programı internet üzerinden paylaşma

Excel Vers. ve Dili
office xp
arkadaşlar
hazırlamaya çalıştığım bir programı internet üzerinden farklı 6 kişinin kullanması lazım.
bu konu ile ilgili formda bazı açıklamalar vardı fakat arama yaptığım halde bulamadım.

access de hazırladığımız bir programı internet üzerinden nasıl paylaşacağımıza dair döküman olan varsa paylaşabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Uzman Olan Bİrİ Bu Konu İÇİn Bİr Önerİde Bulunabİlİr Mİ Çok Ehemnİyet Arzeden Bİr Konu Bu

TeŞekkÜrler

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Arkadaşlar bu işi mdb ile yapmak için bu formda birçok defalar konuştuk. Araştırırsanız bulacaksınız. Fakat ben bu işin öyle olamadığını söylemek isterim. Çok zorlanırsınız. En iyisi -tabii illa Access ile yapacaksanız- access projesi olarak yapmak. Uzantısı mdb değil adp olacaktır. İçerisinde sql server kurulacak, verileri sql server yayınlayacaktır. Ama hız mükemmeldir.

Bir diğer alternatif de programı windows server 2003 kurulu bir makineye yükleyip uzak kullanıcılarla (Tabii terminal lisansları olması gerek) bu işi yapmak. En ideali de bence 2.nci yöntemdir. Fakat aynı anda 6 kullanıcı da bağlanacaksa o zaman 1. yol tek alternatiftir. 1. yöntemde arayüzler kullanıcı makinelerinde, veriler ise serverde bulunur. İki taraftan birinde de sql server çalışıyor olmalıdır.

Siz bu işi yapmaktaki amacınızı biraz daha açarsanız ben de sizin durumunuza göre biraz daha fazla ayrıntıya girip açıklama yapabilirim. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2003
Ben mehmetdemiral arkadaşımıza katılıyorum bende sql ve mdb kullanıyorum

normalde sql ve adp kullanılmalı ama adp olay biraz farklı tamamen sql yapısı hakim ama mdb yi odbc ile sql ile kullanıyorum bir sorun yok...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sevgili pcman.. Mdb'yi ODBC üzerinden SQL servere bağlamak ve veri yazmak herkesin kolaylıkla yapacağı bir bağlantı sistemi değil. Ama Access ile Proje oluştutup adp uzantılı bir dosyayla çalışmak daha kolay. Sadece SQL server kurmada biraz sorun yaşayabilirsiniz. Ben onu çok daha basit bir yöntemini şöyle bulmuştum. Bildiğiniz LOGO Alınteri Windows versiyonun demosunu kurun. Bu sırada otomatik olarak sql server yapılandırması çok kolay biçimde ve el değmeden kuruluyor. Sonra ona veri yazmak ve dosyalarınızı yerleştirmek ayrı bir yazı konusudur.

Excel Vers. ve Dili
2003
Aslında projeyi mdb yaptıktansonra pc sql server kurup şifresini bilmek yeterli

mdb versiyon yükseltmede kendisi sql server veri tabanını oluşturuyor ve ister odbc istersen bir bağlantı dosyası hazırlıyor tüm tabloları sql bağlıyor

adp çok güzel ama yapı sql olduğu için sorguları vs. aynı şekilde işletemiyorsun

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Evet.. Zaten tablo-form-rapor ve makrolar aynı ama sadece sorgular birbirine uyumsuz.. O yüzden sorguları tekrar yazmak gerekiyor.