PivotTable Alanlar, Öğeler ve Kümeler hk,

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-03-2023
Aynı konu için farklı bir başlık altında konu açmıştım fakat konu başlığında sıkıntı olduğu için form kuralları gereği Forum Kurallarına Uymayan Başlıklar altına taşınmış. Bu kuralı görmemiştim bu nedenle özür dilerim ve bundan sonra dikkat ediyor olacağım.

Tekraren konu açmak durumunda kaldım başlığı değiştiremediğim için; Bunun içinde ayrıca özür dilerim.

Merhaba Kıymetli Hocalarım,
Bağlı linkte datasını paylaştığım örnek tablomda yapmak istediğim; (4,5 MB olduğu için forma yükleyemedim)

Mevcut Durum>>>
Data sekmesinin pivotunu yapıyorum; sütunlara hata kodunu getirerek mağaza kaynaklı verileri getirmekteyim. Buraya kadar hiç bir sıkıntı yok.
Sonrasında ayrı bir pivot yaparak diğer hataları da içerir şekilde totalini almaktayım.
Akabinde pivot sekmesinde en sağa düşeyara ile total miktarları getirmekteyim ve sonrasında mağaza kaynaklı verilerin totale oranını oranlamaktayım. Yani manuel işlem yapmaktayım.

Total sekmesindeki pivotu yapmadan pivot sekmesinde hem hata koduna filtre uygulayarak hem de totali alaraktan Alanlar, Öğeler ve Kümeler kriterinden işlemi gerçekleştire bilir miyim? Eğer gerçekleştirebilir isem totali almak için ayrıca bir pivot yapmamış olacağım, düşeyara kullanmamış olacağım ve manüel oranlamamış olacağım.

Alanlar, Öğeler ve Kümeler özelliğinden veya farklı bir yöntem ile bu işlemi gerçekleştirebileceğim öneriniz var ise yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Merhaba ve Günaydın,
Konu güncel olup kıymetli bilgi ve yönlendirmelerinizi talep ederim.
İyi günler..

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Alternatif olarak VBA ile ADO-SQL kullanarak yapılabilir ... Ama konunun yabancısıysanız zorlanabilirsiniz. O nedenle, bildiğiniz gibi yapmaya devam edebilirsiniz.

.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Alanlar, Öğeler ve Kümeler özelliğinden veya farklı bir yöntem ile bu işlemi gerçekleştirebileceğim öneriniz var ise yardımcı olabilir misiniz?

Değerli Arkadaşım Merhaba

Yukarda #1 numaralı mesajınız ekindeki dosyanız için farklı bir yöntem olarak Ek 'teki çalışmayı paylaşıyorum.

Esen Kalınız...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Alternatif olarak VBA ile ADO-SQL kullanarak yapılabilir ... Ama konunun yabancısıysanız zorlanabilirsiniz. O nedenle, bildiğiniz gibi yapmaya devam edebilirsiniz.

.
@Haluk Hocam Selam,
Bilgi için teşekkür ederim.
VBA da kıt bilgiye sahibim. Kod bilgim yok ama mevcut kodlar ile uygulama yapabilmekteyim tabi buda kafi gelmiyor.
Yine de dönüşünüz için teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Değerli Arkadaşım Merhaba

Yukarda #1 numaralı mesajınız ekindeki dosyanız için farklı bir yöntem olarak Ek 'teki çalışmayı paylaşıyorum.

Esen Kalınız...
@kulomer46 Hocam Selamlar,
Allah razı olsun eline, emeğine, yüreğine sağlık.
Baya bir uğraşmışsın hakkını helal et.
Beklentimin üstünde bir çalışma olmuş açıkcası sadece pivot çapında araştırıyordum fakat çalışmanız 1 tıkla saniyeler içerisinde raporu oluşturuyor. abartısız 0,5/1 saat zaman dilimi gibi bir işlemi 30 sn gibi bir sürede tamamlamak fevkalade bir durum.

Utanarak yazıyorum ve acaba çokmu oluyorum diyorum ama imkanınız ve kıymetli vaktiniz olması durumunda userforma ekleme yapılabilir mi?
Mesela tümünü seç ve seçili olanları bırak gibi.

Ayrıca;

Mevcut tablo aşağıdaki gibi;

236681

Fakat ekli dosyada da göreceğiniz üzere ilk satırda operasyonel bölgede var ve dip toplamlarını almaktayım ben açıkcası ilk örnek forma eklemeyi unutmuşum bunun içinde özür diliyorum ve yine ilk örnek dosyamda paylaşmıştım ama hata adı olarak paylamamıştım hata kodlarının altında hata adlarının da olması gerekli. Ekteki gibi çalışmanızı revize edebilir iseniz inanın her gün dua ederim size çünkü bu tür bir raporlamayı aşağı yukarı her gün yapıyorum ve günde birden fazla raporladığımda oluyor vede ciddi ciddi zaman alıyor.

İnanın hakkınız ödenmez yani anlatamam. Ayıpmı olur ve doğru bir ifademi olur bilemiyorum ama çalışmanızın ve emeğiniz karşılığı olarak maddiyat bile teklif edebilirim. Lütfen yanlış anlamayın sonuçta hakkınız geçiyor.

Eğer ekteki gibi olur ise uygulamanızın olduğu sabit bir excel olacak ben sadece ham raporu çekecem ve data sekmesine kaydediyor olacam akabinde iş sizin çalışmanız da olacak.

Not; Ekteki dosyayı özete çektim pivotta kalınca dosya boyutu hayli bir yüksek ve forma yüklenmiyor.

Sağlıcakla kalın, güzel haberlerinizi bekliyor olacağım.
Hayırlı akşamlar...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
@kulomer46 Hocam Selam,
Hocam nasıl teşekkür etsem bilemedim. Kuracak cümle bulamadım.
Eline, emeğine, yüreğine, beynine sağlık.
Çok çok teşekkür ederim.
Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarının ham raporlarını çektim ve ay ay tek tek denedim ve sonuç fevkalade. Paylaşımınız sorunsuz işlemini gerçekleştirdi.
Hakkın geçti hakkını helal et. Konumun K.Maraş olarak görüyorum İstanbul'a yolun düşerse muhakkak tanışmak ve de ağırlamak isterim.
Saygı ve hürmetlerimle, Allah'a emanet olun.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Değerli Arkadaşım

Nazik Davetiniz için Teşekkür Ediyorum.

Sizlerde Allah'a emanet olunuz.

Selamlar...

Son düzenleme: