pivot veya remove duplicates kullanmadan benzersiz değer sayısı?

Excel Vers. ve Dili
2010-İngilizce
A sütununda "isim", B sütununda "gidilen yer" hücreleri olsun:

A B
Ali antalya
Ali izmir
Ali antalya
Veli izmir
Ali samsun
Ayşe yozgat
Ayşe istanbul
Ali antalya
Derya kütahya
Ayşe istanbul
Derya antalya
Derya kütahya
Derya antalya

Remove duplicates/yinelenenleri kaldır veya pivot tablo/özet tablo veya VBA kullanmadan her bir isim için yinelenmeyen kaç değer olduğunu bulmak istiyorum. örneğin

İsim Gidilen farklı şehir sayısı
Ali ?formül? (sonuç: 3 - çünkü ali, antalya izmir samsun olmak üzere üç farklı şehre gitti)
Derya ?formül? (sonuç: 2 - çünkü derya, kütahya ve antalya olmak üzere iki farklı şehre gitti)

Nasıl yapılacağına dair bilgisi olan var mı? Şu an bu tür işlemleri sürekli pivot alarak veya yinelenenleri kaldırarak yapıyorum ama şu dediğim formül ile halledebilirsem birçok çalışmada zaman kazancım olacak.

=SUMPRODUCT(1/COUNTIF(B1:B15;B1:B15)) ile B1-B15 arasında kaç tane benzersiz/mükerrer olmayan değer olduğunu buluyorum ama formüle koşul ekleyemiyorum. Yani şu anki formül "bu aralıkta kaç benzersiz değer var?" ama bana lazım olan "şu aralıkta bulunup o aralıkta ziyaret eden kişi Ali olan kayıtlarda kaç benzersiz değer var?" sorusunun cevabı.

NOT: Forumda benzer konuları aradım. Bir adet örnek buldum ama dosyayı/dosyaları indirmek için altın üyelik gerektiği için soruma cevap bulamadım.