Puan Sıralamasına Göre Kura Çekme

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Arkadaşlar merhaba.
Satrançta olduğu gibi bir kura çekimi yapmak istiyorum.
İlk hafta kura çekimi rastgele olmakta. İlk haftadan sonra puan sıralamasına göre her hafta kura çekilecek.
Örneğin 2. hafta için
1-2
3-4
5-6
...
şeklinde olacak.
Bir oyuncu başka bir oyuncu ile 2. defa eşleşmemeli.

Örneğin 5. hafta kura çekiminde
1. sırada yer alan kişi 2, 3 ve 4 sıra ile daha önce oynamış ise 5. sıradaki ile karşılaşacak.
2. sırada yer alan 3, 4, 6 ve 7. sıra ile oynamış ise 8. sıra ise oynaması gerekiyor.

Ama kura belli bir hafta sonra tıkanıyor. Burda ekstra koşul tanımlamak gerekiyor. Ben sadece tek seçenek kalan oyunculara öncelik veriyorum ama yine de tıkanıyor.
245302
Görselde tıkanma söz konusu. Çünkü Erhan, İsmail ve Murat'ın tek seçenekleri Yusuf. Yusuf sadece biriyle oynayabileceği için kura hata verecektir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2013 TUR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-06-2024
Karşılaştırmalar her hafta işlenecek
Sıralama puanla değişeceği için karşılaşma matrisinde kontrol isim isim kaçıncı satır sütunda olduğuna bakılacak
İlgili yerde karşılaşma yapıldıysa yapamaz ya da yapabilir diye ibare gelecek
matris sayfasında eşleşen rakipler 1 değeri alıyor
hafta 1 sıralamasıyla yapıldığı için isimler aynı sırada değil

Özetle n'inci hafta için şöyle bir formül geliyor her satıra ve en yüksek puandan başlayarak kimlerle karşılaşabilir onu söylüyor
=İNDİS('Hafta n Matris'!$A$1:$G$7;KAÇINCI(B$1;'Hafta n Matris'!$A$1:$G$1;0);KAÇINCI($A2;'Hafta n Matris'!$A$1:$A$7;0))
1 olan değerler karşılaşmış ama istersen zorla karşılaştırma yine verebilirsin sadece öneri

Ali

Osman

Veli

Batu

Ayşe

Esra

Ali

1​

1​

0​

0​

0​

0​

Osman

0​

1​

0​

0​

0​

0​

Veli

0​

1​

1​

0​

1​

1​

Batu

0​

0​

0​

1​

0​

1​

Ayşe

0​

0​

0​

0​

1​

0​

Esra

0​

0​

0​

0​

0​

1​

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Öneriniz için teşekkür ederim. Eşleşme yaparken diğer koşullara da bakması gerekiyor. Bir eşleşme yapınca diğer olasılıkları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu kurada Arafat ile Ömer eşleşmemesi gerekiyor. Son eşleşmeye kadar hata vermiyor. Ama hatanın kaynağı bu eşleşme.

245312

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Sonuca ulaştım gibi. Burada bulunsun. Hata bulursam düzenlemeyi yaparım.

Ekli dosyalar