Reeskont Hesaplama

Excel Vers. ve Dili
2019 turkce
Merhaba,
ekte örneği verilen excel'de reeskont hesabı yapmak istiyorum.
kısa anlatmak gerekirse Elimde bir rakam var ve başka bir tablo da toplamı bu rakamın üzerinde olan bir tablo var. yapmak istediğim reeskont tutarını diğer tablodaki satırlar da en üstten başlayarak dağıtmasıdır. örneğe bakarsanız daha iyi anlayacaksınız.

yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Excel Linkleri;

Reeskont Hesaplama.xlsx - 10 KB

http://dosya.co/u2u8zrbabzew/Reeskont_Hesaplama.xlsx.html

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Sayın çıtır'ın çözüm belgesini incelemedim. Alternatif olarak, aşağıdaki şekilde uygulama yaparak sonuca ulaşabilirsiniz.

-- Aşağıdaki formülü G3 hücresine uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
-- Alttaki tablo için ise; formülde hücre adreslerine ait 2 sayılarını 18, 3 sayılarını 19 olarak değiştirerek aynı şekilde aşağı doğru kopyalayın.
.
Kod:
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]VE[/COLOR]([COLOR="red"]TOPLA[/COLOR]($E2:E$3)<$I$3;[COLOR="red"]TOPLA[/COLOR]($E$3:E3)>$I$3);$I$3-[COLOR="red"]TOPLA[/COLOR]($E2:E$3);EĞER([COLOR="Red"]TOPLA[/COLOR]($E$3:E3)<$I$3;E3;""))

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Formül sonucunun 0 olmasında sıkıntı yoksa; önceki cevabımdaki formül yerine, burada vereceğim formül de ikinci bir alternatif olsun.
-- Formülü G3 hücresine uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
-- Alttaki tablo için ise; formülde hücre adreslerine ait 2 sayılarını 18, 3 sayılarını 19 olarak değiştirerek aynı şekilde aşağı doğru kopyalayın..
Kod:
=[COLOR="red"]MAK[/COLOR](0;[COLOR="red"]MİN[/COLOR](E3;$I$3-[COLOR="Red"]TOPLA[/COLOR]($E$2:E2)))

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Bu nasıl bir reeskont işlemi, ben pek anlayamadım.

Reeskont: Örneğin 100 TL’lik kağıdı (çek, bono, gibi) %1 ile kağıdı bankaya 99 TL’ye iskonto ile satıyoruz. Banka da aynı kağıdı alıp Merkez Bankasına gidip, %2 ile 97,02 TL’ye yeniden iskonto ile satıyor olsun. İşte bu ikinci işleme reeskont denir.

Soruda öyle bir durum var mı? Ben göremedim.

Soru bir FIFO (İGİÇ) sorusu gibi geliyor bana...

.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Aynen haklısınız Sayın SERDAR.

İstenilen şeyin;
-- reeskont işlemiyle bir ilgisi olmadığı,
-- konu açılış mesajındaki "en üstten başlayarak dağıtma" ifadesinden ibaret olduğu
anlaşılıyor.
.

Excel Vers. ve Dili
2019 turkce
Merhaba,
işlemin sonucun da reeskont hesaplanacak çek vadeleri bulunacaktır. ufrs'na göre , ileri vadeli bir çeke reeskont hesaplayarak vergiden düşebilmek için o çekin faturasının kesilmiş olması gerekmektedir. bu dağıtma işlemi ile faturası kesilen çekleri tespit edeceğiz.

bilginize

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Merhaba.

O zaman konu başlığınız "Dağıtma işlemi ile faturası kesilen çekleri tespit etmek" şeklinde olmalıydı.

Forumda "Reeskont Hesaplama" araması yapacak kişiler, bununla karşılaştıklarında benim gibi aynı kanıya varacaklardır.

.

.

Excel Vers. ve Dili
2019 turkce
tekrar merhaba,
paylaştığınız formüller çalışıyor fakat benim listem çok uzun olduğundan her müşteri kodu değiştiğinde formülün bazı yerlerinde değişiklik yapma gereği değiştiğinden dolayı pek işime yaramadı doğrusu (ilk sorduğum da belirtmeliydim benim hatam) ekteki örnekle ilgili bir çözümünüz varsa paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

*** Not: Müşteri Kodu her değiştiğinde yeniden ve yeni reeskont tutarına göre hesaplaması gerekmektedir.

teşekkürler.

http://www.dosya.tc/server13/6ibx56/Manuel_Reeskont.xlsx.html

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

-- Çek Listesi sayfası D2 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirip liste boyunca kopyalayın.
(E sütununun kullanılmasına ve firma ismi değiştiğinde formülde değişiklik yapılmasına lüzum yok)
Kod:
=[COLOR="red"]MAK[/COLOR](0;[COLOR="red"]MİN[/COLOR](C2;[COLOR="red"]KAYDIR[/COLOR]('Müşteri Bakiye Listesi'!$E$1;[COLOR="Red"]KAÇINCI[/COLOR]($A2;'Müşteri Bakiye Listesi'!$A:$A;0)-1;0)-[COLOR="Red"]ETOPLA[/COLOR]($A$1:A1;A2;$C$1:C1)))

Excel Vers. ve Dili
2019 turkce
Çok Teşekkür ederim Sayın Baran. Elinize Sağlık.