pivot table

silkrblt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2024-TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.04.2025
3 sayfam var o 3 çalışma sayfasını tek bir sayfada pivot table ile göstermek istiyorum nasıl yapabilirim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Güzel bir kaynak...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Ben de chat gpt ye sormuştum :)

Kod:
Üç sayfadan oluşan Excel dosyanızı tek bir pivot tabloda göstermek için "Birleştirilmiş Aralıklar" veya "Power Query" gibi yöntemler kullanılabilir. İşte bu iki yöntemi nasıl kullanabileceğinizi açıklıyorum:

1. Power Query ile Pivot Tabloda Gösterme
Power Query, farklı sayfalardan verileri birleştirmenizi sağlar ve bu verileri tek bir pivot tabloda analiz edebilirsiniz.

Adımlar:
Excel'de Power Query'yi açın:

"Veri" sekmesine gidin ve "Yeni Sorgu" > "Çalışma Kitabından" seçeneğini seçin.
Verileri Getir:

İlk sayfanızdan (örneğin, "Sheet1") verileri almak için "Çalışma Kitabı" sekmesinde sayfanın adını seçin ve "Yükle" seçeneğini tıklayın.
Aynı işlemi diğer sayfalar (örneğin, "Sheet2" ve "Sheet3") için tekrarlayın.
Verileri Birleştirin:

Power Query'de, aldığınız tüm veri sorgularını birleştirmek için "Birleştir" veya "Eklenmiş Sorgular" seçeneğini kullanın.
Bu, sayfalardaki tüm verilerin tek bir tabloda birleşmesini sağlayacaktır.
Verileri Yükle:

Birleştirilen verileri Excel çalışma sayfasına yükleyin.
Pivot Tablo Oluşturun:

"Ekle" sekmesine gidin, "PivotTable" seçeneğini tıklayın ve oluşturduğunuz birleşik veri tablosunu seçin.
Pivot tablonuzu istediğiniz gibi düzenleyin.
2. Geleneksel Birleştirilmiş Aralıklar ile Pivot Tabloda Gösterme
Bu yöntem, birleştirilmiş aralıkları kullanarak veri aralıklarını bir pivot tabloya dahil eder.

Adımlar:
PivotTable Ekle:

"Ekle" sekmesine gidin ve "PivotTable" seçeneğine tıklayın.
"PivotTable Oluştur" penceresi açıldığında "Birleştirilmiş Aralıklar" seçeneğini seçin.
Aralıkları Seçin:

Birleştirilecek aralıkları belirlemek için "Aralık ekle" seçeneğine tıklayın.
Her bir sayfanın veri aralığını (örneğin, Sheet1!$A$1:$D$10, Sheet2!$A$1:$D$10, vb.) ekleyin.
Pivot Table Düzenini Belirleyin:

Aralıkları ekledikten sonra, pivot tablonuzun düzenini belirleyin ve tamamlayın.
Pivot Tablonuzu Oluşturun:

Excel, seçtiğiniz aralıkları tek bir pivot tablo olarak birleştirecek ve verilerinizi analiz etmenizi sağlayacaktır.
Sonuç
Bu iki yöntemden biriyle üç sayfadaki verileri birleştirip tek bir pivot tablo üzerinde gösterebilirsiniz. Power Query, daha esnek ve güçlü bir araç olup, büyük veri kümeleriyle çalışırken özellikle kullanışlıdır. Geleneksel yöntem ise daha basit ve hızlı çözümler için idealdir.

silkrblt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2024-TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.04.2025
Ben de chat gpt ye sormuştum :)

Kod:
Üç sayfadan oluşan Excel dosyanızı tek bir pivot tabloda göstermek için "Birleştirilmiş Aralıklar" veya "Power Query" gibi yöntemler kullanılabilir. İşte bu iki yöntemi nasıl kullanabileceğinizi açıklıyorum:

1. Power Query ile Pivot Tabloda Gösterme
Power Query, farklı sayfalardan verileri birleştirmenizi sağlar ve bu verileri tek bir pivot tabloda analiz edebilirsiniz.

Adımlar:
Excel'de Power Query'yi açın:

"Veri" sekmesine gidin ve "Yeni Sorgu" > "Çalışma Kitabından" seçeneğini seçin.
Verileri Getir:

İlk sayfanızdan (örneğin, "Sheet1") verileri almak için "Çalışma Kitabı" sekmesinde sayfanın adını seçin ve "Yükle" seçeneğini tıklayın.
Aynı işlemi diğer sayfalar (örneğin, "Sheet2" ve "Sheet3") için tekrarlayın.
Verileri Birleştirin:

Power Query'de, aldığınız tüm veri sorgularını birleştirmek için "Birleştir" veya "Eklenmiş Sorgular" seçeneğini kullanın.
Bu, sayfalardaki tüm verilerin tek bir tabloda birleşmesini sağlayacaktır.
Verileri Yükle:

Birleştirilen verileri Excel çalışma sayfasına yükleyin.
Pivot Tablo Oluşturun:

"Ekle" sekmesine gidin, "PivotTable" seçeneğini tıklayın ve oluşturduğunuz birleşik veri tablosunu seçin.
Pivot tablonuzu istediğiniz gibi düzenleyin.
2. Geleneksel Birleştirilmiş Aralıklar ile Pivot Tabloda Gösterme
Bu yöntem, birleştirilmiş aralıkları kullanarak veri aralıklarını bir pivot tabloya dahil eder.

Adımlar:
PivotTable Ekle:

"Ekle" sekmesine gidin ve "PivotTable" seçeneğine tıklayın.
"PivotTable Oluştur" penceresi açıldığında "Birleştirilmiş Aralıklar" seçeneğini seçin.
Aralıkları Seçin:

Birleştirilecek aralıkları belirlemek için "Aralık ekle" seçeneğine tıklayın.
Her bir sayfanın veri aralığını (örneğin, Sheet1!$A$1:$D$10, Sheet2!$A$1:$D$10, vb.) ekleyin.
Pivot Table Düzenini Belirleyin:

Aralıkları ekledikten sonra, pivot tablonuzun düzenini belirleyin ve tamamlayın.
Pivot Tablonuzu Oluşturun:

Excel, seçtiğiniz aralıkları tek bir pivot tablo olarak birleştirecek ve verilerinizi analiz etmenizi sağlayacaktır.
Sonuç
Bu iki yöntemden biriyle üç sayfadaki verileri birleştirip tek bir pivot tablo üzerinde gösterebilirsiniz. Power Query, daha esnek ve güçlü bir araç olup, büyük veri kümeleriyle çalışırken özellikle kullanışlıdır. Geleneksel yöntem ise daha basit ve hızlı çözümler için idealdir.
bu nasıl yapılıyor onu anlamadım bu şeyi bilmiyorum çünkü