Rastgele ve Tekrarsız Menü Oluşturma

Excel Vers. ve Dili
Excel 365 / Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Ben çorbalar ile ilgili menü oluşturmak istiyorum. Çorbaların isimleri excel dosyasında farklı bir çalışma sayfasında olacak ve kırmızı & beyaz çorbalar olarak 2 farklı sütunda isimleri yazacak. Menü sayfasında günler yazacak ve onun altında çorba isimleri olacak. Menüye çorba isimlerini diğer sayfadan rastgele ama tekrarsız olarak çekmesini istiyorum. Ama kırmızı ve beyaz çorbalar farklı satırlarda olacak. Örneğin; a1 ve g1 arasında ilk hafta tarihleri yazacak. a2 ile g2 arasında kırmızı çorbalar, a3 ile g3 arasında beyaz çorbalar yazacak. Sonra a4 ile g4 arasında ikinci hafta tarihleri olacak. a5 ve g5 kırmızı çorbalar, a6 ve g6 beyaz çorbalar gibi.... Formüllerle bir şeyler denedim.

Sıkıntıyı şurada yaşıyorum;

Çorba isimlerini rastgele çekince 1. haftada ki kırmızı çorbalarda aynı çorbayı birden fazla yazabiliyor. Beyaz çorbalar içinde aynısı geçerli. Rastgele yapıp tekrarsız yapınca da bu sefer 1. haftadaki kırmızı ve beyaz çorbalar tekrar etmiyor. Ama 2. haftadaki çorbalar ile aynı oluyorlar.

Sonuçta şunu yapmak istiyorum;

Her haftanın beyaz ve kırmızı çorbaları kendi içinde rastgele ve tekrarsız olsun. Ama 1. hafta kırmızı çorbaları ile 2. hafta kırmızı çorbaları birebir aynı olmasın ya da 3. ve 4. hafta çorbaları... Ama şu olabilir. 1. haftanın salı günü çorbası ile 2. haftanın pazar çorbası aynı olabilir.

>>> Örnek dosya <<<

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
365 kullanıcısı olduğunuzdan
365 işlevlerini kullanarak çözüme gidebilirsiniz.

Sonuçlar her satırda 7 sütun şeklinde dökülmeli gelir. O nedenle, önce, sayfanızdaki rastgele ürettiğiniz değerlerin tamamını silin.

Kırmızı çorbalar için (A2 hücresine yazın)
Kod:
=AL(SIRALAÖLÇÜT(SATIRA(ÇORBA!$A$2:$A$14);RASGDİZİ(;SATIRSAY(ÇORBA!$A$2:$A$14)));;7)
Beyaz Çorbalar için ise (A3 hücresine yazın)
Kod:
=AL(SIRALAÖLÇÜT(SATIRA(ÇORBA!$B$2:$B$14);RASGDİZİ(;SATIRSAY(ÇORBA!$B$2:$B$14)));;7)
A2:A3 seçin ve A6:A7, A10:A11 ve A14:A15 aralıklarına kopyalayın.

Ekleme :
Örnek Dosyanızı da ekliyorum..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 / Türkçe
Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Sayenizde yeni bir şey daha öğrendim :) Bunları başka yerlerde de kullanmayı deneyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiğime sevindim
İyi çalışmalar sizlere...