satırlarına otomatik ekliyorlar. Böyle bir bağlantıyı kopartınca iş çok zor..