otomatik veri gelsin

arkadaşlar resimde örneği verieln sayfada yeni kayıt girilirken . önreğin ben YAYIN_KOD kısmına 1 yazınca başka bir tablodan 1'in karşılığı olan YAYIN_ADI'nın otomatik olarak gelmesini istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

Bir tabloda YAYIN_KOD ve YAYIN_AD'ları var ben kodunu yazınca YAYIN_ADI otomatik gelsin siityorum..

Yardımcı olursanız çok sevinirmm[/img]

DLookUp fonksiyonunu kullanabilirsin
(YAYIN_KOD metin kutusunun after_update olayına)
[YAYIN_ADI]=DLookUp("[YAYIN_ADI tablosu].[YAYIN_ADI]","[YAYIN_ADI tablosu]","[YAYIN_ADI tablosu].[YAYIN_ADI tablosundaki birincil anahtar alının adı]=[YAYIN_KOD]")

Kusura bakmayın. Access si yeni öğrenmeye başlıyorum. After_update dediğiniz yer neresi oluyor. Ben 2003 Türkçe versiyonu kullanıyorum.

Garip soru olmuş olabilir. Kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Tackar44

Access programlama Visual Basic a dayanıyor. Zaten kullanlılan kodlar Visual Basic in. Visual Basic nesneye yönelik bir programlama dili.

Bir örnek vermeye kalkarsak: Yağmur yağdığında ne yapıyoruz? Şemsiyemizi açıyoruz nerede sokakta. O zaman nesne sokaksa yağmur yağma olayı gerçekleştiğinde şemsiyemizi açıyoruz.

Yukarıdaki örnek de nesnemiz hangisi metin kutusu program yazarken diyoruz ki metin kutusu güncelleştikten sonra (after update) tablodan veri çağır.

Kısaca durum böyle. Program kodlarını kod ara yüzü penceresinde yapıyoruz. Açılan pencerenin orta kısmı kod yazmaya ayrılmış. Üst tarafında iki açılır kutu var sol taraftaki, kod yazdığımız nesne (Form, rapor vs) üstünde bulunan diğer nesnelerin bir listesini veriyor. birini seçersek, sağ taraftaki açılan kutudan o nesneyle ilgili kullanılabilecek olayların listesini buluyoruz. Mesela sol taraftan YAYIN_KOD adlı metin kutusunu seçip sağ taraftaki listeden After Update olayını seçersek kod yazım alanına bir yordam hazırlanır. Buraya da ilgili kodları yazarsak ilgili metin kutusu güncelleştik den sonra formumuz tarif ettiğimiz şekilde davranır.

İyi çalışmalar :D

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Detaylı açıklama için teşekkürler sayın modalı,

Devamını bekliyorum.. :eek:k::