Proforma faturamı excelde yazmak istiyorum ama nasıl ?

:yardim: Bana yardım edecek bir arkadaş...
Her zaman fiyat listeleri karıştırmaktan bıktım.Dosyayı gönderecektim ama onuda beceremedim Galiba hata bende beceriksizim...

X

xxrt

Misafir
Merhaba Hoşgeldin.Hüseyin Beyin verdiği link size uygun bir link ama tam sonuç almak istemişsiniz..
Sorunuz:

Sayfa1 de bulunan A14 hücresine kod numarasını yazdığımda B14 ve D14 hücresine;
Sayfa 2de bulunan B2 ve G2 hücresindeki bilgilerin yazılması ...
Fakat bu kod numaraları karışık olabilir.
Mesela Sayfa 1 de A2 hücresine Sayfa 2 de bulunan Herhangi bir kod numarasını yazmak gerekebilir.

Soru Þeklinizin Bu veya benzeri türde olması halinde Kesin Cevap alacağınızı bu vesile ile hatırlatmak isterim.. :)

Cevap:

Sayfa1 B14 Hücresine Þu Fonksiyonu yazın.
Kod:
=EÐER(A14="";"";DÜÞEYARA(A14;Sayfa2!$A$2:$G$1374;2;YANLIÞ))
Sayfa1 D14 Hücresine Þu Fonksiyonu Yazın.

Kod:
=EÐER(C14="";"";EÐER(A14="";"";DÜÞEYARA(A14;Sayfa2!$A$2:$G$1374;7;YANLIÞ)))
Sayfa1 E14 Hücresine Þu Fonksiyonu Yazın.
Kod:
=EÐER(C14="";"";EÐER(EHATALIYSA(D14*C14);"";(D14*C14)))
Fonksiyon olarak Girdiğiniz Tüm Hücreleri.Aşağıya Ã?teleyin.Yani Hücrenin Sağ alt köşesine Maousla geldiğinizde + İşareti oluşacak,bununla Aşağıya sürükleyin.
Daha sonra A14 Hücresine Gireceğiniz kod numaraları istediğinizi verecektir..
Ã?nemli olan bir konudaha Var Yukarıdaki formüllü hücreleri korumalaı yaparsanız formülcağızlarınıza zarar gelmez..Yani Hücreleri kilitleyin..
Dosya ekte..

Sayın XXRT Yardımlarınız için çok teşekkür ederim ..Dediğiniz gibi Hüseyin beyin verdiği formül doğruymuş. Akşam sonuca ulaştım.Kendi hatamdan kaynaklanan nedenden dolayı başarılı olamamışım. Olmayan kod yazdığımdan dolayı boş yazıyordu.Düzelttim... Gönderdiğiniz dosya için ayrıca çok teşekkür ederim ..Sizlerin sayesinde ayrıntılı bilgi sahibi oluyoruz.. :hey: :bravo:

Sevgili XXRT...teşekkürler....bana da oldukça faydalı oldu bu dokuman. Ancak SAYFA 1 de kod sütünu Sayfa 2 deki kodların hepsini almıyor . goremiyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Teşekkürler....
not : Degeri manuel olarak giriyorum ancak girildiginde "A kullanıcısı sınırlanmış Degere sahip" Diye hata veriyor.... bunu nasıl Sayfa 2 deki her degere icin dogru olacak sekile getirebiliriz?
tekrar tekrar teşekkürler

sayfa 2 ürün sayısı artınca

Merhaba,
bu fatura sayfasını indirdim ve üzerinde biraz oynama yapmaya çalıştım.
Benim sorunum sayfa 2 deki ürün sayısını arttırınca (2000 adet kadar) sayfa 1 de A1 sütununda yalnızca bi kısmı görünüyor diğerleri görünmüyor .Niye olabilir , neyi düzeltmek gerekir.
Teşekkürler