Print Area Alani Belirlemek -acil-

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
Arkadaşlar bir konuda acilen yardıma ihtiyacım var.

Makro ile print alanı seçmeye çalışıyorum ancak kullandığım dosyada pivot table var.

Pivot table ile seçtiğim her seçenekten sonra filter lanmış bilgiler için print alanı belirlemesi gerekiyor. (Q15 alanı boş olmayan alan diğerlerinde boşluk olduğundan select yapmam imkansız. O yüzden Q15 i seçili alanı belirlemek için kullanıyorum)

Fakat ben sadece seçili alan için print area belirle diyemiyorum. Aşağıda göründüğü gibi bir alan girişini zorunlu bırakıyor.

Ben ise sadece aşağıdaki kod ile select edilmiş alanı print area olarak belirlesin istiyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Range("Q15").Select
Range(Selection, Selection.End(xlDown)).Select
Range(Selection, Selection.End(xlToLeft)).Select ActiveSheet.PageSetup.PrintArea = "$Q$15:$A$1500"

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
arkadaşlar bunun bir çözümü yokmudur? yapılması mümkün değilmi?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
Nihayet çözümü buldum.. Belki merak eden başka arkadaşlarda vardır diye çözümü yollamak istedim

Bu pivotta olduğu gibi filter lı alanlarda da kullanılabilir. Bunu kullanırken ilk verilen kolonun dolu olması gerekmetedir. Oradan seçili alan yaratacağız.

Sub ALANBELIRLE()

Range("A2").Select 'Bu kolonun tamamı dolu olmalıdır

Range(Selection, Selection.End(xlDown)).Select 'A kolonunda en son değer girilmiş satıra kadar tarar

Range(Selection, Selection.End(xlToRight)).Select ' A kolonunun yanından en sağdaki bilgi girişi olan yere kadar alanı tarar

ActiveSheet.PageSetup.PrintArea = Selection.Address
ActiveWindow.SelectedSheets.PrintOut Copies:=1, Collate:=TrueEnd Sub

'Yukarıdaki kodda seçili alanı yazdırma alanı olarak belirler. Eğer manuel seçili alan yaparsanız sadece bu iki kodu kullanmanız yetecektir.

End sub

Umarım yararlı olur