Otomatik seans günleri tablosu

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Merhaba sayın üstadlar,
Aylık seans günlerini gösteren bir tablo yapmak istiyorum.
Bunun için öncelikle haftanın hangi günleri seans olduğunu işaretlemek için A sütununa günleri içeren 7 adet onay kutusu koyuyorum.
Örneğin Haziran ayı için, haftanın pazartesi-salı-çarşamba günleri seans olacaksa o günlerin onay kutusunu tıklıyorum.
Ve örneğin C5 hücresi itibariyle 5'inci satırda yer alan sütunlara seans tarihlerini atmasını istiyorum. Mesela burada Haziran ayının ilk seansı 01/06/2018 Cuma gününe denk geliyor. Bu durumda C5 01/06/2018, C6 04/06/2018, C7 06/06/2018 ... diye ayın son seans günü 29/06/2018' e kadar dizilecek.
Bu tarihler onay kutularında seçeceğim seans günlerine ve istediğim aya bağlı olarak değişmesini istiyorum. Fonksiyonlarda kolaylık olsun diye gerekiyorsa ilk seans gününü manuel olarak bir hücreye mesela C3'e giriş yapabiliriz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Ben acemi bir şekilde yaptım. Ama bir sürü satır ve sütun işgal ettim uzun uzun formüllerle.
İşin erbaplarının daha kısa ve basit çözümler üreteceğine inanıyorum.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Arkadaşlar merhaba,
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Forumdaki üstadlardan aldığım bilgileri de ekleyerek acemi bir şekilde oluşturduğum örnek dosyayı ekliyorum. Ama formüller çok karışık, sanırım anlamazsınız. (Şu anda bakıyorum, neyi, nerede, niye yaptım çözemiyorum)
Bu yüzden tabloyu benim formülleri hiç dikkate almadan, kendi bilgilerinizle sıfırdan geliştirirseniz eminimki daha sade ve kullanışlı olacaktır.

Dosyadan beklentilerim;
- "Seans bilgisi işaretle" sayfasındaki gibi seçenekler olan bir sayfa (Daha toplu olur derseniz "salon" seçimi de "spor dalı" seçimi tarzında olabilir.)
- "Seans bilgisi işaretle" sayfasındaki seçeneklerden yola çıkarak "yoklama" sayfamız otomatik hazırlanacak.
İçerik olarak;
* En üste "spor salonunun adı" seçime göre otomatik olarak gelecek,
* Bir altına "seans dönemi" (AY - YIL), ve "spor dalı" otomatik gelecek,
* D4 hücresine seçilen ayın seçilen seans günlerine denk gelen, o ayın ilk seans tarihi hesaplanıp "gg" olarak gelecek,
* D5 hücresine, D4 hücresi "ggg" olarak gelecek,
* Dolayısıyla öğrenci sayısı ve seans günü sayısı değişken olacağı için kenarlıklar da bunu dikkate alarak örnek dosyadaki gibi otomatik yapılacak. (Ben A sütunu ve 4 satırını dikkate alarak koşullu biçimlendirmeyle yaptım)

Buradan sonrası da olursa daha güzel olur aşaması;
- 1 ve 2. satırlar tablo genişliğine göre sayfayı veya tabloyu ortalayacak,

Not: Geçmiş veya uzak geleceğe yoklama çıkartmadığımız için yıl seçeneği eklemedim.

Umarım yetersiz ve karışık bir anlatım olmamıştır.
Bu tabloyu makrolu ve makrosuz iki ayrı alternatifle oluşturabilir misiniz? Engin bilgilerinizle oluşturacağınız tabloları benim uyduruk tablomla kıyaslamak için sabırsızlıkla bekliyorum. :)
Şimdiden teşekkürler.

İyi günler.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Yardımlarınızı rica ediyorum :(

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Güncellemek için mesaj yazıyorum, umarım bir sakıncası yoktur.

Excel Vers. ve Dili
Exel 2010
Merhaba sayın üstadlar,
Aylık seans günlerini gösteren bir tablo yapmak istiyorum.
Bunun için öncelikle haftanın hangi günleri seans olduğunu işaretlemek için A sütununa günleri içeren 7 adet onay kutusu koyuyorum.
Örneğin Haziran ayı için, haftanın pazartesi-salı-çarşamba günleri seans olacaksa o günlerin onay kutusunu tıklıyorum.
Ve örneğin C5 hücresi itibariyle 5'inci satırda yer alan sütunlara seans tarihlerini atmasını istiyorum. Mesela burada Haziran ayının ilk seansı 01/06/2018 Cuma gününe denk geliyor. Bu durumda C5 01/06/2018, C6 04/06/2018, C7 06/06/2018 ... diye ayın son seans günü 29/06/2018' e kadar dizilecek.
Bu tarihler onay kutularında seçeceğim seans günlerine ve istediğim aya bağlı olarak değişmesini istiyorum. Fonksiyonlarda kolaylık olsun diye gerekiyorsa ilk seans gününü manuel olarak bir hücreye mesela C3'e giriş yapabiliriz.

Şimdiden teşekkür ederim.
Ekte gönderdiğim çalışmayı inceleyin umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Ekte gönderdiğim çalışmayı inceleyin umarım işinize yarar.
Emekleriniz için teşekkürler.
Fakat tablo benim hazırladığım dosyadaki gibi başka bir sayfada çıkmalı ki hem öğrenci isimleri eklenebilsin hem de çıktı alınabilsin.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Exel 2010
'SEANS BİLGİSİ İŞARETLE' sayfasındaki kutucukları işaretleyerek 'YOKLAMA' sayfasını oluşturabilirsiniz. 'ELEME' sayfasını ben kullanmadım. Kutucukların etki alanlarını ve tüm formüller 'SEANS BİLGİSİ İŞARETLE' sayfasında kullandım. Formüllü alanları gizleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Teşekkürler.