Soru Pos Bloke Takip

Excel Vers. ve Dili
2016 İngilizce
Merhabalar,

Gönderdiğiniz dosyayı benim gibi bir çok kişi incelemiş olsa gerek. çözüm üreten olmuş olsa dönüş sağlanırdı diye düşünüyorum.

Fakat şu var. Ben incelediğim bu dosyada tam olarak ne yapılması isteniyor anlayamadım. çok karmaşık olmuş. çok daha basit düzeyde adım adım anlatılırsa belki o zaman çözümler üretilebilir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Yanlış anlaşılmasın, kimseye emri vaki şeklinde bir yaklaşımda bulunmadım bulunamam da zaten. Karmaşık olmasının nedeni, örnekten kaynaklanmıyor çünkü; blokeli çalışan firmaların pos işlemlerini takip edebilmesi için gerekli bir çok şartın oluşması gerekiyor. Örneğin: Bloke gün sayısı, (Her bankanın hesaba geçiş günü ve şartı farklı) + Kesinti oranı (Her bankanın taksit sayısına göre oranlar değişir) + Kesinti sonrası tutarın taksitler halinde takibi (Bankalar iş günü, tam iş günü veya bu durumlar dışında bloke tutarlarını taksitler halinde hesaba aktarmakta) vb... Çook emek isteyen zahmetli ama bir o kadar da çok kişinin araştırıp bulamadığı bir önemli konudur bu. Yapandan da uğraşıp yapamayandan da Allah razı olsun...

Excel Vers. ve Dili
2016 İngilizce
Ben anladığımı ve anlamadığımı söyleyeyim. en aşağıdaki 26. Satırdaki durumu örnek verecek olursak. burada banka garanti yazılmış. garanti yazıyorsa zaten oranlar sayfasında bonus sütunu altındaki bilgilerinden veri gelmesi gerekiyor. gerekiyor ama mesela Bloke sayfasına G sütununa 6 sayısını hangi koşula göre getirecek? ya da buraya taksit manuel mi yazılıyor. zaten taksite gelen değer belli olursa diğer veriler getirilir diye düşünüyorum. bu g sütununa girilmiş taksit koşuluna göre J sütununa Oran % kısmı yine getirilebilir. sonrasında K sütununa j oranına gelen orana göre E sütunundaki miktara göre hesaplama yaptırarak yazdırabilirsin. L sütununa ise bu kesintiyi hesaplattırdıktan sonra E sütunundaki toplam rakamdan K sütunundaki kesintiyi çıkarıp yazdırabilirsin.