program yavaş açılıyor

1 yıldır kullandığım excel ile düzenlediğim personel izin programım vardı. ne olduysa bu gün çok çok yavaş açılmaya başladı. ağ üzerinden ofis 2003 kullanan diğer arkadaşım şimdi izin programını açamıyor. buna neden ne olabilir ve lütfen çözüm. 130 personelin 1 yıllık izin dökümü var sorun çıkarsa tüm bunları kaybederim:((((

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Merhaba,
Eğer büyük datalarla uğraşıyorsanız ve formüller çok ise, dosyada her değişiklik yapıldığında excel otomatik olarak hesaplayacaktır. Bu da excelin yavaşlamasına neden olur. Hesaplamayı otomatikten çıkartıp el ile hesaplamayı seçebilirsiniz. (İstediğiniz zaman F9 ile hesaplamayı yapabilirsiniz.)
Formül yerine mümkün ise makro kullanın bu yavaşlamayı önemli ölçüde azaltır.
Kullanmadığınız satırlardaki formülleri silin. Gerektikçe çoğaltın. Veri girilmemiş satırlardaki formüller yavaşlama nedenidir.
Biçimlendirmeler dosya boyutunu büyüterek yavaşlamaya neden olur.
Spam veya virüs olabilir.
Disk birleştirme (defrag) yararlı olabilir.
Bunlar yeterli olmazsa;Dosyanızda yapısal bir bozukluk olabilir. Yeni bir dosya oluşturun ve sayfalardaki çalışma alanlarınızı kopyalayarak yeni dosyaya yapıştırın.
Bütün bunlardan sonra da yavaşlama varsa ya dosyanız gerçekten çok büyüktür ya da bilgisayarınızın donanımı (işlemci, bellek vb. gibi) sorunlu olabilir.
Ayrıca bilgisayarınızda yüklü yazıcı sürücüleri ile Excel'e yüklenmiş olan çeşitli eklentiler de bu yavaşlamalara neden olabilir. "Excel /safe " ile excel'i çalıştırıp dosyayı açtığınızda bu yavaşlama ortadan kalkıyorsa eklentilerden şüphelenebilirsiniz.

Kolay gelsin.

yukardaki saymış olduğunuz sebepler bu yavaşlamaya neden değiller. evet çalışma sayfam büyük her personel için bir sayfa var ama 1 yıldır böyleydi. içersinde makroılarım ve modillerim var.. bu sabah ne olduysa bir anda oldu normal zamanda 10 - 15 saniyede açılan program şimdi 2 dk dan fazla sürüyor. başka sayfaya almayı denedim ama makrolar çalışmadı yada yine ordan aldıuğı için yavaşlama oldu. donanımdan kaynaklanmıyor 1 yıldır bu pc yi kullanıyorum ve programıda 1 yıldır kullanıyorm... hasar var ise bunu kurtarma yolu nedir şimdi açılıyor ama heran kaybedebilirim endişesi var.. ani yavaşlamaın sebebini bulamadım. birde kaydederken normal ama ilk açılırken işkence.. ayrıca ilginize teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Ctrl+End tuşarına her sayfada basarak sayfa sonlarına bir bakın.
İstemeyerek te olsa herhangibir sayfada bilgi varsa dosya büyümesine neden olabilir.
Denemekte fayda var.

konu dosya büyüklüyü değil. bu dosyanın büyüklüğü her zaman böyleydi ne olduysa bir anda oldu şuan ki boyut 20.000 kb ama sorun ondan kaynaklanmıyor eğer üstadlarımızdan bu konu ile ilgilenecek varsa dosyayı gönderebilirim..

Şunuad asöyliyeyim şuan kullandığım ofis 2007 ve görünüm sekmesinden özel görünüm kısmından bir seöenek işaretlediğimde bu hale geldi lütfen incelemeyi bu noktadan yaparsanız daha yararlı olacak

Son düzenleme:
Uzman arkadaşlar bu konu ile ilgilenmiyor sanırım. yada bu bölüme bakmıyorla.. hiç fikri olan yok daha önceki tavsileleri yatım ama işe yaramadı

ofis 2007 görünüm menüsünden öel görünüm sebep olabilirmi buna nasıl düzeltebiliriz??

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Forumda excel 2007 versiyonunu kullanan arkadaşlarımızın sayısı çok fazla değil. Bu sebeple size yardımcı olamıyorlar sanırım. Ama diğer arkadaşların bahsettiği gibi eğer hesaplamada zaman alacak formüller kullanıyorsanız ve sürekli veri girişi yaparak satır sayınızı arttırıyorsanız söz ettiğiniz yavaşlama mutlaka gerçekleşecektir.

Eğer çok özel bilgiler içermiyorsa dosyanızı sıkıştırıp foruma eklemeyi deneyin yada boyutu büyük olduğu için ekleyemezseniz dosya paylaşım sitelerinden birine ekleyip linkini burada verirseniz belki farklı çözüm önerileri gelebilir.

Tşk ederim ilginize sayın KORAY. ancak dosyanın büyüklüğünden kaynaklanmadı bir anda olan bişey daha önce de yazmıştım. ve sıradan yavaşlamada değil. şuan da ofis 2003 le açmıyor zaten daha önce ağ da diğer bilgisayrda 2003 vardı ve arkadaşım ordan kullanabiliyordu ama artık açamıyo yani ofis penceresi geliyor ama içeriği göremiyor. özel görünümlerde bişey var ama çözemedim maalesef:(

Excel Vers. ve Dili
Windows-XP_TR Ofis-2007_TR
ofis 2007 açılmayan dosya

ofis 2007 açılmayan dosya için şunu denermisiniz? ofis 2007 ile boş bir dosya açın.sol üst köşedeki ofis düğmesine tıklayın. pencereden <AÇ> tıklatın.açılan pencereden dosyanızın (açılmayan dosya) yerini bulup üzerine mausla bir kere sol tıklayın.sağ alt kısımda <AÇ> kutucuğu aktif olacaktır.bu kutunun içinde <AÇ ve ONAR> tıklayın.açılan kutuda <ONAR> tıklayın.bu işlem verilerinizin kurtulmasını sağlayacaktır.EXEL'in dosya onarma ve veri kurtarma yardım menüsüdür.inşallah işe yarar.yaramazsa sorunu başka yerde ararsınız.kolay gelsin.! NOT:bozuk da olsa dosyanızın yedeğini alın.

Son düzenleme:
maalesef kambozlu oda i&#351;e yaramad&#305; link ide inceledim ama benim derdime deramn olmad&#305;. nerden kaynakland&#305;&#287;&#305;n&#305; anlayabilsem. t&#351;kler yine de

Excel Vers. ve Dili
Windows-XP_TR Ofis-2007_TR
dosyan&#305;z&#305; foruma eklemekte bir sak&#305;nca yoksa ekleyip yard&#305;m almay&#305; denermisiniz.burda &#231;ok de&#287;erli uzmanlar var.belki bir &#231;are bulunabilir.Yada ofis program&#305;n&#305;z lisansl&#305;ysa microsoft ofis yard&#305;m sitesinden yard&#305;m almaktan ba&#351;ka &#231;are yok gibi.sorununuzu detayl&#305; bir &#351;ekilde yaz&#305;p mail adresinden veya ileti&#351;im adresinden y&#252;zy&#252;ze yard&#305;m almay&#305; denemekten ba&#351;ka &#231;are yok galiba.belki kendi &#231;&#246;z&#252;m&#252;n&#252;z&#252; burda bulabilirsiniz.orjinal yaz&#305;l&#305;ma sahipseniz &#351;u linklerden yard&#305;ma ula&#351;abilirsiniz. kolay gelsin. http://office.microsoft.com/tr-tr/help/FX100485361055.aspx http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support

Son düzenleme:
Yaz&#305;c&#305;n&#305; Kald&#305;r ve Tekrar y&#252;kle d&#252;zelecektir.