recordset ve türevleri

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 İngilizce-Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,

Ben access te modül kullanarak veri tabanını güçlendirmek istiyorum. Ancak arama yaparken(text kutusu veya combo içinde) sanırım recordset yapısını kullanmam gerekiyor. Bu konuda bana mantığını anlatacak açıklama yapmanız veya bi kaynak göstermeniz mümkün mü?

Dim rs As Object

Set rs = Me.Recordset.Clone
rs.FindFirst "[KOD] = " & Str(Nz(Me![Liste45], 0))
If Not rs.EOF Then Me.Bookmark = rs.Bookmark

mesela bu arama kodları kopyalayarak aldım.. ancak vb bilmeme rağmen çok anlam veremedim.

Ekstra olarak docmd komutunun mantığını nereden öğrenebilirim.

şimdiden teşekkürler..

Selcuk..

Excel Vers. ve Dili
acesse
bilmiorum kardeş ben biiliom ama bu record set bir türlü anlayamıom

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mehmet2c1,

Biz bu forumda mümkün olduğu kadar düzgün Türkçe ile mesajlaşmaya çalışıyoruz. Bu konu zaten forum kurallarının içinde de var.

Sizden ricam düzgün Türkçe ile yazışmanız.

Sayın carpediem,

Gelelim sizin sorduklarınıza:

Kod:
Set rs = Me.Recordset.Clone
rs.FindFirst "[KOD] = " & Str(Nz(Me![Liste45], 0))
If Not rs.EOF Then Me.Bookmark = rs.Bookmark
İlk satırda rs değişkenine Me (form, ben) veri kümesinin (Recordset) türevine atıyoruz.

İkinci satırda
rs kayıt kümesi içindeki KOD alnının form üstündeki Liste45 nesnesinin gösterdiği KOD numarası ile eşleşen kaydı arıyoruz.

Üçüncü satırda ise kayıt kümesi sonlanmadığı zaman ki o zaman eşleşen kayıt var demek o zaman Formdaki kayıt kümesinin işaretini yani kaydını az önce bulduğumuz kayıt kümesi ile eşleştiriyoruz.

Bir de Str fonksiyonuyla liste kutusundan aldığımız veriyi metin biçimine değiştirdik. Nz fonksiyonu ise ki eğer aldığımız değer boş ise (N (Null) ) o zaman 0 a eşitle demek. Bu fonksiyonu kullanmamızın nedeni eğer değer boş ise rs.FindFirst satırının hata üretmesi.

DoCmd ise Do Command yani komutu işlet diyoruz.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 İngilizce-Türkçe
teşekkürler...