PC Envanter Hazırlama

Hattushil

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-03-2028
İyi akşamlar ;
Bilgisayar, Yazıcı, Tarayıcı vb... gibi cihazların envanterini aldığım bir program var. Bu programdan excele veri aktarabiliyorum, aktardığım verileri sheet sheet haline getirip bazı düzenlemeler yapmak istiyorum.
Mesela

1. IP adreslerinde 1.6.2.xx A lokasyonunu 1.6.3.xx B lokasysonunu temsil ediyor. IF formulü kullanıp X tablosundaki değer 1.6.2.xx ise A 1.6.3.xx ise B yazıcak.

2. Bir de her sheet'te satır ve sutün değerleri farklı olan tablolar var ama içerikleri sabit. Bunlarda da Şu varsa buraya yaz gibi formuller kullanmak istiyorum.

Excele yeni başladığım için bunları netten edindiğim bilgilerle yapmaya çalıştım ama beceremedim.
Örnek tabloyu eklesem yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Lokasyon için B2'deki formül:

=EĞER(PARÇAAL(E2;5;1)="2";"A";EĞER(PARÇAAL(E2;5;1)="3";"B";"Lokasyon farklı"))

Burda parçaal yerine bir çok farklı formül kullanılabilir.

2. sorunuz için daha fazla ayrıntıya ihtiyacımız var, istediğinizi daha somut bir şekilde ifade etmelisiniz.

Hattushil

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
23-03-2028
Lokasyon için B2'deki formül:

=EĞER(PARÇAAL(E2;5;1)="2";"A";EĞER(PARÇAAL(E2;5;1)="3";"B";"Lokasyon farklı"))

Burda parçaal yerine bir çok farklı formül kullanılabilir.

2. sorunuz için daha fazla ayrıntıya ihtiyacımız var, istediğinizi daha somut bir şekilde ifade etmelisiniz.
Ne lazım hocam?
Örnek excel tablosunda A sheet'indeki CPU satırı tüm sheetlerde sabit ama satır ve sutün yerleri farklı yani her sheetteki CPU satırının yanındaki metni özet tablodaki istediğim hücreye yazdırmak istiyorum. bunun için bir formül var mıdır?

Hattushil

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
23-03-2028
Ne lazım hocam?
Örnek excel tablosunda A sheet'indeki CPU satırı tüm sheetlerde sabit ama satır ve sutün yerleri farklı yani her sheetteki CPU satırının yanındaki metni özet tablodaki istediğim hücreye yazdırmak istiyorum. bunun için bir formül var mıdır?
=EĞER(PARÇAAL(E2;5;1)="2";"A";EĞER(PARÇAAL(E2;5;1) ="3";"B";"Lokasyon farklı"))
formulünü girdiğimde #NAME? yazıyor.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İngilizce office kullanıyorunuz demek ki!

Eğer yerine : IF
Parçaal yerine : MID

kullanın.

=IF(MID(E2;5;1)="2";"A";IF(MID(E2;5;1) ="3";"B";"Lokasyon farklı"))

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Peki özet sayfası nasıl oluşacak? Her sheet, özet tabloda 1 satırda mı yer alacak?

Hattushil

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
23-03-2028
İngilizce office kullanıyorunuz demek ki!

Eğer yerine : IF
Parçaal yerine : MID

kullanın.

=IF(MID(E2;5;1)="2";"A";IF(MID(E2;5;1) ="3";"B";"Lokasyon farklı"))
Evet İngilizce Office 2007 kullanıyorum. Formu oldu.
Diğeri için birşey yapabilir miyiz?

Excel Vers. ve Dili
office2007
Yusuf hocam birde nöbet listesi yazımı die bir konu var ona bi el atsanız olmazmı çok rica ediyorum

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Sayın Hattushil, diğer konuda Düşeyara yani VLOOKUP formülü sizin işinizi görür. Gördüğüm kadarıyla diğer sayfalarda A sütununda Kategoriler, D sütuınunda da karşılıkları var. Yani en azından sütun sayısı hepsinde 4.

Yalnız bazı ilaveler yapmak gerekiyor. Öncelikle özet sayfasına bir sütun ekleyip sheet adlarını ekledim. Formülün doğru çalışması için de Özet sayfasındaki komponenet adlarını diğer sayfalardaki gibi ingilizce yapmak gerekiyor.

Bir de yazıcılar gibi birden fazla komponentin olduğu durumlarda sadece en üsttekini yazar.

Ekteki dosyayı inceleyin isterseniz.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Hattushil

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
23-03-2028
Sayın Hattushil, diğer konuda Düşeyara yani VLOOKUP formülü sizin işinizi görür. Gördüğüm kadarıyla diğer sayfalarda A sütununda Kategoriler, D sütuınunda da karşılıkları var. Yani en azından sütun sayısı hepsinde 4.

Yalnız bazı ilaveler yapmak gerekiyor. Öncelikle özet sayfasına bir sütun ekleyip sheet adlarını ekledim. Formülün doğru çalışması için de Özet sayfasındaki komponenet adlarını diğer sayfalardaki gibi ingilizce yapmak gerekiyor.

Bir de yazıcılar gibi birden fazla komponentin olduğu durumlarda sadece en üsttekini yazar.

Ekteki dosyayı inceleyin isterseniz.
Çok saolun Yusuf bey ,
Çok makbule geçti. Kullandığımız kendime uyarlamam için açıklamalarınıda yazarsanız sevinirim. Son olarak CPU alanında Pentium D, System memory alanı 512 ise nasıl farklı renk yapabilirim?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Gönderdiğim dosyayı formül açıklamalarıyla güncelledim. Önceki mesajımdaki dosyayı inceleyiniz.