outlook expressteki maillerimin yedeğini nasıl alırım

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-06-2017
merhabalar
benim sormak istediğim outlook express te kayıtlı maillerimin herhangi bir yedeğini almam mümkünmü . yeniden windows yüklediğimde eski maillerimi kaybediyorum...saklamam gereken maillerim var...ne yapmam gerekiyor?
yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler :yardim:
(not : maillerimi aldığım sunucu üzerinde saklamayı denedim ama sayfalar ingilizce olduğu için ayarlayamadım. bilgisayarıma alınca oradan siliniyo...)

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
11-06-2017
site yok

teşekkür ederim ama linkini vermiş olduğunuz sitenin içeriği boş
No web site is configured at this address. iletisini veriyor.
yinede ilginiz için teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 (12) SP2 Türkçe
http://209.85.129.104/search?q=cache:mCoBo-I7nAMJ:www.sorucevap.com/bilisimteknolojisi/sunucuyazilimlar/emailsunuculari/ders.asp?206750+outlook+express+mail+yedekleme&hl=tr&ct=clnk&cd=1

birde bunu deneyin.

ben genede sayfada yer alan yazıyı buraya copy-paste edeyim:

Outlook Express Yedeklemek
Burada Outlook Express’in en popüler sürümü olan 5.0’ı konu edilmiştir. Bu sürüm, hem en popüler Web tarayıcısı olan Internet Explorer 5.0 ile birlikte geliyor, hem de diğer Outlook Express’ler arasında en çok kullanılan program olma özelliğine sahip. Elbette, satır aralarında Outlook Express 4.0 kullanıcıları da kendi kullandıkları program hakkında püf noktaları bulabilecekler. Onun için de yazıyı dikkatli dikkatli okumanız menfaatiniz icabıdır diyorum ben.

ÖNCE KENDİMİZE BİR YER AÇALIM
Evet, bölüm başlığından da anlayabileceğimiz gibi önce diskimizde formatlardan etkilenmeyecek, tercihen ikinci bölümde, eğer tek bölüm kullanıyorsanız da yedekleyeceğiniz dosyaları tutacağınız bir yerde MAIL diye bir klasör açalım. Bu klasörü açalım ki yazının ilerleyen dakikalarında "dosyaları emin bir yere yollayın" dediğimde ne demek istediğim açık açık anlaşılsın. Bu klasörü yarattıktan ve adını aklımızda tuttuktan sonra bundan sonraki adımları gerçekleştirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde bu klasörü ya disketlere, ya da yazılabilir bir CD’ ye veya kısaca format saldırısından etkilenmeyecek herhangi bir yere kopyalamanız gerekli, bunu sakın ha unutmayınız.

ÖNCE ADRES DEFTERİNİ YEDEKLİYORUZ
Outlook Express’in en önemli bölümlerinden biri, arkadaşlarınızın veya ofisteki meslektaşlarınızın e-mail adreslerinin tutulduğu adres defteri, yani diğer adıyla ADDRESS BOOK. Bu adres defteri dediğimiz şey zamanla dolar da dolar, cebinizdeki e-mail adreslerinin sayısı artar da artar. Windows’u formatlamadan önce Outlook Express adres defterini yedeklemek istiyorsanız, önce adres defterinizin nerede durduğunu öğrenmeniz gerekli.

Önce bir önceki bölümde oluşturduğunuz MAIL klasörünü açın ve içerisinde ADRES diye yeni bir klasör oluşturun. Adres defterimizdeki bilgileri buraya yedekleyeceğiz.

Outlook Express’in e-mail adreslerini tuttuğu adres defteri, bilgisayarınızın sabit diskinde soyadı WAB olan bir dosya şeklinde durur. Ancak siz arayıp tarayıp bu dosyayı bulmak zorunda değilsiniz. Bütün yapacağınız önce Outlook Express programını çalıştırmak, arkasından da CTRL + SHIFT + B tuşlarına basmak. Bu tuşlara bastığınızda adres defteriniz ekrana gelecektir.

Adres defterinizi böylece ekrana getirdikten sonra, FILE menüsünden EXPORT * ADDRESS BOOK komutunu çalıştırın. Ekrana bir dosya kaydetme diyalog kutusu gelecektir. Bu diyalog kutusu içerisinde dolaşarak, dosyalarını kaydedebileceğiniz (hani bir önceki bölümde anlatmıştık ya) klasörün içerisindeki ADRES klasörünü bulun ve adres defterine bir isim vererek kaydedin.

Adres defterinizi kaydettiğinizde ADRES klasörünün içerisinde soyadı WAB olan bir dosya oluşacaktır. Artık bu dosyayı saklayabilirsiniz. Outlook Express programını kurduktan sonra istediğiniz zaman bu adres defteri içerisindeki e-mail adreslerini geri alabilirsiniz.

ŞİMDİ ADRES DEFTERİNİ GERİ ALIYORUZ
Varsayalım ki Outlook Express uygulamasını baştan kurdunuz. Şimdi amacınız vakti zamanında yedeklemiş olduğunuz e-mail adreslerini geri almak. Bunun için de işe Outlook Express uygulamasını çalıştırarak başlayacaksınız. Yine CTRL + SHIFT + B tuşlarına basarak adres defterini (şu anda boş olması lazım) ekrana getirin.

Yeni (ve boş) adres defteri ekrana geldikten sonra FILE menüsünden IMPORT * ADDRESS BOOK komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan dosya açma diyalog kutusunu kullanarak adres defterini yedeklemiş olduğunuz klasöre gelin. Burada oluşmuş olan WAB dosyasını seçili duruma getirin ve OPEN düğmesine basın.

Bu komutu verdiğinizde ekranda bir diyalog kutusu belirecek ve teker teker e-mail adresleriniz Outlook Express adres defterinizin içerisine "ithal" edilecektir. İşlem bittiğinde hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Eğer Outlook Express 5.0 kullanıyor ve tekrar Outlook Express 4.0’a dönmek istiyorsanız, veya Outlook Express 4.0 kullanıyor ve Outlook Express 5.0’a terfi etmek istiyorsanız bu durumda adres defterinizi yedeklerken CSV formatını kullanmalısınız. CSV yani "Comma Seperated Values" yani "Virgülle Ayrılmış Değerler" aslında bir metin dosyasıdır. Sadece isimler ve e-mail adresleri satır satır virgülle ayrılmış olarak bir metin dosyasına kayıt edilirler. Biraz sonra anlatacağım adımlar hem Outlook Express 5.0 hem de Outlook Express 4.0 için geçerlidir.

Outlook Express 5.0 adres defterini böyle CSV formatını kullanarak kaydederseniz e-mail adreslerinizi hem NOTEPAD gibi metin düzenleme programları ile açabilir, hem de Excel gibi bir hesap tablosu yazılımına kolayca alıp üzerinde çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Adres defterini CSV olarak kaydetmek için yine Outlook Express uygulamasını açın, FILE menüsünden EXPORT * ADDRESS BOOK komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde TEXT FILE... seçeneğini aktif hale getirin.

Bu seçeneği aktif hale getirdikten sonra diyalog kutusu içerisinde EXPORT düğmesine basın. Ekrana adres defterini CSV olarak adım adım kaydetmenize imkan verecek olan bir sihirbaz gelecektir. sihirbazın ilk adımında CSV dosyasını sabit diskinizde hangi klasöre kaydedeceğinizi seçeceksiniz.

Dosyayı hangi klasöre kaydedeceğinizi belirledikten sonra NEXT düğmesine basın. Bundan sonraki adımda dosyanın içerisine hangi alanların yazılacağını seçmenize imkan verecek olan bir diyalog kutusu ile karşılaşacaksınız. Buradaki listede sadece isim (name) ve e-mail adresi (e-mail address) seçeneklerini aktif bırakın, diğer seçenekleri kapatın. Ayarlamaları yaptıktan sonra FINISH düğmesine basın.

Bu düğmeye bastığınızda sabit diskinizde ayarlamış olduğunuz yerde, soyadı CSV olan bir dosya oluşacak. Bu dosyanın içerisinde adres defterinizdeki kişilerin isimleri ve e-mail adresleri yazacak. Artık bu dosyayı istediğiniz programla kullanabilirsiniz.

E-MAIL MESAJLARIMIZI YEDEKLEYELİM
Outlook Express ile uzun bir süredir çalışıyorsanız hem bir sürü e-mail mesajınız birikmiştir, hem de eğer düzenli biriyseniz bu mesajları konularına göre klasörlere dağıtmış olabilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde e-mail mesajlarımızı toptan olarak klasörleri ile birlikte MAIL klasörünün içerisine yedekleyeceğiz.

Bunun için ilk önce e-mail mesajlarımızın hangi klasörde yer aldığını bilmemiz gerekli. Bu bilgiyi de yine bize Outlook Express verecek. Demek ki ilk adım Outlook Express programını çalıştırmak. Programı çalıştırdıktan sonra INBOX klasörünü seçili duruma getirin. FILE menüsünden PROPERTIES komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan bir diyalog kutusu içerisinde bu klasör (ve içerisindeki mesajların) sabit diskinizde nerede tutulduğunu öğrenebilirsiniz. Burada upuzun bir adres göreceksiniz.

Şimdi sabit diskinizde bu klasöre gidin. İçerisinde bir çok dosya göreceksiniz. İşte bu dosyalar sizin çilekten daha tatlı e-mail mesajlarınızdır. Şimdi bu dosyaları yedekleyeceğiz.

Yedekleme işlemini yapmak için bu klasörü kopyalamamız gerekli. Klasörün adı da OUTLOOK EXPRESS’tir zaten. Bu klasörü kulağından tuttuğunuz gibi MAIL klasörüne kopyalayın. E-mail mesajlarınızın sayısına göre bu işlem uzun veya kısa sürebilir. Ancak işlem bittiğinde bilgisayarınızda mesaj yedeklemeleri için ayırmış olduğunuz MAIL klasörünün içerisinde OUTLOOK EXPRESS adında bir klasör oluşmuş olacak. İşte bu kadar, artık e-mail mesajlarınız "görece olarak" emin ellerde diyebiliriz.

NOT: Eğer hala Outlook Express 4.0 kullanıyorsanız mesajları yedeklemek için C:\WINDOWS klasörünün altındaki APPLICATION DATA klasörünü yedeklemeniz yeterli. Bir sonraki kurulumda bu klasörü C:\WINDOWS klasörünün üzerine kopyaladığınızda Outlook Express 4.0 ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

E-MAIL MESAJLARIMIZI GERİ ALIYORUZ

Şimdi, Windows’u ve Outlook Express 5.0 uygulamasını baştan kurduğumuzu varsayıyorum. Bu durumda elinizde bir adet bomboş Outlook Express 5.0 uygulaması kalmış olmalı. Eski e-mail mesajlarınızı ve e-mail klasörlerinizi bu uygulamanın içerisine geri almak için yapacağınız işlem sırasıyla şöyle oluyor.

Önce hiçbir şey olmamış gibi Outlook Express uygulamasını kurup e-mail ayarlarınızı (kullanıcı adı, gelen ve giden sunucularının ayarları filan) yapın. Bu ayarlamalar bittikten sonra şimdi e-mail mesajlarımızı geri almaya başlayabiliriz.

Bunun için Outlook Express uygulamasının FILE menüsünden IMPORT * MESSAGES komutunu çalıştırın.

Bu komutu çalıştırdığınızda ekranda bir diyalog kutusu belirecek ve Outlook Express’in çeşitli e-mail programlarının e-mail dosyalarını alabileceğini söyleyecek. Siz ekrana gelecek olan listeden "Microsoft Outlook Express 5" seçeneğini aktif hale getirecek ve NEXT düğmesine basacaksınız.

Bundan sonraki adımda, size e-mail mesajlarınızın yedeğinin nasıl bir yerde durduğu sorulacak. Bu adımda cevabınız OE5 STORE DIRECTORY olacak. Bu seçenek ikinci seçenektir. Seçeneği aktif hale getirdikten sonra OK düğmesine basın.

Bir adım daha geçtik. Bu adımda BROWSE düğmesine basacak ve e-mail mesajlarınızı yedeklemiş olduğunuz klasörü Outlook Express programına göstereceksiniz. Klasörü seçip OK düğmesine basın. Sonra da NEXT düğmesine basın.

Bundan sonraki adım çok önemli. Çünkü ekrana bir diyalog kutusu gelecek ve bu diyalog kutusu içerisinde bu klasörün içine yedeklemiş olduğunuz e-mail mesajı klasörlerinin listesini göreceksiniz. Bu diyalog kutusu içerisinde SELECTED FOLDERS seçeneğini aktif hale getirin. Alt taraftaki listede de yedeklenmiş olan e-mail klasörlerinin listesini göreceksiniz. Klasör listesinde DELETED ITEMS (silinmiş öğeler) gibi seçenekleri atabilirsiniz. Geri almak istediğiniz klasörleri CTRL tuşuna basıp basılı tutup üzerine tıklayarak seçime ekleyebilirsiniz.

Geri almak istediğiniz klasörleri seçili duruma getirdikten sonra NEXT düğmesine basın. Bu düğmeye bastıktan sonra ekrana bir diyalog kutusu gelecek ve e-mail mesajları bir bir Outlook Express programının içerisine "ithal" edilecektir. İşlem bittiğinde ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde FINISH düğmesine basın ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edin. Format da neymiş canım?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
11-06-2017
mailleri geri almayı yapamadım.

sn sakincekirge arkadaşıma çok teşekkür ederim .bilgileri çok işime yaradı. özellikle adres defterini falan yedekledim.maillerimi de yedekledim ama yedeklediğim mailleri geri almayı yapamadım . dosya türü faklı görünüyo (pc de autocad programı kurulu benim.dosya türü dbx olarak görünüyo) değiştirmeye çalıştım ama yapamadım.
bunu nasıl değiştirebilirim. yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 (12) SP2 Türkçe
efendim dosya türü farklı gözükebilir. dosyayı açmayacağız anlatıldığı gibi import edeceğiz, dosya farklı görünsede import işleminde onu seçmemiz gerek. siz dosyanın farklı görünmesine aldanmadan yukarıda yapılanları tekrarlayın. gene de import edilmezse nerede ne hatası aldığınızı yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
11-06-2017
tşk ederim

ben dosyayı import edemiyodum zaten.ama bugün biraz uğraşınca sorunun dosya türünden kaynaklanmadığını gördüm. benim pc mde outlook expres 6 kuruluymuş. sorun bundan kaynaklanıyormuş . o klasörü seçtiğimde sorun çözüldü.yardımlarınız için çok teşekkür ederim. :)