plaka-gün-ay-tartım ve toplamı tutturma

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
bugün başladığım bir çalışma ile ilgili bilgi sormak istedim

toplam miktar 25000 ton ve haziran-aralık dahil 7 ay içinde (resmi tatil ve cumartesi+pazar hariç) günlere dağıtım yapılacak
bu işi 15 kamyon belirledim. her kamyonun plaka ve dara listesi var.

böyle bir çalışma excelde herhangi bir destekle yapılabilir mi

mesela bir kamyonun darası 15000 kg kantardan tartım fişi 2. ağırlığı 60000 kg olunca net ağırlığı = 60000-15000=45000 Kg yani 45 ton yapıyor.
15 kamyon kullanılıp belirlenmiş tarihlere dağıtımlar yapılabilir mi

her gün için kaç sefer olacağı ile ilgili bir kriter yok bir gün 7 sefer olabilir başka gün 3 sefer olabilir.

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba modeste,

aşağıdaki formda bir tablo işinizi çözer.

otomasyon olabilmesi birden çok şeyin ya önceden belirli olması yada her sefer için yarı manuel ( elle girilerek) istediğiniz şekilde sonuç elde edebilirsiniz.

örneğin tarihler belli mi? (yani toplam kaç gün olacak. 7 ayın içindeki resmi tatiller, hafta sonu vs. düşüldükten sonraki kalan her gün için mi? dağıtım yapılacak)

kamyon daraları her tartımda sabit mi? alınacak. örneğin 1. kamyon 1. günde 1.seferde 15 ton dara var iken 2. seferde yine 15 ton mu? olacak. Ki bende bu tartım sektörünün içinde imalatçıyım asla 1 .tartımdaki seferler birebir aynı olmaz. (örneğin şoför değişse bile biri 80 kilo bir 100 kilo fark eder.) tekerdeki çamur vs. bile fark ettirir. 1. seferde branda ile girse, 2. sinde brandasız girse fark eder. Yani sabit daralı tartım şartlarını kesinlikle sağlıyor musunuz? Bu durum verdiğiniz bilgilerde net değil?

Tahmin ediyorum ki siz bunları öngörmüşsünüzdür. Velhasıl tablo aşağıdaki gibi olup, gün gün sayfalar oluşturulup, gün sonunda Kalan dağıtılacak toplam yük (ton) değeri bir sonraki günün sayfasındaki Toplam yük (ton) karşısındaki hücreye girilir. Yeni gün için kamyon başına sefer sayısına göre tartım sonuçları girilir. 25000 ton bitene kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

kamyonlara yük dağıtma.jpgkamyonlara yük dağıtma.jpg

Son düzenleme:

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
çok değişkenli bir durum evet
ben bu soruyu sorduktan sonra kendim çalışmanın sonlarına gelmiş bulunmaktayım. yaptıklarımı aşağıda yazarsam
1-) her kamyonun darası sabit olacak (kenarda bir tabloda 15 plaka belirledim ve 15 plakanın darası-ilk giriş tarihi-ilk giriş saatini içeren yardımcı bir tablo yaptım.
2-) tatiller (resmi+pazar) hariç her güne imalat yazdım ama bazı günler 1 sefer 1 plaka bazı günler 4 sefer 4 plaka bazı günler 7 sefer 7 plaka gibi değişken yaptım (belirlediğim 15 plakaya numara verdim ve ratsgele numara yazıp plakaları listeden çektim).
3-) bazı ayların toplamı 4000 gibi bazılarının 3000 ton gibi olmasını manuel belirledim

not : sizin eklediğiniz gibi resim nasıl ekleniyor iletiye

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025

225633

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
üstteki tablom yaklaşık 700 satırlık bir tabloya dönüşecek
sizin gibi resim eklemeyi beceremedim. nasıl yapılıyo

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba,
resim eklemek için 2 yol kullandım.

1. paint veya paint.net gibi bir resim düzenleme programında eklenecek resim çerçeve şeklinde seçilir. Ctrl+C ile kopyalanır. Sonra mesaj yazdığımız panele Ctrl+V ile yapıştırılır.
2. yukarıdaki resimde olduğu gibi önce 1 işaretli düğmeye sonra 2 veya 3 nolu düğmelere (işlemlere) geçilerek resim eklenir.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
bu resim ekleme
excelin ekle ekran görüntüsü sonucu oluşan görüntü olabiliyor mu

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili