Raporda metni iki yana yaslama (dağıtmadan)

Arkadaşlar, Word'de olduğu gibi raporda metni iki yana nasıl yaslarız.Bilgisi olanların yardımını rica ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Selam İçetiner

Nasıl olacak?.worddekini de bilmiyorum.Bir örnek ekle istersen. :arkadas:

Araştırmalar sonucu buldum.Başka arkadaşlara lazım olabileceğini düşünerek buraya ekliyorum.

Merhabalar metni iki yana yaslamakla ilgili dosyayı indirdim. Ama pek bir şey anlayamadım. zannediyorsam ole nesnesi. kendi raporlarımda nasıl kullanabilirim iki yana yaslamayı? Gayem, daha önce sorgudan hazırlamış olduğum raporlardaki paragrafları iki yana dağıtmadan yaslamak.
Sayın İÇETİNER yardımcı olursan sevinirim.

Merhaba,

1-RTF2.Ocx dosyasını Sistem32 klasörüne yapıştırın.
2-Access dosyasını açın.

a-Araçlar/ActiveX Denetimleri -Kayıt yap düğmesine basın ve RTF2.OCX dosyasının sistem32 klasöründeki yerini gösterin.

b-Access dosyasını kapatıp-açın.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim. İÇETİNER
dediklerinizin aynını yaptım, göndermiş olduğunuz access dosyası için RTF2 araç çubuğu oluştu. Ancak daha önce hazırlamış olduğum raporların hiçbirisine bu araç çubuğunu uygulatamadım. Daha doğrusu diğer raporlarda bu araç çubuğunu oluşturamadım. göndermiş olduğunuz acces dosyasının içinde 2 modül var zannediyorsam bu modülleri diğer acces dosyaları tanımıyor. Modüller konusunda da hiçbir bilgiye sahip değilim yardım olursan sevinirim. Saygılar.....

Ã?MER KUZU

Merhaba :hey:

RTF2.OCX dosyasını sistem32 klasörüne yapıştırıp Araçlar/ActiveX Denetimleri bölümünden kayıt yaptıktan sonra oluşturduğunuz rapor veya formlarda kullanacağınız metin kutusunu "Araç" denetim panosundaki "Diğer Denetimler" başlığı altından "RTF2 Control" nesnesini seçerek yapmanız gerekir.Birinci mesajımda bu konudan bahsetmeyi unuttum.Kolay gelsin.

merhabalar Sn. İÇETİNER :yardim:
dediklerinizi yaptım. Rapora RTF2 control nesnesini yerleştirdim. Ancak Ondan sonrasını getiremedim. Accesse yeni başladım. Ole nesneleri konusunda bilgim yok. birde pek fazla ingilizce bilgim yok.
Sn. İÇETİNER,
Ben Tekirdağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda katip olarak görev yapıyorum. İnfaz kalemindeki işlerimi yapabilmek için Yaklaşık 130 Mb tan oluşan bir infaz programı yaptım. İnfaz programında raporların çoğunluğu yazışmalardan oluşuyor. Þu an itibariyle programın son safhasındayım. Tek eksiğim metinleri iki yana yaslamak

Merhaba :hey:

Ã?rnek dosyayı tam incelemediğini düşünüyorum.

("clsRTFToolbar" ve "modRTF2ToolBar" isimli modülleri yaptığın access dosyasına yapıştırdın mı ?)

Sn. İÇETİNER,yardımcı olduğun için nasıl teşekkür edebileceğimi bilmiyorum. Henüz internete bugün girebildim. Günlerden beri yoğunluktan başımı alamadım.dosyayı şimdi indirip denemeye başlayacağım. Yardım severliğinden ötürü minnettarım.
Saygılar......

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Sayın icetiner;
Ã?ncelikle emeğiniz için teşekkür etmek isterim.

Benim rtf control nesnesi ile ilgili bir sorum olacak:
Formda ve rapor sayfamda iki tane rtf control nesnesi olması gerekiyor.
Ekte gönderdiğim örnek dosyadan da anlaşılacağı üzere bunları raporda görüntülediğimde rtf control nesneleri (metin kutuları gibi) içeriğe göre otomatik büyüyük küçülmüyor. Yani CanShrink ve CanGrow özelliği yok.

Rapor üzerindeki rtf control nesnelerini otomatik olarak nasıl büyütüp küçültebiliriz?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sevgili sinbade sen benden bir adım öndesin yanına gelmem lazım.
(RTF araç çubuğunu bile oluşturamadım. lütfen yardım
daha sonra ibrahim Bey'le yazışırım..) :yardim:

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Dostum sayın icetiner'in görüntülü olarak anlattığı dosyayı indir. orda gördüklerini aynen yaparsan rtf araç çubuğunu rahatlıkla oluşturabilrsin. Ancak öncelikle gönderdiğim rtf2.ocx dosyasını tanıtman gerekiyor. Bunun için önce gönderdiğim dosyayı sistem32'nin içine yapıştır. Sonra Access içerisinde; Araçlar => ActiveX Denetimleri => Kayıt yap de ve bu rtf2.ocx dosyasını göster, tamam de. icetiner'den öğrendim bunu sağolsun... kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sevgili sinbade RTF2 sistem dosyası bende var zaten ama gidiş yolum mu yanlış bilemiyorum araç çubuğu sizin örnekte ve içetiener'in örneğinde araç çubukları menüsü üzerine sağ fare ile tıklayınca görünüyor. Bende çıkmıyor.
siz bana icetiner'in görüntülü olarak anlattığı dosyayı indirdi iseniz gönderin

e-mail adresim:ayhan_kara38@mynet.com

SEVGİLER, SAYGILAR, SELAMLAR.... :eek:k::

Merhaba,

Aşağıdaki kodları Formun belirttiğim yerlerine yapıştırın.

YÜKLENDİÐİNDE

' Using public functions in the modRTF2Toolbar module instead of
' class based WithEvents to monitor the RTF2 ToolBar.
'Set TB = New clsRTFToolbar

' Open the RTF Toolbar
On Error Resume Next
DoCmd.ShowToolbar "RTF2", acToolbarYes
--------------------------------
KALDIRILDIÐINDA

'Set TB = Nothing
' Close the RTF Toolbar
On Error Resume Next
DoCmd.ShowToolbar "RTF2", acToolbarNo

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sevgili icetiner, bu sorunun yanıtı sende biliyorum ve yine sana soruyorum?

ben sizin örneğiniz üzerinde bir form yada rapor oluşturduğum halde yeni nesneye
diğer araç kutusu seçeneklerinden RTF nesnesi ekleyip kaynağını tablo1 deki bir alan olarak (mesela:sizin örnekte olduğu gibi (metin)) tanımladığımda (ve load olay yordamı ve unload olay yordamlarını kopyaladığım halde)yeni eklenen formda metni göremiyorum.
birde birinci sayfada bahsettiğiniz yerden görsel eğitim (yardım dosyanızı) indiremedim. şey beceremedim demek daha doğru olur sanırım.
zahmet olacak ama bana e-mail atarsan yada detaylı olarak burada açıklarsan sevinirim. ayhan_kara38@mynet.com.
SEVGİLER ESENE KALINIZ. :yardim:

Merhaba,

Ã?rnek uygulamayı indirirseniz işi çözeceğinizi zannediyorum.
İndirme işlemi için resimde belirttiğim 1 ve 2. işlemi yapınız.Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Teşekkürler icetiner.

olayı çözdüm, sana başka birşey sormak istiyorum. (Aslında çapraz görüşüyoruz.
senin evinde net var benim işyerinde)

indirdiğim görsel eğitimi nasıl hazırladın? belli bir programı var herhalde eğer var ise banada gönderirsen sevinirim :mutlu:
birde başka yerde(herhalde örnek accesslerde) gördüm access'in exe yapılışından bahsetmişsin kodlar sayfasından Add-Ins manager altında açılan pencerede nesne yokki paketleme yapabilelim ben bu pencerenin sadece visual basic'de dolu olduğunu gördüm. buraya eklenmesi gereken referans yada başka bir sistem dosyası mı lazım?
ADO, ADODB, DAO bunlara biraz yabancıyım. İsteğim sizden, bu olayı siz yapabildiyseniz. tarifinizi bekliyorum.
bahsettiğiniz site PC net dergisinde anlatılan bir yöntem ama birşeyler eksik
ÞİMDİDEN TEÞEKKÜRLER. SİZE.... :yazici: :hey:

Sayın İ.ÇETİNER, bahsini yaptığım dosyayı indirmeyi beceremedim. İngilizce yazılar içeren bir site çıktı karşıma, a mail istiyor. şifre istiyor bana garip geldi. Þu ana kadar metni iki yana yaslamayı beceremedim. araç çubuğu da yan tarafta veya üst tarafta gözükmüyor. Accesse yeni başladım. Zannediyorsam yönlendirmelerle bu işi öğrenemeyeceğim. Bu konuyu mümkünse sıfırdan başlayıp accessi hiç bilmeyen birisine nasıl anlatırsan o şekilde anlatırsan ya da bahsini yaptığın dosyayı indirme konusunda bilgi verirsen ziyadesi ile memnun olurum. Saygılarımla...