Regresyon İle Tahmin Nasıl Yapılır?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2019
Merhabalar. Sorum ile alakalı daha önceden de konu açmıştım ancak net bir cevap bulamamıştım.

https://prnt.sc/vHsL1CE_k-0 bu resimde yer alan sol sütundakiler sınavdan alınan puanlar, sağ sütundakiler ise sınava girenler arasındaki sıralamaları ifade ediyor. Resimden de görebileceğiniz üzere puanlar 20 puan aralıklarla verilmiş. Sorum ise şu; ben 530 puan ile 510 puanın denk geldiği sıralamayı excelle verip bana 520 puanın denk geldiği sıralamayı excellin tahmin etmesini istiyorum. Ancak elimde çok fazla veri var. Bu noktada yaptığım araştırmalardan konunun "regresyon" konusu ile alakalı olabileceğini öğrendim. Bu noktada fikirlerinize çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim şimdiden.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2029
Regresyon analizi, bir bağımlı değişkenin bir veya daha fazla bağımsız değişken tarafından açıklanabilmesini sağlayan bir istatistiksel tekniktir. Bu teknik kullanarak, veriler arasındaki ilişkiyi analiz edebilir ve bu ilişkiyi kullanarak yeni veriler üzerinde tahminlerde bulunabilirsiniz.
Öncelikle, Excel'de regresyon analizi yapabilmek için verilerinizi bir tablo haline getirmeniz gerekmektedir. Sol sütunda puanlar, sağ sütunda ise sıralamalar olmalıdır. Daha sonra, tahmin yapmak istediğiniz noktaları eklemek için yeni bir sütun oluşturmanız gerekmektedir. Bu durumda, 520 puan için tahmin yapmak istediğiniz için yeni sütunu bu değerle doldurmanız gerekmektedir.
Regresyon analizi yapmak için, Excel'in "Veri Analizi" aracını kullanabilirsiniz. Excel'in üst çubuğunda bulunan "Veri" sekmesine tıklayarak "Veri Analizi" seçeneğine gidin. Ardından, açılan pencerede "Regresyon" seçeneğini bulun ve seçin. Daha sonra, giriş aralığı olarak puan ve sıralama sütunlarını belirleyin, çıktı aralığı olarak ise tahmin yapmak istediğiniz sütunu belirleyin. Son olarak, "OK" düğmesine tıklayarak regresyon analizini yapabilirsiniz.
Excel, regresyon analizi sonucunda tahmin değerlerini ve olasılık değerlerini verecektir. Tahmin yapmak istediğiniz değer için tahmin değerini dahil eden satırı kontrol ederek, tahmin edilen sıralamayı görebilirsiniz. Tahmin edilen sıralama, tahmin değeriyle birlikte gelecektir.
Bu şekilde, Excel'in regresyon analizi fonksiyonunu kullanarak 520 puan için tahmin yapabilir ve tahmini sıralamayı elde edebilirsiniz.