Otomatik Siparis Sayisi

tristanfermat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365
Merhaba Arkadaslar

Ekteki örnek dosyada ürünlerin satis fiyati, kar degeri, alis fiyati kac tane satildigi ve eldeki stok sayisi yazmakta. Benim amacim Excel'in bana otomatik olarak su ürünü su kadar sayida siparis et demesi. Yani bütün degerlere bakip kac satis yaptigim veya kar getirme oranina göre o üründen su kadar sayida siparis et demesi. Bildiginiz böyle hazir bir formül var mi?

Tesekkürler

Ekli dosyalar

tristanfermat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365
Istedigim böyle bisey ama kritik stok sayisini neye göre yaziyoruz ayrica kazancida icine alabilecegimiz bi hesaplama yöntemi var mi? Daha kapsamli bir formül?

Excel Vers. ve Dili
2013
Istedigim böyle bisey ama kritik stok sayisini neye göre yaziyoruz ayrica kazancida icine alabilecegimiz bi hesaplama yöntemi var mi? Daha kapsamli bir formül?
Selamlar.
Hocam burada formül önemli değil kurgu önemli. Yani strateji belirlemeniz gerekiyor. Kimisi elimde her üründen herzaman 10 adet olsun ister. Kimisi az satanlardan 1-2 adet olsun ama sirkülasyonu çok olandan çok adet olsun ister.

Kimisi de satış ortalaması çıkarır günde kaç adet satılıyorsa o kadar stok satış tahmini yaptırıp ona göre sipariş verir. Günlük satış eğrisi de eklenebilir çizgi grafik şeklinde mesela.

Excel size şu kadar sipariş ver diye komut vermez. Siz kurallar, şartlar koyarsanız ona göre sonuçlar çıkarır.

Dediğim gibi bu kurgu sektöre ve ürünlere, kar marjına, sizin stratejinize göre değişir. Bence önce bu kuralları belirleyin.

rancid

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Selamlar.
Hocam burada formül önemli değil kurgu önemli. Yani strateji belirlemeniz gerekiyor. Kimisi elimde her üründen herzaman 10 adet olsun ister. Kimisi az satanlardan 1-2 adet olsun ama sirkülasyonu çok olandan çok adet olsun ister.

Kimisi de satış ortalaması çıkarır günde kaç adet satılıyorsa o kadar stok satış tahmini yaptırıp ona göre sipariş verir. Günlük satış eğrisi de eklenebilir çizgi grafik şeklinde mesela.

Excel size şu kadar sipariş ver diye komut vermez. Siz kurallar, şartlar koyarsanız ona göre sonuçlar çıkarır.

Dediğim gibi bu kurgu sektöre ve ürünlere, kar marjına, sizin stratejinize göre değişir. Bence önce bu kuralları belirleyin.

Kesinlikle katılıyorum.

Benzer işi ben yapıyorum ve bunu yaklaşık 1000 kalem 10000 adede yakın malzeme ile çözmeye çalışıyoruz. Bunun için stok programları mevcut ama hiçbirine gerekli parametleri atamazsanız bir karşılık alamazsınız.

Sesar'ın da dediği gibi kurgulama yapmalısınız ve iş belli bir boyuttan sonra öngörülerinize kalmış durumda.Bunun içinde geçmiş satışları inceleyip kendinize veri toplayabilirsiniz.

tristanfermat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365
Bütün cevaplar icin ve gönderilen dosyalar icin tesekkürler. Verileri elde etmede bir sorun yasamiyorum ama 6500 cesit ürün olunca siparis yapmak zor oluyor. En azindan bir programla belli ürünleri eleyebilirim diye düsünüyorum. Kafamda tabiki belli stratejiler mevcut yaptigim siparisleri de sadece stratejiye göre degil istatistigede olabildigince uygun yapmak istiyorum bu yüzden böyle bir programa ihtiyac duydum.
Önerebileceginiz bu tarzda bir program var mi? Profesyonal?

Excel Vers. ve Dili
2013
Bütün cevaplar icin ve gönderilen dosyalar icin tesekkürler. Verileri elde etmede bir sorun yasamiyorum ama 6500 cesit ürün olunca siparis yapmak zor oluyor. En azindan bir programla belli ürünleri eleyebilirim diye düsünüyorum. Kafamda tabiki belli stratejiler mevcut yaptigim siparisleri de sadece stratejiye göre degil istatistigede olabildigince uygun yapmak istiyorum bu yüzden böyle bir programa ihtiyac duydum.
Önerebileceginiz bu tarzda bir program var mi? Profesyonal?
Selamlar. E-Ticaret için 3000 kalemden fazla ürün satmak pek önerilmez. Siz Amazon satıcısı mısınız? Pazaryeriniz neresidir?
Üretici misiniz dropshippingci mi?
Yurt içi mi yurt dışı mı?

Ona göre yönlendirme yapabilirim.

tristanfermat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365
Amazon, Ebay, Rakuten, ve kendi websayfamizdan satis yapiyoruz. Almanya'da, ürünler kendi depomuzdan gönderiliyor yani dropshipping yapmiyoruz üreticide degiliz. B2B olarak calisiyoruz

Excel Vers. ve Dili
2013
Amazon, Ebay, Rakuten, ve kendi websayfamizdan satis yapiyoruz. Almanya'da, ürünler kendi depomuzdan gönderiliyor yani dropshipping yapmiyoruz üreticide degiliz. B2B olarak calisiyoruz
Hocam selamlar. Bende geçtiğimiz yıllarda aracı siteler ve kendi sitelerim üzerinden eticaret yapıyordum. Amazon güzel bir pazar elbette.
Benim de tekrardan eticarete girme hevesim var fırsat kolluyorum.

Sizin ilacınız Yiğit Tuna. Kendisini araştırıp iletişime geçmenizi tavsiye ederim.