otomatik tamamlama

Excel Vers. ve Dili
izin programı
http://s6.dosya.tc/server2/ryenyv/otomatik_doldurma.rar.html

ekli dosyada, cins,ölçü birimi, firma isimleri aşağıda 43 satırdan başlayan listede varsa Excel Seçenekleri>Gelişmiş>Hücre Değerleri İçin Otomatik Tamamlamayı Etkinleşti seçeneği işaretli olduğu halde otomatik tamamlamıyor.listede varsa otomatik tamalamasını istiyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office Standart 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-03-2024
çözüm

C3 hücresine
Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA($B2;$B$43:$E$99;2;0));"";DÜŞEYARA($B2;$B$43:$E$99;2;0))
D3 hücresine
Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA($B2;$B$43:$E$99;3;0));"";DÜŞEYARA($B2;$B$43:$E$99;3;0))
E3 hücresine
Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA($B2;$B$43:$E$99;4;0));"";DÜŞEYARA($B2;$B$43:$E$99;4;0))
kodlarını yapıştırın ve tablonuzun her satırına aşağıya kadar kopyalayın

Excel Vers. ve Dili
izin programı
Sorum bu değil ben 3satıra yazdığımda aşağıda listede varsa otomatik doldurmasını istiyorum. normalde yapıyor. aradaki satırlar boş olduğu için otomatik doldurma yapmıyor herhalde. bunu nasıl çözerim. örneğin aşağıdaki listede DELGEÇ varsa ben D ye bastığımda DELGEÇ yazısı gelsin.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
B sütunu içen VERİ DOĞRULAMA -> LİSTE seçeneğini kullanmanızı öneririm.

Bunun için; B2:B19 aralığını seçin, VERİ menüsünde VERİ DOĞRULAMA -> LİSTE seçeneğini seçin ve alttaki alana aşağıdaki formülü uyguladıktan sonra onaylayarak işlemi tamamlayın.
Kod:
=DOLAYLI("Sayfa3!B43:B"&43+BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($B$43:$B$65536))

Excel Vers. ve Dili
izin programı
tşk ederim Ömer baran bey bu işimi görmüyor.sorum basit Excel Seçenekleri>Gelişmiş>Hücre Değeri İçin Otomatik Tamamlama Etkinleşir işaretli olduğu halde neden tamamlama yapmıyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Otomatik tamamlama boşluk olan listelerde sağlıklı çalışmaz. Boşlukları sıralama yaparak yok ederseniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında forumda makrolu çözümler bulunuyor. Onları inceleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
izin programı
makrolu çözümünü yapabilirmişiz. üyeliğim olmadığında dosya indirip inceleyemiyorum.

Excel Vers. ve Dili
izin programı
üstat; altın üyelik istiyor inceleyebilmek için. bu dosyayı "Dosya.tc" vb gibi ücretsiz indirme sitesine atabilir misiniz incelemem için.yada kodları açıktan buraya yazarsanız güzel olurdu. eklediğim dosyayı düzenleyip atsanız balından yenmezdi.tşk.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Verdiğim linkte 1. mesajda (Örnek Dosya şeklinde) harici indirme linki de bulunuyor. Oraya tıklarsanız indirebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 İngilizce -
Excel 2010 Türkçe -
Excel 2013 Türkçe -
Merhabalar,
Açıklamaları yüzeysel okudum Korhan Bey'in önerisine istinaden deneyiniz.
Otomatik tamamlama boşluk olan listelerde sağlıklı çalışmaz. Boşlukları sıralama yaparak yok ederseniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında forumda makrolu çözümler bulunuyor. Onları inceleyebilirsiniz.
İlgili alanı seçin F5 / ÖZEL / BOŞLUKLAR seçimini yapıp FORMÜL ÇUBUĞUNA ="" yazıp CTRL+ENTER ile çıkış yapınız.

Excel Vers. ve Dili
izin programı
1 mesajdaki sorunum çözülmsei mümkünmü?dediğim yapılıp yüklense.